Frunze curbate spre interior !

radu

Member
Are cineva idee de ce frunzele noi aparute la un lamai cresc curbate cu varful spre interior ? E cumva vorba de apa in exces sau de ingrasaminte , sau cu totul alta cauza ? Ati patit asa ceva cu plantele voastre ? O sa-si mai revina la forma lor normala, sau frunzele vor creste curbate ?
Multumesc !!!
 

Fleur

Active Member
Cred ca e vorba de un parazit dar du stiu sa spun ce. Am avut o situatie similara la pachystachys care si-a revenit cat a stat in curte, dar nu stiu daca datorita stropirilor sau faptului ca a fost in aer liber supus tuturor intemperiilor.
 

Floria

Active Member
Frunzele se curbeaza in interior din trei motive :
- Candura prea putina;
- Udare excesiva;
- Curenti reci.
 

radu

Member
De caldura nu poate fi vorba, fiind in camera circa 21-22 grade, cu o umiditate de 60-70 %. Curenti de aer rece- nu, si stau sa ma gandesc acum daca i-am udat c-am des, desi am udat lamaii la interval de 10-12 zile. Vi se pare ca frecventa udarilor e una mare ? Oricum ghiveciul nu e mai mare in diametru de 20 cm.
Ce parere aveti ?
 

radu

Member
Frunzele cu varful curbat spre interior se pot datora si fertilizarii in exces ?
Sau doar udarii excesive ?
 

Floria

Active Member
In cartea mea doar atat scrie. Eu nu m-am confruntat cu aspecte de genul acesta, doar cei ce au avut aceasi situatie pot sa-ti spuna si alte motive. Daca ceilalti factori sunt ok, controleaza totusi pamantul daca este uscat sau prea umed.
 
Sus