frunze bolnave

Angelinna

Member
sa stii ca ai dreptate ghia_don. am lasat si eu doua intr-un loc mai ferit si acelea sunt bine. ma bucur ca imi spui ca nu au nimic. :indragostit: :hug:
 

ena

Member
Am vazut eu ce ai scris Achimenes, ca si eu aveam o muscata arsa de soare si m-am linistit. Multumesc. :*
 

Angelinna

Member
ai dreptate sa te enervezi Achimenes :pumni: :)
probabil ca m-am bucurat ca mi-a spus ca vor da frunze noi fara probleme. chiar ma gandeam ca o sa le pierd....
 

oncilica

Member
karmenutza a spus:
Ce poate avea plantuta asta? Am observat-o azi, cand i-a venit randul la udat :(
melci?
sau poate a fost stropita accidental cu o substanta coroziva? ( de ex stropi de detergent... ).. pare arsa
 

karmenutza

Member
Si mie tot arsa imi pare a fi dar detergent nu avea de unde ca a stat in dormitor, apoi in balcon. Poate fi de la soare? A mai venit soare pe ea, inainte de a-i muta locul. Dar nu toata ziua, mai mult dupa amiaza.
 

mirela06

Active Member
Eu am rugamintea sa ma sfatuiti ce sa fac cu Goji (lycium chinensis) . Este trist decind l-am primit. Este la pag.11 in album. Multumesc
 

mymo

Active Member
Ce au panselutele,sa fie fainare?


Ce lighioane sunt astea?mama si puii pe o alta panseluta


AJUTOOOOOORRRR!!!!!
 

dorinas

Member
In primele poze plantele au fainare. Rupe tot ce este afectat, stropeste cu un fungicid si izoleaza plantele bolnave, fainarea se intinde foarte repede si apare la plantele prost aerisite si udate prea mult.
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu despre ce poate fi vorba :? va rog ,ficusului meu ii apar frunzulitele noi cu pete rosiatice ,nu da semne ca ar suferi insa ,imi este teama.

 

lelia

Well-Known Member
Nu stie nimeni ,care ar fi cauza ,am crezut ca ii trece ,insa toate frunzulitele noi sunt patate :(
 

Angelinna

Member
dragii mei

acum mai bine de o luna ma plangeam de muscatele mele carora le cadeau frunzele (vedeti va rog postu-ul si pozele de pe prima pagina) Atunci si Achimenes si Ghia_don mi-au spus ca sunt doar arse de soare si ca vor creste frunze noi, asadar ca nu trebuie facut nimic, doar asteptat.
Intr-adevar, dupa ce au cazut frunzele am vazut frunzulite noi pe tulpini.

Problema e ca aceste frunze noi care au dat, au crescut cam pana pe la 2cm si s-au oprit. din aceasta cauza, mucatele arata "chele". de vreo luna frunzulitele mici nu mai cresc, alte frunze nu mai dau. in schimb, au o gramada de flori.

stie cineva de ce nu mai cresc frunzele de o luna ?

Lelia, ma bag si eu desi nu ma pricep foarte mult. cred ca este vorba de ceva care vine mai degraba din interiorul plantei tale, o carenta din sol sau mai bine zis un soc pe care l-a suferit planta ta. daca ar fi fost ceva vietati cred ca s-ar fi asezat si ar fi distrus macar putin si pe frunzele din jur. initial am crezut ca ar putea fi vorba de acarieni (acestia fac frunzele sa fie rosii si punctate) dar pentru faptul ca nu e decat la varf, ma indoiesc. daca vrei sa te asiguri, poti sa incerci sa stropesti cu un acaricid, vezi poate ai vreo ameliorare....
 

daisy111

Active Member

daisy111

Active Member
:( Chiar nu stie nimeni ce se intampla cu via?nu o pot salva cumva sa nu se extinda dracia aia de pe frunze? :? :(
 

sicora fabian

Active Member
AP

Karmenutza, ce-ti mai face craciunita, cum a evoluat? Eu cred ca a fost apa stagnanta in ghiveci sau o ingrasare cu exces de azot (produce sensibilizarea partilor verzi ale plantei). Ai reusit sa-ti dai seama care a fost cauza?
 
Sus