frunze bolnave

ACHIMENES

Member
Cu placere a-si fi raspuns, dar voiletele nu sunt preferatele mele...... asa ca poate s-a confruntat totusi cineva cu aceasta problema si ne poate lamuri misterul :)
 

miki70

Active Member
spatiphyllum bolnavior

Am si eu un spatiphyllum cu frunze bolnave la servici. Stie cineva de ce sufera? Eu ii tot rup ac frunze si o sa cheleasca de tot in curand :( . Il pulverizez cu apa zilnic, deci nu e vb de aer uscat.

 

ACHIMENES

Member
Pentru Sini, dupa documentari serioase am gasit raspunsul :)
Violetele tale au Erwinia carotovora
Se manifesta pe plantele mature sub forma de pete uleioase in special la locurile de prindere a frunzelor. Caldura si umiditatea ridicata favorizeaza aparitia bolii. Frunza devine flasca iar pe tulpini se instaleaza un putregai moale.
Combatere: evitarea excesului de apa si luarea de masuri preventive ca dezinfectia pamantului, a uneletelor cu care se lucreaza si a ghiveciului.
Concluzie: schimbat pamantul, ghiveciul, carantina asta in cazul in care mai posezi si alte violete, udat mai atent ( mai putin) si cu restul te descurci :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Pentru Mikishor
Brunificarea marginilor spathiphyllum-ului tau poate fi datorata mai multor cauze cum ar fi:
- apa multa sau putina
- caldura multa sau redusa
- aer uscat
- hrana multa
Vezi si tu daca respecti toate conditiile de mediu pt. planta ta si mai vorbim.
Imi aduc aminte ca la sera de flori a facultatii ,aceasta planta era tinuta sub mesele principale si arata impecabil. Adica avea lumina difuza si temperatura mai scazuta.
 

Sash

Active Member
In poza se vede si un calorifer, nu-i prea aproape de el? Ca atunci lista prezentata de achimenes s-ar reduce la aer uscat si caldura prea multa.
 

sini

Well-Known Member
Achimenes,
Nimic din descrierea ta nu se potriveste :frunzele sunt foarte tari,dure,foarte casante in regiunea cafenie,nu sunt uleioase.Planta nu prezinta nicaieri nici un pic de mucegai.Eu banuiesc altceva:am stropit cateva plante cu un spray;sa nu fi stropit prea mult pe acestea si sa le fi ars.Sunt nelamurita intrucat am stropit mai multe violete si doar doua au patit asa.Le-am stropit pe deasupra ,iar buba a aparut pe dosul frunzei,pe fata nu-i nimic.
Multumesc pentru efortul depus la documentare.
 

miki70

Active Member
Multumesc pt raspunsuri. Floarea sta la servici pe un frigider mic, nu este calorifer ce se vede in spate iar caloriferul din incaperea resp nu functioneaza. O tratez ca si pe florile de acasa carora le merge f bine. Singura deosebire este ca celei de la servici i s-a pus un pamant de la serele de castraveti (cu mult nisip) si la ap o luna a format chestia aia urata alb-galbuie de deasupra pamantului. Banuiesc ca si apa de acolo are calcar mai mult in ea :( . O pulverizez zilnic si o ud moderat. Posibil ca acumularea ac de saruri sa-i dauneze? Nu vreau sa-i schimb complet pamantul acum , pot sa ii schimb numai la suprafata vreo 5 cm ?
 

ACHIMENES

Member
OK Sini, eu atat am inteles din poza, este bine totusi ca ai venit cu o descriere, ca din poza fiecare intelege ce vrea :)
 

karmenutza

Member
Am si eu o Alocasia cu frunze bolnave.
Cand am cumparat-o era la reduceri si avea 4 frunze: 2 sanatoase si 2 bolnave. Pe cele 2 bolnave le-am taiat din prima zi si le-am oprit pe cele sanatoase. Dar in timp, una dintre cele doua sanatoase s-a imbolnavit si ea. (Cea mai mica din ele.) Nu stiu despre ce poate fi vorba. Eu i-am schimbat ghiveciul si i-am curatat pasla de la banutul de turba pe care o avea. Am udat-o destul de rar, cand s-a uscat pamantul deasupra. Ingrasamant nu i-am pus deloc, pentru ca stiam ca la plantele cu probleme nu se pune. Frunza respectiva arata asa:
 

florin_myky

New Member
frunze patate

buna ziua , am intrat pe acest forum sperand sa gasesc raspunsul fara sa mai sacai pe cineva cu intrebari care se repeta. Am in birou un trandafir japonez ale carui frunze s-au patat de cateva zile. atasez si o fotografie aunei frunze. Cu ce pot sa-l tratez?
 

Angelinna

Member
ajutoooooor :cry:

si eu am niste muscate care sufera, toate frunzele au devenit rosii, cele mai afectate au inceput chiar sa se usuce. florile nu sufera nici de lipsa de apa, nici de exces de apa. acum, de cand s-au imbolnavit, desi e cald afara, ele nu mai trag apa din pamant in ritmul in care o faceau cand erau sanatoase. (asta o spun din experienta mea, cand vad flori care nu mai consuma apa din pamant inseamna ca nu le este bine)
puteti vedea, coditele frunzelor sunt rosii iar apoi cuprinde dinspre marginile frunzei spre centru
ce este ?? o ciuperca sau ceva acarieni? cu ce stropesc ? nu s-a mai confruntat nimeni cu asa ceva ?

mai mentionez ca m-am uitat cu atentie si nu se vede nimic "miscator" prin preajma. deci insecticid nu prea are rost sa dau.

 

Angelinna

Member
eu in fiecare an tin muscatele afara la soare. niciodata nu mi s-a intamplat sa le arda soarele si mereu le pun in acelasi loc pe balcon. mi s-ar parea ciudat sa fie numai de la asta... muscatele nu sunt plante de umbra, din experienta mea, ca si petuniile ele se simt bine in plin soare
 

ACHIMENES

Member
E ciudata rau chestia aia de pe ea, chiar nu am mai intalnit asa ceva.
Ca masura de precautie fa-ti cativa butasi din partile sanatoase. :(
 

ghia_don

Active Member
Eu cred ca au fost scoase prea brusc direct in soare. Am si eu citeva pe care le-am scos din casa si le-am asezat intr-un loc cu mult soare si arata la fel ca ale tale. Celelalte care au avut un loc mai ferit, n-au patit nimic.
Frunzele acestea vor cadea, dar vor apare altele noi de la nod...zic sa nu-ti faci probleme.
 
Sus