frunze bolnave

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur am avut si eu problema asta, dar am pus-o pe seama unei dereglari de udare. Ai vreo sursa de caldura uscata in preajma ei?
 

sini

Well-Known Member
esta asezata pe geamul de la bucatarie si langa ea mai sunt si alte paroase,insa numai frunzele ei arata asa(nu toate,iau mai ramas vreo 4 curate, restul le-am taiat)
planta este pui
 

sini

Well-Known Member
eu le controlez cu degetul pamantul si apoi le pun apa
am cumparat o planta care a avut cateva frunze asa,dar acest pui nu e de la ea
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu m-am referit la umiditatea pamantului din ghiveci ci la cea relativa (UR%) din aer.
 

sini

Well-Known Member
am inteles la ce te-ai referit si am spus ca este la bucatarie ,deci nu cred ca e prea uscat acolo
incerc sa elimin niste cauze.tu ai spus mai sus de o dereglare de udare si eu am spus cum procedez
incerc sa-ti dau cat mai multe date,poate gasim undeva greseala,boala
 

Dora

Member
Sini,nu prea imi dau seama bine...sunt frunze de gloxinii?In toamna am patit o treaba similara cu o gloxinie.Nici acum nu stiu ce era,pot sa zic ce am facut:am rupt tulpina pana la nivelul pamantului,am scos bulbul afara si l-am replantat in alt pamant.Urmatoarele frunze au iesit sanatoase.Eu zic cum am facut eu,acum ...tu hotarasti cum e mai bine :wink: .
 

sini

Well-Known Member
da,sunt frunze de gloxinie. nici nu stiu daca are bulb,e inca pui.
i-am taiat frunzele bolnave de la baza ,frunzele din varf nu sunt ,deocamdata atacate
daca vor fi si ele cred ca voi aplica reteta ta ,Dora
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca masura e prea drastica. Nu cred ca e vreo boala, mai degraba vreo dereglare fiziologica. Daca ai putea sa faci poze mai mari Sini, poate am vedea mai bine.
 

sini

Well-Known Member
o sa incerc maine cu lumina naturala,daca or mai rezista frunzulitele,ca s-au cam ofilit si-s cam micute
 

Floria

Active Member
Sini
" Daca petele sau darele sunt tari si brune, cauza probabila este udarea insuficienta. Daca zonele sunt moi si de culoare brun-inchis, motivul probabil este udarea excesiva. Daca petele sunt albe sau de culoarea paielor, afectiunea este produsa de udarea cu apa rece, improscarea frunzelor cu apa, aerosoli, soare prea mult sau daunatori/boli. Daca petele sunt umede si ca niste basicute sau uscate si afundate, cauza este o boala. Unii daunatori pot produce pistrui pe suprafata frunzelor."
Citat de Dr.D.G.Hessayon.
 

angela draganoiu

Active Member
Flori multumim pentru citat mie mi-a lamurit niste aspecte.
Sini sa stii ca si eu am patit ceva similar dar cu violetele am stat si m-am gindit mult la ele si am analizat ce s-a intimplat si intr-un final mi-am dat seama ca, cauza a fost de la soare prea puternic si o schimbare de mediu (le-am mutat dintr-o camera supra incalzita de soare si calorifere in alta mai putin insorita) urmatoarele frunze au iesit normale iar planta se dezvolta firesc.
 

sini

Well-Known Member
multumesc pentru toate informatiile pe care le-ati prezentat aici
o sa fiu mai atenta cu aceste flori
aceste informatii ma vor ajuta mult pe viitor
 
Sus