Frunza violeta

kriss

Member
am o problema pe care n-am mai intalnit-o cu alta violeta. cand m-am mutat la casa noua acum 2 ani mi-am cumparat mai multe violete printre care si o sonja via olanda. in ultimul an am incercat pe cat posibil sa am cate 2 plante din aceeasi varietate, dar nu mi se prinde deloc frunza de sonja via olanda. in tot acest timp am pus la prins peste 10 frunze in aceleasi conditii cu celelalte frunze care mi s-au prins majoritatea, dar procentajul a fost de doar 2 frunze prinse pe care le-am dat gandindu-ma ca oricum imi pot prinde eu altele.
ati mai patit asa ceva?
eu una n-am gasit explicatia mai ales ca nu e o varietate pretentioasa.
 

adinal

Member
Hmmm, mini???
Eu am primit de la Caramell doua frunze de mini si amandoua au puiuti acum. Tocmai i-am despartit si i-am plantat in ghivece (5 cm diametru) separate. Par sanatoase tun.

By the way ... Caramell, multumesc! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pina acum au fost in apa?pt am vazut ca sunt cu frunza mama,mare grija cu udatul pt ca sunt sensibile la excesul de apa ,eu le ud in farfurie si dupa o jumatate de ora daca mai au apa in farfurie ,arunc apa.Nu stiu ce o sa fac cind o sa fie mai multi :? oricum udatul in exces e moarte sigura la violete :!:
 

dorinas

Member
Le-ai pus ghivece mult prea mari pentru dimensiunile lor. Dupa cum arata nu le trebuia decat pahare de unica folosinta mai mari. Daca ii lasi asa risti sa putrezeasca din cauza surplusului de apa.
 

Chiquitita

Member
Chiar asa sunt de mari ghivecele? Fara buza ghiveciului diametrul e aproape cat un pahar de unica folosinta mic (dif de un cm)
 

dorinas

Member
Da, poti s-o pui in pamant intr-un pahar de unica folosinta. Frunza se pune inclinata pentru ca pui sa aiba lumina si sa nu fie umbriti de frunza mama.
 
Sus