Frunza violeta

Roxana

Active Member
ieri am separat puisorii de frunza-mama si am mutat cele trei violete care stateau toate intr-un ghiveci in unele separate.

asa arata puisorii inainte de separare: si asa dupa:
Cele trei violete inainte de mutare: si dupa:

Sper sa le merga bine...sa nu le fi facut ceva rau.
 

byby_anka_w

Member
roxana,pune puiutii in paharele de unica folosinta de 120 de ml separat fiecare.asa cu i-ai pus tu nu se vor dezvolta ordonat si repede.ei au nevoie de spatiu pt rozeta si ghiveci cat mai mic,de aceea paharul de 120 e ideal
 

Roxana

Active Member
byby_anka_w a spus:
roxana,pune puiutii in paharele de unica folosinta de 120 de ml separat fiecare.asa cu i-ai pus tu nu se vor dezvolta ordonat si repede.ei au nevoie de spatiu pt rozeta si ghiveci cat mai mic,de aceea paharul de 120 e ideal
la asta m-am gandit si eu, dar erau foarte micuti si am zis sa-i pun pe toti intr-un ghiveci din asta si daca o sa creasca, il voi muta individual.

byby_anka_w a spus:
iar la violetele mature ghiveciul sa fie 9-12cm
pe ghiveci parca scria ca e de 10 cm :gandit:
 

byby_anka_w

Member
chiar daca sunt micut e ma bine pt ei sa stea individual.se dezvolta bine,repede si frumos.
stai sa iti arat 2 frati
in urma cu vreo o luna pe acesta l-am pus si eu in ghiveci fiind cel mai mare(tot cat e si acum)

iar pe cel mai mic si mai pricajit l-am pus in paharel tot ca si tine din cauza ca era prea mic.si iata-l acum
 

MONIS

Member
am inradacinat niste frunzute in apa....oare e momentul sa le pun in pamant....sunt tare dragute si nu vreau sa le pierd.....astept un sfat de la voi..... :D
 

karmenutza

Member
Nu adanc, cam la 1 cm cred, eu asa le-am pus. Daca le plantezi prea adanc, puisorii nu mai au putere sa razbata pana la suprafata.
 

ana500

Member
Buna fetelor.
Imi puteti spune cum inmultiti voi violetele prin frunze.
Eu am pus acum o saptamana dar nu stiu daca am procedat bine.
Codita are cel mult 2,5 cm si este taiata putin oblic. Stiu ca trebuie sa am rabdare.
Merci anticipat.
 

MONIS

Member
eu am si in pamant si in apa....insa cele din pamant stau pe loc de multisor....in apa au facut radacini destul de repede...
 

karmenutza

Member
Eu am pus si in pamant si in apa, amandoua odata. Cea din apa a facut radacini, da. Dar in acelasi timp, cea din pamant a facut frunzulite noi, pui. Pe cea cu radacini in apa am mutat- in pamant dar inca nu are pui.
 

karmenutza

Member
Cand le-ai transplantat? Daca doar de o zi, nu e bai, daca de mai multe zile, s-ar putea sa fie o problemuta....
Le-ai udat dupa transplantare? Eu nu le-am udat, dupa ce le-am despartit, decat dupa vreo 4 zile.
 

adana

Member
la mine doar un puisor mic,mic,s-a inmuiat.nu cred ca va supravietuii,dar l-am lasat in pace.daca vrea sa traiasca,e super.daca nu...imi pare rau de el :(
 

kriss

Member
Roxana a spus:
eu nu am reusit sa inradacinez frunze de violeta direct in pamant, ci doar in apa.
vezi ca gresesti undeva ca am avut si eu aceeasi problema. pur si simplu nu mi se prindeau in pamant. acum le prin aproape numai in pamant ca fac frunzite noi mult mai repede, asa cum spunea si karmenutza.
banuiesc ca le uzi prea mult. la mine asta s-a dovedit a fi problema.
in plus, in cazul meu, o parte din frunzele prinse in apa nu mi-au rezistat la transplantare. :(
 

Roxana

Active Member
eu le-am udat in farfurioara dupa ce le-am transplantat. puisorii sunt destul de bine, dar violetele celelalte, putin mai marisoare au frunzele bazale (cele mai mari) cam moi, dar cele din interior sunt bine.
 
Sus