Frunza violeta

adana

Member
nu cred ca se referea sa desparti puii de frunze,dar par mai multe cuiburi acolo,nu?parca 3.si eu le-am despartit asa mici,si sunt in regula.curaj!
 

Roxana

Active Member
nu, nu cred ca sunt mai multe culori. adica toate frunzele sunt rosii.
deci cum sa-i despart ca tot nu am inteles? :oops: nu am mai facut asta niciodata si mi-e cam frica sa nu li se intampla ceva.
 

isabella

Active Member
Roxana, frunza pusa la prins a facut mai multi puiuti, nu unul singur iar acestia trebuie despartiti altfel se deformeaza coroana. Procedezi cu mult curaj :D Scoti frunza din pamant cu tot cu puiuti si ii separi unu cate unu, te uiti la radacini si tulpinute si iti vei da seama cati sunt. Ii plantezi in ghivece cat mai mici sau pahare de plastic , pana mai cresc putin .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am primit si eu frunze de violete,dar nu am retinut cat timp sa le tin in apa.Va rog frumos sa-mi amintiti si mie.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pai in pamant le-am pus,altadata si alte frunze,de la o vecina, si nu au supravietuit.As dori sa nu esuez si cu acestea.Mai ales ca Torcila mea,a consumat mult din colectia mea de violete.
 

karmenutza

Member
In pamant, tot asa trebuie sa ai grija cand le uzi sa nu uzi si frunza. Sa se duca apa direct spre codita si radacina. Le uzi cu seringa sau cu lingura :)
 

Roxana

Active Member
isabella a spus:
Roxana, frunza pusa la prins a facut mai multi puiuti, nu unul singur iar acestia trebuie despartiti altfel se deformeaza coroana. Procedezi cu mult curaj :D Scoti frunza din pamant cu tot cu puiuti si ii separi unu cate unu, te uiti la radacini si tulpinute si iti vei da seama cati sunt. Ii plantezi in ghivece cat mai mici sau pahare de plastic , pana mai cresc putin .
deci trebuie sa pun frunza si cu puiul in alt ghiveci.
 

adana

Member
da roxana.asta spuneam si eu,cuiburi,nu culori.adica se vad mai multi puisori.si nu e neaparat sa tii si frunza mama.tot la fel,nu se va mai forma frumos rozeta.sa umbli cu mare grija,au radacinile fragile.sa ne arati ce a iesit.daca vrei,iti pot arata si eu,am facut aceasta operatiune sambata,si sunt niste puisori mici,mici :D bafta!
 

Roxana

Active Member
pai atunci sa las toate frunzele in ghiveciul lor initial.

adana a spus:
daca vrei, iti pot arata si eu, am facut aceasta operatiune sambata si sunt niste puisori mici, mici"
da, daca ai poze mi-ar fi de ajutor. :oops:
 
Sus