Frunza violeta

isabella

Active Member
Cornelia, nu stiam ca se pot vinde si frunzulite , credeam ca doar puiuti :oops: Pe forumul acesta , pe zi ce trece invat tot mai multe :D
 

Mali_

Member
Multumesc, Cornelia. Asa ma gandeam sa le mut, nu ma gandisem sa le scot din banutul de turba. Cred ca o sa o plantez pe cea mai mare si vad cum se comporta si intre timp mai creste si cealalta. Cele doua din fotografie sunt Millenia, dar mai au frunzulite mici si doua de Pink Pekoe si una de Grape. Mai pandesc frunzulita de Deep Red.
 

Mali_

Member
Frunzele de la tine, Cornelia, au functionat ca un magnet pentru alte violete, care au intrat in casa mea. Am primit eu una cadou, pe urma a fost ziua soacrei mele si a serbat-o la noi acasa si mi-a dat mie si violeta pe care a primit-o ea si am mai si cumparat unele frumoase. http://picasaweb.google.ro/malina.caus/Plante# Am acum si niste primule si mi-e toata casa vesela.
 

aura62

Member
Ce flori frumoase aveti :eek: Sa va traiasca si sa va ofere cat mai multe floricele!

Am si eu nevoie de sfaturile voastre: am 5 frunze de violete, le-am pus in apa si acum toate au radacini (cam de 1 cm).
Am urmarit aici toate discutiile despre violete, dar nu stiu ce sa fac in continuare. :?
Va rog, dati-mi un sfat sa nu le pierd: le mai las in apa? in ce fel de pamant sa le pun si cand anume?
Am cumparat pamant "florasol", este bun? Cu ce-l pot amesteca? Sau care pamant este mai bun pentru ele? Nu am perlit si nici de unde sa cumpar (am cautat pe la toate florariile stiute). Credeti ca daca faramitez o bucatica de polistiren si amestec granulele cu pamant, ajuta cumva? (Nu ma certati :oops: , stiu ca nu e acelasi lucru, dar as vrea sa-mi traiasca aceste floricele).
Imi doresc sa reusesc, sunt primele frunze de violete pe care incerc sa le prind si imi sunt tare dragi ca au rezistat toate pana acum.. :D
 

Sash

Active Member
Pe scurt - pune-le in pamant, oblic, nu prea adanc si nu le uda prea tare. Incearca sa le uzi prin farfurioara. Eu am pus cateva in pamant florasol simplu, fara sa-l amestec cu nimic altceva si sunt ok.
 

aura62

Member
Multumesc Sash, citisem si topicul indicat de Adinal, dar nu aveam curaj..
Impulsul l-am primit de la tine:
"Pe scurt - pune-le in pamant, oblic, nu prea adanc si nu le uda prea tare"
Maine voi trece la treaba si sper sa fie totul bine.
:hug:
 

Mali_

Member
Cornelia, oricum s-ar face, daca infloresc, sunt superbe pentru mine. Sper doar sa le mearga bine, pentru ca anul asta a fost foarte prost pentru plantele mele. Nu zic de violete, dar hibiscusii m-au dezamagit tare (sau i-am dezamagit eu pe ei). Foarte multi au murit pur si simplu. Acum vad ca unii sunt atacati de niste pradatori care tes panze. Am luat un insecticid sub forma de spray din comert si sper sa am rezultate, daca nu, apelez la farmacia fito.
Scuze pentru ca am deviat de la subiect.

:oops:
 

Sash

Active Member
Mali - daca tes panze eu cred ca-s paianjenei. Vezi ca spray-ul sa fie si impotriva acarienilor. Dar oricum fa-le dusuri cu apa din belsug, multe si dese - paianjenii nu iubesc umezeala. Ma refer la hibiscusi, ca violetelor mie mi-e teama sa le fac baie.
 
Sus