Frunza violeta

karmenutza

Member
Eu am pus in apa pana acum multe frunze de violete, nici nu mai stiu cate. Au facut radacini, le-am pus in pamant si gata! Gata, adica s-au terminat. Cam o saptamana - doua mai rezista si mor. Le-am pus si direct in pamant si nu cred ca au inradacinat vreodata. Puneam frunza, asteptam. Si se ofilea frunza si atat. Si uite-asa am renuntat a creste violete :( . Desi sunt foarte frumoase si imi plac foarte tare. Nu am parte de ele de nici un fel.
 

Roxana

Active Member
nici la mine nu rezistau. eu le-am pus in apa si dupa ce au facut radacini le-am pus in pamant. Fiind prea multe frunze, le-am pus in doua ghivece. Ciudat este ca cele dintr-un ghiveci sunt bine, sanatoase, au pui, iar celelalte s-au ofilit. Cred ca depinde si de noroc. :wink:
 

aura62

Member
Si eu am pus in pamant frunze de violete!
Am :astept: :astept: din noiembrie sa faca radacini in apa, iar duminica trecuta le-am pus in pamant. In fiecare zi ma uit la ele si :rugaciune: sa faca puisori. Deocamdata frunzele stau bine, dar voi ziceti ca pot sa moara si mai tarziu?? :gandit: Sunt primele frunze de violete puse de mine si nici una nu a murit in apa, sper sa nu ma dezamageasca!
 

karmenutza

Member
In apa nici la mine nu au murit, niciodata. Au murit la faza urmatoare - pamantul. Cred ca perseveram eu in prostia mea - adica e vreo greseala pe care o faceam de fiecare data 8)
 

Sash

Active Member
Poate le-ai plantat prea adanc si n-au avut forta sa iasa la suprafata... Se planteaza oblic si foarte aproape de suprafata.
 

aura62

Member
Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea sa moara :(
M-ati "prins" cu toate pozele voastre cu violete minunate si acum ce-mi faceti?
 

isabella

Active Member
Si eu sunt incepatoare intr-ale violetelor dar funzele mi se prind cam 95% din cazuri. Le pun intr-un pahar sau recipient mic ,direct in pamant si dupa cca doua luni iasa aproape garantat :D Le ud cam sptamanal si nu le pun multa apa ...Mai nou , de cateva zile am pus doua frunze si in perlit amestecat cu pamant , am auzit ca iasa mai repede asa...
 

Chiquitita

Member
Ciao!
Am si eu 9 frunzulite cu radacinute cam de un cm. Cand ar trebui sa le pun in pamant? Sau trebuie sa le mai las in apa?
 

Roxana

Active Member
printre puii de violeta s-a nimerit si unul de Achimenes :rofl: Cred ca a ramas in pamantul pe care l-am pus violetelor. Cred ca o sa-l las acolo pentru ca le merge bine.
 

karmenutza

Member
Am uitat sa va spun ca din violeta pe care am cumparat-o ieri s-au rupt 2 frunze. Habar n-am cum, bine ca s-au rupt si cu ceva petiol. Deci...una din ele am bagat-o in pamant la inradacinat. Sa vedem ce iese! :)
 

melu

Member
Chiquitita a spus:
Ciao!
Am si eu 9 frunzulite cu radacinute cam de un cm. Cand ar trebui sa le pun in pamant? Sau trebuie sa le mai las in apa?
Eu as zice sa le mai lasi putin in apa...sa prinda putere radacinutele. Si apoi sa le pui in pamant la mica distanta de suprafata si oblic cum a spus Sash, pamantul sa fie reavan eventual amestecat cu perlit.
 

karmenutza

Member
karmenutza a spus:
Am uitat sa va spun ca din violeta pe care am cumparat-o ieri s-au rupt 2 frunze. Habar n-am cum, bine ca s-au rupt si cu ceva petiol. Deci...una din ele am bagat-o in pamant la inradacinat. Sa vedem ce iese! :)
A iesiiiiit!!! Gata, se vede puisorul!! :dans: :dans: :dans: Yupiiiii! A durat o luna!
Mai am o frunza care a facut radacini in apa si am mutat-o in pamant. Sa vad daca nu cumva reusesc sa o stric iar dupa mutarea in pamant. :evil:
 
Sus