Fructe si seminte de arbori si arbusti ornamentali

ACHIMENES

Member
M-am saturat sa te tot astept Fabian :eek: :eek: :eek: asa ca am sa pun pozele tot aici :x :x :x
Paulownia
Liriodendron
Un arbust din fam Leguminosae , pe care vreau sa-l determine Fabian ( asta asa sa-mi treaca supararea pe el ) pastaile sunt infime - sub 1 cm si contin o singura samanta.
La treaba! :evil:
 

sicora fabian

Active Member
I se mai spune "salcam pitic" si place foarte mult fazanilor, pe timp de iarna - Amorpha fruticosa, daca nu ma insel! :rofl:
 

Floria

Active Member
GUAVA - nu i-am acordat prea mare atentie pentru ca stiam ca nu rezista la clima noastra. Am avut cateva fructe si le-am semanat in martie 2008. Au rasarit 42 de copacei, dar la sfarsitul luinii noiembrie a fost foarte frig si au inghetat. Am salvat trei si i-am pus in ghivece. Anul acesta, desi nu are decat 1m, unul a facut doua flori din care una face fruct. priviti ce frumos este
 

George

Member
Nu pot sa cred :D Felicitari Floria! Ne-ai dat o veste buna, am si eu un copacel de guava la aproape 1 m si chiar ma intrebam daca voi vedea vreodata fructe in el.
 

Floria

Active Member
George a avut doua flori si cred ca facea mai multe, dar saracutul este pus intr-un ghiveci nu prea corespunzator pentru dimensiunea lui si cam sufera de apa, eu ajung aici doar in wekend, insa acum stiu ca este harnicut ii voi acorda mai multa atentie. Tot ce pot sa-ti spun este ca se prinde foarte bine din butasi.
 

George

Member
Loquat (Eriobotrya japonica)

Am doi copacei de Loquat (Eriobotrya japonica), unul are aproape 1,5m iar celalalt vreo 50 cm, ma intereseza daca mai are cineva acest copac, daca i-a facut fructe si daca da dupa cat timp.
 

vuk

Member
asi dori sa cumpar seminte de arbori cum ar fi : salcam roz (Robinia Hispida) , sophora , ginkgo , albizzia , liriodendron ,magnolia liliflora si magnolia denudata

are cineva arbori maturi din acestia si ar fi dispus sa-mi vanda mie semintele ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna George, ce iti fac copaceii de Loquat ? Ii tzii afara peste iarna ?

Slabe shanse sa faca fructe.... pt ca infloresc toamna.... dar am auzit ca pomul se descurca bine in ungaria (nu face fructe )

Loquat (Eriobotrya japonica)

Am doi copacei de Loquat (Eriobotrya japonica), unul are aproape 1,5m iar celalalt vreo 50 cm, ma intereseza daca mai are cineva acest copac, daca i-a facut fructe si daca da dupa cat timp.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu un loquat de aprox 1m, achizitionat anul trecut, l-am tinut in sera, nu cred ca rezista iarna afara, inca nu face fructe dar eu cred ca anul care vine va face :) Nu prea stiu mare lucru despre el, voi ce stiti, ce gust au fructele?
Si strawberry guava am luat anul trecut in primavara de le sieberz, un arbust minuscul pe care l-am chinuit intr-un ghiveci mic, dar anul asta a facut 3 fructe mici si rosii si bune la gust, dar cu samburi cam marisori si tari, acum l-am trecut intr-un ghiveci mare si a crescut mult. Asa ca mi-am mai luat si guava galbena si inca o guava adevarata (sper, sunt multe soiuri de "guava" false pe net), vedem la anu ce rodesc. Am si un maslin pitic in ghiveci care face flori multe si fructe in fiecare am, dar cum da putin frigul, cum ii cad fructele, mare atentie la asta.
Mai am si caju, dar nu prea a crescut, adica are in jur de 1m si nu rodeste nimic.
Acum am comandat acerola, sper sa reusesc sa si ajunga la mine in toamna asta, am auzit ca rodeste in 2 ani din seminte :)

Stiti ceva despre Lycium ruthenicum, Rubus Illecebrosus si bujorul negru - acesta din urma chiar exista?
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Fructele trebuie lasate sa fie coapte bine ca sa fie bune, altfel.. daca nu sint coapte bine sint cam fade. Rezista iarna afara dar primii 5 ani are noevie de protectie... dar depinde probabil si de varietate.
 

George

Member
Pe unul dintre ei l-am plantat in gradina in primavara anului trecut, i-a mers super bine pe toata perioada anului dar nu a rezistat iernii desi l-am protejat cu ce am stiut eu mai bine (snopuri de coceni si saci de rafie). Mi-a parut tare rau pt ca era cel mare, avea peste 2 m. Pe celalalt il am in ghiveci, ii merge bine si cine stie, poate in vreun an imi va face si fructe :) Ieri am mancat primele 3 fructe de guava din pomisorul meu, mari si coapte exact ca cele din supermarket, asa ca imi pastrez speranta si cu Loquatul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Este cineva in ungaria care are o varietate care rezista bine peste iarna. L-am gasit la un moment dat online... dar nu il mai gasesc din pacate. Ar fi ideal sa dam de el si sa obtinem varietatea respectiva.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu sunt interesata de o comanda, cu o conditie: plantele sa fie roditoare, de ex: soiurile de avocado si mango ma intereseaza la maximum insa numai daca nu sunt din seminte ci din butasi ori altoiti, nu stiu cum se procedeaza exact, merge din butasi, oare? Asta pt ca am citit ca din seminte rodesc peste 7-10 ani, adica pt mine este egal cu "never", pt ca tot asa ziceau si de citricele din seminte, ca rodesc penste multi ani, iar eu am citrice din seminte de mai bine de 10-12 ani si nu am vazut nici o floare/fruct de la ele, mai am ai alte cunostinte care tot asa, au citrice din seminte de mai bine de 20-30 de ani si nimic!
 

George

Member
Este cineva in ungaria care are o varietate care rezista bine peste iarna. L-am gasit la un moment dat online... dar nu il mai gasesc din pacate. Ar fi ideal sa dam de el si sa obtinem varietatea respectiva.
Pai in primavara poate reusim sa ne unim si sa facem o comanda, o sa studiez mai bine saitul si poate mai gasesc si alte tentatii :)
 
Sus