Fructe si seminte de arbori si arbusti ornamentali

ACHIMENES

Member
I-am cules din curtea facultatii, eu nu cumpar seminte decat foarte rar si numai daca este ceva superdeosebit :)
 

gabiee

Active Member
seminte de mesteacan nu ai sa ne arati ? :D
am cules eu in toamna ceva , si binenteles le-am semanat si nu a iesit nimic , dar nici nu stiu sigur daca acelea erau semintele sau nu , desi pe net am gasit ca " se inmulteste usor din seminte "- altceva nimic
 

sicora fabian

Active Member
Da, din butasi se obtin mult mai repede plante mari de platan. Trebuie doar sa fie cu calcai si de la plante mama tinere, altfel au procent de inradacinare scazut.
La mesteacan, semintele nu trebuie semanate adanc, ele germineaza la lumina. Pot fi semanate oricand, dar isi pierd repede facultatea germinativa la pastrare.
Menina, sa plantezi un platan ori sa semeni seminte de platan?
 

sicora fabian

Active Member
Industrial, prin seminte. Prin butasire, doar de curiozitate(cu procent foarte mic de prindere, pe atunci nu aveam stimulatori rizogeni), pentru ca ramifica la inaltime mica fata de sol iar eu aveam nevoie de o tulpina de 2,5 metri si dreapta, ce se poate obtine doar prin receparea puietilor obtinuti generativ.
De ce?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Fabian,eu am cativa ciucuri cu seminte de platan,culesi in toamna,ii tin la cald sa nu inghete,si ma gandeam la primavara sa-i seman.Mai multe nu stiu cum si cand exact sa incep.Am si de catalpa.
Achi,ai semanat salcam roz?Experientele tale cu cel galben le stiu,si cu albitia :D
 

ACHIMENES

Member
Mnina a spus:
Fabian,eu am cativa ciucuri cu seminte de platan,culesi in toamna,ii tin la cald sa nu inghete,si ma gandeam la primavara sa-i seman.Mai multe nu stiu cum si cand exact sa incep.Am si de catalpa.
Achi,ai semanat salcam roz?Experientele tale cu cel galben le stiu,si cu albitia :D
Cum sa tii semintele de platan la cald, gandestete ca ele stau in pom toata iarna...le bate vantul, temperaturile sunt f scazute, mai ploua, mai iese soarele etc.
Asa ca fa bine si scoate-le afara la frig, ca altfel o sa te intrebi de ce nu germineaza semintele tale.

Cu salcamul roz ( Robinia viscosa ) voi incerca la primavara, dar nu sunt sigura ca semintele ar fi ajuns la maturitate....vom vedea :rofl:
 

gabiee

Active Member
ACHIMENES a spus:
Sunt pozate dintr-un alt unghi si un pic mai de departe :) :)

eu ma refeream la semintele mele :D
pastaiul din stanga e de trei ori mai gros decat cel din dreapta , iar semintele sunt sunt tot asa de trei ori mai mari
sunt culesi din copaci diferit , din locatii diferite - semintele mari sunt din arad , iar acelea mici din ungaria
de aceea m-am gandit eu ca ar fi soiuri diferite :D
 

ACHIMENES

Member
Aha se pare ca vecinii nostri au o alta varietate, pune-le la germinat separat si noi vom fi tot aici cand va creste si atunci vom vedea diferenta. Sau cine stie poate vom avea ocazia sa vedem si prin parcurile noastre o altfel de catalpa.
Daca stau bine si ma gandesc, am vazut ca cei de la parcuri au plantat niste catalpe mult mai mici, cu niste frunze duble ca marime, ff stufoase si cred ca la anul o sa le vad si inflorite.
Poate astea sunt cele deosebite, poate ne spune cineva o alta varietate de Catalpa in afara de bignoides (eu doar de asta stiu ) :)
 

gabiee

Active Member
evolutia celor 2 feluri de plantute de catalpa

http://gabiee.sunphoto.ro/catalpa/10925661

intradevar e vreo 3 saptamani diferenta de plantare , dar se vede clar , ca plantuta din semintele de la Arad e mult mai mare , iar cel din semintele minuscule - din Ungaria - e foarte mica si creste mult mai incet
 

dcpetre

New Member
seminte

Buna, ma puteti ajuta cu niste seminte de catalpa, ginko si salcam roz? Adica daca aveti de vanzare. Multumesc.
 
Sus