Friesia - Kordes 1973

Viovett

Member
Parfumat...dar nu foarte, cat este "advertizat" de pepiniere. Dupa parerea mea este mediu parfumat.
 

v.cristina

Active Member
cu sau fara miros un lucru este sigur arata mortal...de mult mi doresc un trandafir galben dar nu am avut noroc ..oare sunt ei mai sensibili? sau poate eu mai ghinionista?
:? :?
 

Viovett

Member
Eeei, floarea e usor "fanata" ( n-am fotografiat-o la timp :) ).
L-am pus in toamna - reprezentanti Kordes in RO sunt la Oradea Coral parca trandafiri.ro e site-ul ( sigur ii gasesti la Furnizori).
 

elaelena

Member
eli, al tau este parfumat dupa cum este descris?..eu am luat asta-toamna, sper sa se prinda si sa infloreasca in vara asta...si sa fie si parfumat!
 

elipopa

Active Member
nu este foarte foarte parfumat, cand e floarea putin deschisa miroase mai puternic, apoi mirosul se estompeaza pe masura ce trece floarea si petalele se rasucesc!
dar e superb, tare infloricios :)
 

adrianam

Well-Known Member
Daca ai putea sa ne dai raspunsul la cat mai multe din intrebarile urmatoare ar fi tare bine:

Il tii mai la umbra sau are soare de dimineata pana seara?
Floarea se strica de la ploaie?
Cam in cate zile se trece floarea?
Cad petalele singure sau raman si se maronesc?
Floarea taiata rezista in vaza?
A avut perioada in care nu a fost inflorit?
Adica au fost doua sau mai multe valuri distincte de inflorit sau a avut mereu boboci si flori?

Multumesc mult!
Intreb pentru ca imi place si mie mult din poze si vreau sa-l iau!
 

elipopa

Active Member
are soare pana la 15, de taiat nu am taiat sa pun in vaza si referitor la floare nu am urmarit cate zile tine, e cam tot timpul inflorit. Eu cand incepe floarea sa se ofileasca putin o rup nu las niciodata sa se scuture petalele!
Sincer nu am urmarit evolutia florii de la boboc pana la scuturare, mie imi place ca face multe flori si ca are culoarea intensa, eu l-em prins cu sticla acum cinci ani si de atunci l-am tot inmultit, se prinde foarte usor!
sper ca te-am ajutat!
imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund la toate intrebarile!
 

elaelena

Member
eu l-am mirosit la gradina botanica, avea un un parfum deosebit,int-adevar nu prea puternic dar mi s-a parut ca aduce a frezii....probabil autosugestia :)
 

maxie

Member
Am si eu,intradevar infloreste mereu,val dupa val si asta fiind doar in primul an.L-am pus in primavara trecuta. Nu stiu ,insa,cat de mare va creste.Mirosul este fin si nu foarte puternic ( deocamdata).
 

elipopa

Active Member
nu creste inalt, are aspect de floribunda, al meu nu depasete 80-90 cm! sau poate chiar e floribunda , nu stiu exact!
 

maxie

Member
Multumesc.Mi se pare un soi rezistent la intemperii.Anul trecut l-a prins o inundatie si a trecut cu bine. Este frumos intr-un grup cu mult verde pe fundal.Iese bine in evidenta galbenul petalelor.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, fetelor! :D
Eu l-am cumparat in urma cu vre-o patru ani si am incercat sa-l aclimatizez pe balconul de sud unde insa nu a rezistat pentru ca l-au napadit paianjenii rosii si pana sa-mi dau eu seama era deja uscat.
De atunci am mereu teama sa-l comand, mi se pare un trandafir sensibil. Daca la voi insa se comporta bine si arata asa frumos, il voi lua si eu- cel tarziu la toamna! :D
 
Sus