Frezii in ghiveci

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu, e ok sa-i plantezi acum, freziile sunt bulboase de vara...nu rezista in pamant peste iarna.
Se planteaza incepand cu luna februarie si infloresc de pe la sfarsitul lunii mai. Eu mi-am cumparat anul trecut bulbi din supermarket si mi-au iesit toti :D si infloresc intr-adevar o perioada lunga, pana prin iulie
 

v.cristina

Active Member
la mie freziile au fost un alt esec, anul trecut

au avut o inflorire saracacioasa; cu tijele strambe , cu floricele mici si prapadite :nu stiu: :nu stiu: nu am idee ce nu le-a placut
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, le-ai plantat in gradina, nu? La soare sau la umbra???
Ale mele au stat in plin soare...si cum am zis au fost unele dintre putinele bulboase care mi-au inflorit super
 

alfa

Active Member
Freziile noastre au mai crescut. Stau pe pervaz si au lumina din plin. Tare sunt curioasa cand si cum vor inflori :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
a inflorit in sfarsit si frezia mea...e galbena si are un parfum...divin :D :D


i-am mutat ghiveciul pe terasa si ii place la nebunie acolo, chiar daca e la semiumbra :D
 

andreiacamelia

Active Member
Bravo, Dana. Cred ca daca le muti in gradina, toamna trebuie scoase din pamant. Mama a avut si a uitat-o peste iarna. Dar nici nu a mai iesit nimic.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi :D
am plantat si in gradina un pachet intreg de bulbi acum 2 saptamani, au inceput sa iasa :)
pe aceasta nu o voi muta in gradina, o las in pace pana se ofilesc frunzele, apoi scot bulbul si-l pun la pastrare pentru primavara viitoare :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Bravo, mai ca prind si eu curaj pentru la anul... Cu lalele, zambilele si narcisele nu am reusit, poate cu astea :rofl:
 

Timy

Member
Am plantat si eu in ghiveci frezii, iar acum astept a doua floare. N-am fotografii de la prima floare, a inflorit deja.
Era rosu, cu un parfum de minune :rose:
 

ana popa

Member
De doua saptamani au inceput sa rasara freziile plantate in primavara, le-am plantat intr-un ghiveci impreuna cu o cana. Sa scot rizomii de cana si sa las doar freziile in ghiveci sau pot lasa si rizomii de cana? Mi-e frica sa nu putrezeasca cana, daca ud in continuare pamantul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic sa scoti rizomii de canna, ei sunt acum in repaus si nu cred c-o nsa le placa atata apa si caldura :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cumparat in primavara bulbi de frezii, i-am pus in gradina, au rasarit dar au inflorit cam anemic. I-am scos si de vreo 3 saptamani i-am pus intr-un ghiveci pe balconul inchis. Au rasarit, au crescut mari, parca cresc vazand cu ochii. Sper sa vad flori la primavara. Inteleg ca e bine sa le pun ingrasamant?
 
Sus