Frezii in ghiveci

claude

Well-Known Member
Moderator
Freziile mele incep sa se dezlantuie. Dupa ce au inflorit initial doar vreo trei tije, acum s-au umplut de boboci in masa!

 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
:D ce frumoase sunt , Claude :D si cand ma mai gandesc si la miros...............
:) Cand intru in camera mi se lungeste nasul in directia lor...ma duc pe dara de parfum! :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Dar daca ii pun in primavara, mai iese ceva? Am pus intr-un an in primavara lalele si crocus, au iesit, au crescut putin dar nu au inflorit, au murit in final.
 

presco

Active Member
kerkyra a spus:
Dar daca ii pun in primavara, mai iese ceva? Am pus intr-un an in primavara lalele si crocus, au iesit, au crescut putin dar nu au inflorit, au murit in final.
Cred ca nu au fost depozite la rece si erau dezhidratate, de aceea au murit.
 

Timy

Member
Felicitari claude :D
Si eu am avut dar am pierdut putin entuziasmul cu freziile. Din 10 de la pachet a inflori numai 2, si la anul toti au murit. Probabil ca era si vina mea, sper sa invat multe, si atunci o sa incerc din nou.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie in primul an din 10 bulbi nu mi-a rasarit nici unul si m-am enervat si anul urmator am recidivat! :) Ca pre-mi place parfumelul lor! Am luat o jardiniera dintr-aia mai adanca si se pare ca le place, de 3 ani nu am mai cumparat bulbi...Cand se trec florile le ud in continuare si primavara le duc in balcon. Le ud pana cand se usuca frunzele aproape complet, pe urma gata cu apa.
 

stefanm

Member
Eu am cumparat azi niste bulbi de frezii. Pe ambalajul lor scrie ca pot fi plantate in lunile februarie-aprilie, dupa ultimul inghet si ca ar inflori din mai pana in septembrie.
Chiar infloresc toata vara?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu cred ca vor inflori in functie de momentul plantarii, adica daca le plantezi in februarie infloresc in mai, daca le plantezi in martie infloresc in iunie si tot asa...
sfatul meu e sa plantezi bulbii esalonat, numai asa vei avea frezii inflorite toata vara :D
 
Am cumparat si eu bulbi de fressia si vreau sa-i pun intr-un ghiveci.. Trebuie sa ii tin un timp la racoare? Sa duc ghiveciul in beci vreo luna de zile Sau sunt deja "tratati cu ger" ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
tudose_al3xandru a spus:
Am cumparat si eu bulbi de fressia si vreau sa-i pun intr-un ghiveci.. Trebuie sa ii tin un timp la racoare? Sa duc ghiveciul in beci vreo luna de zile Sau sunt deja "tratati cu ger" ?
Nu cred ca trebuie. Eu le plantez toamna, deci peste vara le tin la racoare, dar nu la ger :) In mod sigur pana la punerea in vanzare bulbii sunt depozitati la racoare, deci, nu-ti face probleme, planteaza-i.
 

alfa

Active Member
Am facut si noi un mic experiment la servici.
Am plantat pe la inceputul lunii februarie 10 bulbi de frezie intr-un ghiveci, pe care-l tinem pe pervaz in birou. Din 10 au rasarit pana acum 9 si arata asa:


Abia astept sa le vad inflorite, ca tare mi-s drage. :D
 

Nico_T

Member
Am pus si eu intr-o jardiniera adanca, dar nu pre lunga, vreo 7 bulbi de frezie. Mi-au iesit frumos, dar acum sunt tare firave si nu stau drepte. Par cam anemice. Sunt putin mai inalte ca ale lui Alfa, dar mai subtiri. Apa nu prea le-am pus si nici lumina nu bate direct pe ele. Credeti ca trebuie sa le mut la geam? Sau or fi prea multe in jardiniera :? ? Sper sa nu faca pe nebunele si sa nu infloreasca :x
 
Sus