Frezii in ghiveci

aleynad

Active Member
Moderator
in toamna am primit niste bulbisori de frezii :D
Avand in vedere ca erau micuti si ma mancam degetele :) m-am gandit sa ii pun in ghiveci la incoltit.
La inceputul lui noiembrie, intr-un ghiveci inalt am pus un strat de 2 cm de nisip, apoi, pamant de flori amestecat cu putin nisip.
Deasupra am pus cei 5 bulbi, pe care i-am acoperit cu inca 4-5 cm de pamant.
Apoi am lasat ghiveciul 2 saptamani afara, pe terasa, neprotejat. Dupa care l-am bagat in casa, la caldura...
In ianuarie a germinat un bulb, care acum are deja frunze


Ceilalti bulbisori vad ca nu au de gand sa dea semne de vita, desi am umblat putin la ei si sunt ok.

Sunt curioasa daca va inflori frezia mea :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
in toamna am primit niste bulbisori de frezii :D
Avand in vedere ca erau micuti si ma mancam degetele :) m-am gandit sa ii pun in ghiveci la incoltit.
La inceputul lui noiembrie, intr-un ghiveci inalt am pus un strat de 2 cm de nisip, apoi, pamant de flori amestecat cu putin nisip.
Deasupra am pus cei 5 bulbi, pe care i-am acoperit cu inca 4-5 cm de pamant.
Apoi am lasat ghiveciul 2 saptamani afara, pe terasa, neprotejat. Dupa care l-am bagat in casa, la caldura...
In ianuarie a germinat un bulb, care acum are deja frunze


Ceilalti bulbisori vad ca nu au de gand sa dea semne de vita, desi am umblat putin la ei si sunt ok.

Sunt curioasa daca va inflori frezia mea :D


Nu vad de ce n-ar inflori, eu plantez de trei ani in ladite si infloresc in fiecare an! E asa o placere cand intri in camera si le simti parfumul. Ale mele sunt deja inflorite, ca le-am plantat in octombrie, nu mai aveau rabdare si incoltisera! :D Succes!
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine a fost prima data cand am avut bulbi de frezii :D

Claude, le-ai tinut in casa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
la mine a fost prima data cand am avut bulbi de frezii :D

Claude, le-ai tinut in casa?

Eu am tinut bulbisorii in pivnita peste vara, la racoare. Dupa ce i-am plantat, i-am dus in casa, pe pervaz. Geamul e spre est, ca sa nu fie prea mare insolatia si intre ladita si geam am pus un carton, ca altfel se incalzea ladita prea tare cand era soare. In rest, ingrasamant la 2 saptamani
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bineeeeee! Ca eu sunt mai lenesa la poze, si la facut si la postat pentru ca n-am aparat si fac cu telefonul....deci nu sunt de o calitate asa buna, tehnic vorbind...nici macar artistic :(
 

tint

New Member
Eu am pus asta toamna frezii in pamant, in gradina. Credeti ca am vreo sansa sa iasa? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
dar de ce sa nu iasa, Aida? :eek:
sunt bulboase la fel ca lalelele, deci e normal sa le pui toamna in pamant pentru a inflori anul urmator in primavara :D


eu m-am prostit cu ele in ghiveci :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
dar de ce sa nu iasa, Aida? :eek:
sunt bulboase la fel ca lalelele, deci e normal sa le pui toamna in pamant pentru a inflori anul urmator in primavara :D


eu m-am prostit cu ele in ghiveci :oops:

Din cate stiu eu nu rezista la inghet! A pus o verisoara de-a mea in gradina, dar primavara, i-au inflorit vara, dar nu aveau miros!!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, claude, ai dreptate
eu citisem ca se pot planta toamna, la fel ca lalelele si celelalte bulboase de primavara, dar de fapt..... rezista doar in sere peste iarna :(
deci toamna ele pot planta doar cei care au sere :|
 

tint

New Member
eu ca o junioare ce ma aflu, le-am gasit pe raft in brico si le-am si plantat! Ulterior, am citit ca nu rezista bine la inghet. Oricum, ramane de vazut... Infloresc in iulie.
 

lelia

Well-Known Member
Nu rezista ,stiu din proprie experienta .
Sunt superbe ,atat de firave si gingase ,o singura floare parfumeaza intreaga gradina .Se planteaza la inceputul lui martie daca timpul permite ,infloresc in iunie- iulie .Se ingrijesc asemeni gladiolelor ,sunt totusi mai sensibile decat acestea ,la seceta .
 

veretregn

Active Member
freziile sunt niste plante excelente pentru ghivece. Eu prefer sa pun mai multi bulbi in vase mai mari. In plus par a fi niste plante care s emultiplica singure foarte usor. Vechiul bulbi se resoarbe intr-un nou bulbi si apar mici bulbile.
Freziile nu sunt rustice, nu rezista la inghet si nici la temperaturi scazute. De asemenea temperaturile ridicate nu sunt ideale. Daca frezia plantata in octombrie nu infloreste primavara, exista o sansa mare sa infloreasca la sfarsitul verii.
 

veretregn

Active Member
andreiacamelia a spus:
Si eu am vrut anul asta sa pun frezii in ghiceci, numai ca anul asta nu au mai adus pe la noi bulbi. :(
eu am folosit o varietate de ingrasaminte lichide pe care le-am administrat in mod regulat. In plus, am taiat florile pentru a impiedica fructificarea.
 
Sus