Freesia

cornelia

Fondator
Membru staff
ario a spus:
Fiindca s-a tot vorbit despre premii , hai sa va spun eu cum arata de fapt un premiu de consolare oferit de mama natura. Si ea nu greseste.

Am plantat 15 bulbi de frezie si au iesit din cele 15 ghivece...fix 4 fire de iarba.

:rofl:
monicatrusca a spus:
Draga Ario, m-ai amuzat de dimineata ! :D :rofl: (imi pare rau pentru iarba ta, dar .... se mai intimpla :wink: )
carmenn a spus:
vezi sa nu smulgi iarba...s-ar putea sa fie frezie :rofl:
 

ario

Member
Cred ca de fapt mie mi-ar trebui un ghiveci...transparent...sa vada lumea ce boroboatze fac....
 

Simona D.

Member
Dupa ce termina de inflorit, le tai toate frunzele si le pui la intuneric si racoare? Le lasi in ghiveci? Cat timp le tii asa?
Mai stii cati bulbi ai intr-un ghiveci? Macar aproximativ :)
 

ste

Member
dupa ce tai frunzele, eu las ghivecele intr-un loc mai putin insorit (nu la racoare) ele continua sa vegeteze si sa hraneasca bulbii. Scot bulbii din pamant cand toate frunzele s-au uscat si ii pun in hartie pana la toamna cand ii plantez din nou. Nu mai stiu cati bulbi sunt in ghiveci, probabil in jur de 10-15, oricum intre timp au aparut si puiuti.
 

Leanna

Member
:( freziile mele nu mai fac flori...stau frunzele alea lungi asa..Speram sa rasara vreo floare..dar nici nu stiu cam cand ar trebui sa apara,nu am vazut niciodata frezii in crestere asa ca nu pricep.



Ste cam ce lungime au frunzele atunci cand se iveste stibla cu flori? :?
 

Leanna

Member
Gabriela i-am pus in februarie,frunzele sunt lungi..dar floare inca nimic.
Tot pipai tulpinita.. :fluierat: si cind imi pare ca este acolo ceva...iese alta "sabiuta"
 
A

Anonymous

Guest
Daca abia is pusi(februarie) ai in ca multa rabdare!!!! cam prin iunie....
 

Leanna

Member
Din cei 3 bulbi plantati, si doi crescuti mari..o frezie a inflorit.. sunt extrem de fericita :dans: :dans: :dans:
Pozele promise
 

Simona D.

Member
Leanna e foarte frumosa !!! :clap:
Si a mea se pregateste :dans: :)
Abia astept sa o vad si pe a mea inflorita. Tot galbena este :)
 

Simona D.

Member
Incepe sa infloreasca, iar intre timp i-a mai aparut o tija :dans:
E asa frumoasa ca ii tot faceam poze si nu ma mai opream :rofl:


 
Sus