Freesia

kerkyra

Well-Known Member
Eu le-am pus in gradina anul trecut, in primavara, au facut o floare (dar gradina mea fiind in fata blocului, pamantul e cam prost, cu apa... mai greu), apoi le-am scos in toamna si le-am pus pe balcon. Deci eu zic ca merg si afara, dar nu peste iarna.
Acum am inflorite doua, sunt rosii, dar nu au miros.
 

Roxana Peled

Active Member
Am avut si eu anul trecut si nu mi s-a parut ca miros. Stiu insa perfect despre ce vorbesti ... parfumul de frezie :visator:
Poate ca depinde de felul freziei :? , poate ca unele miros si altele nu.
 

angela draganoiu

Active Member
Roxana depinde unde le-ai tinut. eu le-am adus in balcon unde noaptea scade temperatura pt ca este inchis dar nu etans. probabil ca diferenta de temperatura dintre noapte si zi le-a stimulat inflorirea. au inflorit si miros o nebunie, se simte chiar si in sufragerie. mai au si acum flori dar mai putine.
 

nicol

Member
Unele frezii au parfum mai puternic, unele il au foarte slab. Mie mi se par f parfumate cele galbene, la cele albe as putea jura ca nu exista nici macar o urma. Eu sunt innebunita dupa ele! Am si in gradina, am avut si in casa. Ani de zile mi-au inflorit in jardiniere, iarna, in casa. Cele pe care le-am avut in gradina au inflorit ori in luna iunie, ori in iulie-august si, da, au avut parfum. Nu le las iarna afara pt ca. am experimentat asta acum cativa ani si am rAmas primavara urmatoare cu zero bulbi frezii De vreo doi ani, nu stiu ce gresesc dar nu-mi mai infloresc. Nu mai am bulbi in casa si bulbi in gradina. Toamna, prin noiembrie scot bulbii din gradina, ii pun in ghiveci si-i duc in casa. Am padure de frunze si boboci deloc. Le-am mutat in toamna in casa si de atunci le tot pandesc. Frunzele au palit, s-au uscat, au cazut si flori..........deloc. Am incercat si varianta repaosului. Toamna trecuta i-am scos din gradina dar nu i-am mai plantat. Le-am cautat un loc intunecos si i-am lasat la hibernare. In primavara, am constatat ca bulbii disparusera, mai aveam doar "foitele" care imbraca in mod obisnuit bulbul. Oare unde gresesc?
P.S. In comanda de la Cebule am o gramada de bulbi de frezii.... :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Nicol daca este vorba de bulbi olandezi astia infloresc o perioada si apoi fie nu mai infloresc, am un bulb de amarylis rosu care de 2 ani nu mai infloreste, fie se topesc pur si simplu.
 

veretregn

Active Member
angela draganoiu a spus:
Nicol daca este vorba de bulbi olandezi astia infloresc o perioada si apoi fie nu mai infloresc, am un bulb de amarylis rosu care de 2 ani nu mai infloreste, fie se topesc pur si simplu.
Hahahaha. Se pare că există olandezi cărora nu le place-n România. Eu nu am probleme cu olandezii mei.
 

kerkyra

Well-Known Member
Din bulbii plantati pe balcon, am avut doua frezii rosii, iar acum e inflorita aceasta, care-mi place foarte mult:
 

angela draganoiu

Active Member
veretregn a spus:
angela draganoiu a spus:
Nicol daca este vorba de bulbi olandezi astia infloresc o perioada si apoi fie nu mai infloresc, am un bulb de amarylis rosu care de 2 ani nu mai infloreste, fie se topesc pur si simplu.
Hahahaha. Se pare că există olandezi cărora nu le place-n România. Eu nu am probleme cu olandezii mei.
acum am vazut ca te razi de mine. bineee ..........
acum serios vorbind am un bulb de amarylis rosu, olandez :) , care nu vrea sa mai infloreasca de 2 ani. o fi gresit io cu ceva si s-o fi suparat pe mine :? nu stiu.
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce harnice! :D Daram observat ca sunt asa, si ale mele plantate in toamna au crescut foarte repede. Acum ne pregatim de a 4-a tija florala (trei s-au dus).
 

oanaiulia

Member
Yeey! Mi au inflorit si mie freezile, pentru prima data plantate, in primavara asta.
Sunt minunate, si ce sa mai spun de parfum....adorabile!!La anul o sa pun si mai multe! Sunt curipoasa cat o sa tina inflorirea lor... La voi cat tine?



 

kerkyra

Well-Known Member
Eu tin freziile in repaus perioada aceasta, le pun in ghiveci, pe balcon toamna, iar in primavara am frezii la ghiveci.
 

LadyBug

Well-Known Member
OanaIulia sunt superbe! Stai linistita, ca se inmultesc foarte mult, nu mai cumpara altele, dar sa nu le lasi in pamant peste iarna sa nu inghete...
Eu am avut acum cativa ani frezii superbe, mari, parfumate, mai multe culori dar au inghetat intr-un an si le-am pierdut. Apoi am luat de la polonezi si numai 2 au inflorit: una alba si una galbena, pipernicite, parfumate insa. Astept sa vad si restul. Dar sunt foarte dezamagita de ei (polonezi) in privinta asta. Am si multe care nu au facut nici un varf verde, to la stadiul de bulb au ramas. Stiu ca freziile au nevoie de o perioada de repaus de aprox 3 luni la frigider dar nu la temperaturi foarte mici ca sa infloreasca, cele de la olandezi cred ca erau deja scoase din aceasta perioada de repaus de rasareau imediat. Voi ati avut succes cu freziile de la polonezi, le-ati mai tinut la repaus inainte sau direct in ghiveci cu ele?
 

oanaiulia

Member
Multumesc fetelor! Eu le am luat de la noi, de la baumax, si au fost minunate! Eu ma gândeam sa nu le mai scot anul asta , ca experiment.. :wondering:. Tocmai am plantat intre ele Petunii acum, si mi e groaza sa mai umblu pe la rădăcini...
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o problema: de cativa ani tot incerc sa am frezii in floare de 1 martie si nu reusesc, se incapataneaza sa infloreasca pe la jumatatea lui martie, indiferent cat de devreme le plantez. Ele rasar devreme, de prin septembrie, dar nu infloresc pana in martie, chiar si cele plantate mai tarziu tot cam pe acolo infloresc, care o fi secretul, le trebuie mai multa lumina, ziua mai lunga? Si acum au deja multe spicuri, dar nu cresd ca vor inflori decat probabil dupa 12-15 martie. Si anul asta nici nu le-am fertilizat ca in alti ani, ci mult mai putin, si se pare ca plantele sunt mai mici de inaltime.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Interesant ca ale tale infloresc asa tarziu, LadyBug, eu le-am pus in pamant in noiembrie si am avut prima floare fix pe 31 ianuarie, mai repede chiar decat infloreau anii trecuti, cand erau in apartament la parintii mei!

IMG_6839.JPG
 
Sus