Freesia

daniela1979

New Member
HELPP!!Frezii

Acum doua saptamani am plantat intr-un ghiveci niste bulbi de frezii si deja au incoltit ce pot face,e vreo problema?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

Sunt in casa? afara? pe balcon??
Vrei sa infloreasca in perioada urmatoare? Daca n-au trecut prin stagiul de frig conform ciclului lor natural, n-ai sanse sa vezi flori de la ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

Ce stadiu de frig, Madalina? :? Eu am bulbii de vreo 4 ani si infloresc in fiecare an prin februarie...primavara cand se usuca frunzele ii scot in balcon, pe jos, la umbra, iar in octombrie ii replantez si ii duc in casa :)
Deci nu trec prin frig ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

Asa e, m-am gandit la bulbi de primavara, la narcise, nu stiu de ce :oops: . Asadar imi fac mea culpa: doar bulbii de flori de primavara au nevoie de frig: narcise, branduse, zambile,lalele, s.am.d.
Freziile la mine infloresc vara in gradina...pana acum ii scoteam dar anul asta fac un experiment si-i las in gradina, vedem daca mai ies la anul.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

si eu am facut experimentul anul trecut ,iar in primavara nu a mai iesit nici unul :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

deci sa ma duc sa sap??? de-aia imi place mie toamna, sapi de te zapacesti... la cate gropi am facut si mai am de facut cu trandafirii, freziile chiar nu mai conteaza :D :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

gradinar1 a spus:
deci sa ma duc sa sap??? de-aia imi place mie toamna, sapi de te zapacesti... :D
No lasa ca daca sapi numai toamna e bine :rofl: Eu sap si primavara...mai si vara uneori :tavalit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: HELPP!!Frezii

Si tu ce crezi? Ca eu nu sap si primavara??? da' ma iau si eu doar de un anotimp...ca doar n-oi zice cate ceva de rau de toate!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu vor trece iarna in gradina. Dacă le mai vrei la anul, ar fi bine să le scoţi.
 

ghia_don

Active Member
Am si eu una rasarita, dar in gradina...ma gindeam sa n-o scot, dar cind ma gindesc ce culoare suava are, parca nu ma lasa inima s-o las sa moara. Miine o mut intr-un ghiveci si o duc in casa, ca se anunta -2 grade pentru marti noapte..
 

daniela1979

New Member
da ,sunt in ghiveci in living in casa drept e racoare acolo ,nu stiu ce pot face sa-i bag la caldura in casa sau sa le mai las in living precizez ca sunt de 2 saptamani in living.
 

nicol

Member
Eu am adus freziile in casa acum doua zile. Vreo doi ani la rand le-am pierdut pt ca le-am lasat peste iarna afara. Toamna trecuta le-am adus in casa, dar nu le-am mai plantat. Le-am pus intr-o cutie de carton, la intuneric, iar in primavara...........surpriza, mai aveam vreo doi-trei bulbi. Ceilalti........disparuti!!!!!!!!! :eek:
 

ghia_don

Active Member
Azi am scos si eu cele doua frezii ,le-am mutat in ghiveci si l-am dus intr-o camera racoroasa. sa vad cum vor reactiona..
 

angela draganoiu

Active Member
Doina eu am scos freesiile cam de 2 saptamani, sau poate 3, din gradina si le-am pus in jardiniere in balcon unde nu e foarte rece dar nici prea cald. in prima faza s-au cam pleostit acum si-au revenit si au inceput sa creasca. sper sa faca si flori.
asa au reactionat la mine ca e cam cald in balcon. la tine poate le merge mai bine daca ai racoare in balcon.
 

angela draganoiu

Active Member
angela draganoiu a spus:
de obicei le gasesc in florarie in februarie. astea cand or inflori ? tot cam atunci ?
asa ma intrebam eu atunci. dar iata ca au inflorit deja si e un parfum divin in balcon.
dar cum nu ma descurc cu photobuket nu pot pune pozele aici din album :eek:f: . ooof ce ma supara photo asta
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce norocoasa esti ca ai flori! Ale mele au multe frunze dar inca nu vad tije de flori, sper sa nu ramana asa.
 
Sus