Freesia

Simona D.

Member
Vai Ste, ce frumoase sunt !!! :eek:
Daca ale mele nu infloresc, am sa stau pe capul tau pana imi spui secretul :)
 

ste

Member
Multumesc :oops: . Nu-i niciun secret Simona, udat obisnuit, fertilizat la doua saptamani si asezate cat mai la soare
 

Simona D.

Member
ste a spus:
... Nu-i niciun secret Simona, udat obisnuit, fertilizat la doua saptamani si asezate cat mai la soare
Cam asta le dau si eu dar nu stiu daca plantarea bulbilor a fost intr-un moment potrivit si daca au temperatura optima :?
 
D

dyayzh

Guest
Mie fresiile imi plac in mod deosebit. Dar nu am reusit sa le cultiv la ghiveci :( dar mereu umplu camera cu mirosul si coloritul lor vesel.
 

Leanna

Member
Am incercat si eu experimentu cu frezia in ghiveci,astept rezultate.Frunzele sunt cam de 20 cm,seamana mult cu astea de gladiola....Am citit ce s-a vorbit mai inainte de frezii,ca e posibil sa nu infloreasca...dar eu totusi astept o minune :) :hipnotizat: Nu cred pana nu vad. :hipnotizat: :)
 

Simona D.

Member
Eu am plantat 4 bulbi intr-un ghiveci patrat. I-am pus in fiecare colt. Au iesit la inceput din doua colturi iar acum a iesit din mijlocul ghiveciului unde eu nu am plantat bulb. Se mai vede foarte micut un altul care da sa iasa :) Sunt curioasa ce s-a intamplat cu al patru-lea. A iesit in mijloc sau, ce cauta ala acolo ? :) Pun o poza, dar sa nu radeti de improvizatia mea cu betele de trestie :rofl:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Betele banuiesc ca le-ai pus ca sa-ti sprijine bogatia de flori care va fi :rofl: :rofl: :rofl:
Da Doamne!!! :wink:
 

Simona D.

Member
Gabiuta a spus:
Betele banuiesc ca le-ai pus ca sa-ti sprijine bogatia de flori care va fi :rofl: :rofl: :rofl:
Da Doamne!!! :wink:
:tavalit: Iti dai seama ce optimista sunt !!!
De fapt le-am pus pentru ca unul din manunchiul de frunze incepuse sa se incline amenintator si m-am gandit ca daca asa fac toate, mai bine sa le impun o linie inca de la inceput :)
 

Leanna

Member
Mie imi place cum arata cu bete...au un aspect decorativ, ai putea sa si le vopsesti...pana apar florile :fluierat: sa fie macar betele decorative :)
Eu am pus iarba decorativa...si o inima improvizata...drept consolare..in caz ca nu apar florile :)
 

Simona D.

Member
Leanna, buna ideea, sa vedem daca am si timp pentru asta :rofl: Dar aici dupa cum ai vazut, ca sa infloreasca plantele, trebuie sa le faci de ras :rofl:

Violeta, "sarma aia" e de fapt un elastic. Nu stiu la ce se foloseste ca nu am vazut nicaieri ca s-ar vinde asa ceva. Il primisem de la o doamna cu ani in urma sub forma de papiota mai mare. La grosime e cam ca si o sfoara. Pana acum nu i-am gasit nici o intrebuintare. Acum il folosesc la flori pentru ca nu raneste tulpina, in cazul in care aceasta se ingrosa, avand elasicitate.
 

angela draganoiu

Active Member
am incercat si eu anul trecut au iesit numai niste frunze ca niste sabiute dar n-au facut flori. unde le tineti ? dati si voi mai multe detalii ca poate incerc in toamna cu alti bulbi.
 

Leanna

Member
:) Pai eu nu stiu daca la mine vor face flori, prima data am incercat cu freziile.
Le tin la geam orientat spre S-V. Sper sa faca flori,imi plac foarte mult.
 

Simona D.

Member
@ Leana : Draguta foc !!! Daca nu ar fi decorata parca ar semana cu a mea :rofl:

@ Angela : La fel ca si Leanna , e prima data cand incerc cu freziile. Sunt pe pervazul geamului, orientat pe sud. Daca fac flori vin sa ma laud :wink: :)
 

nicoleta

Member
Leanna, Simona D, fetitele, am ris de floricele voastre incit sper ca acum sa infloreasca!!! :oops: De fapt de dialogurile voastre, nu va suparati pe bietele floricele!
Simona, buna ideea cu "gardutul"!
Leanna, suflet de artist, cum sa lasi tu un ghiveci nedecorat?
 

Leanna

Member
:) Multumesc fetelor.

Nicoleta decorul e unul din hobby-urile mele..si o parte din profesie...deci incerc si eu cat de cat sa fac fata.
 
Sus