Freesia

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am plantat si eu si tot la sf lunii aprilie cred ca vreo 50 de bulbi...n-am numarat cati sa fi iesit pana acum dar nici pe departe nu sunt 50.
Sigur am luat albi si mix de culori de la www.seminte.de - sa vedem ce-o rasari :astept:
 

cris_tkp

Member
Sunt foarte aiurea pachetele astea......ies si nu ies......nu ai nici o certitudine cu bulbii astia. E pe noroc! :cry:
 

lelia

Well-Known Member
Eu sunt mai norocoasa ,am plantat 8 au iesit 8 ,nu stiu daca vor inflori toti ,pana acum au inflori 3 si trebuiau sa fie duble ......dar sunt frumoase si au un parfum divin :visator:

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Lelia, ca de obicei sunt f frumoase!
In gradina mea, o frezie alba dubla, deocamdata si se pregatesc cele rosii:
 

diana999

Active Member
frunzele freziilor mele s-au uscat. trebuie sa scot bulbii din ghiveci ? n-o sa le mai plantez niciodata in ghiveci. au inflorit doar 2 dintr-un pachet.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
frunzele freziilor mele s-au uscat. trebuie sa scot bulbii din ghiveci ? n-o sa le mai plantez niciodata in ghiveci. au inflorit doar 2 dintr-un pachet.
eu de obicei scot bulbii si ii tin la racoare. Ciudat ca nu au inflorit, eu in jardiniera le-am avut, e drept ca plantate in octombrie, inflorite in februarie. Le-am plantat in jardiniera mai adanca, sa aiba spatiu pt. radacini si sa poata fi plantate la adancimea corecta.
 

lelia

Well-Known Member
Nu rezista peste iarna ,daca au frunzele uscate poti sa ii scoti ,trebuie pastrati la racoare si intuneric ,altfel bulbi seaca si nu vor mai inflori .
 

flory77

New Member
Am pus si eu 10 bulbi de frezii in ghiveci la jumatatea lui octombrie. Acum frunzele au 50 cm si astept sa vad daca am norocul incepatorului :oops: .
Mai tarziu vin si cu poze.
 

Dea

Active Member
multumesc lelia! :D cred ca e norocul incepatorului!

din 10 bulbi, au iesit sase, au inflorit doua si alte doua au tije florale. Nu au crescut mai inalte, asa cum ma asteptam, dar probabil, in gradina, in conditiile noastre de clima ... :|
Compenseaza prin frumusete si arata minunat!
 

ghia_don

Active Member
ste a spus:
eu le cresc de ani de zile in ghiveci iarna si au flori ca cele din florarii, acum sunt inalte cam de 1/2 m si astept cu interes florile. Am incercat si in gradina, plantate in primavara, dar nu au inflorit, asa ca le-am adus si pe ele in ghiveci in balcon, poate infloresc aici. Oricum, bulbii au nevoie de odihna, iar in toamna, cam prin septembrie ma anunta singuri ca trebuie plantati pentru ca le apar mugurasii
ste a spus:
A inflorit prima fresie
angela draganoiu a spus:
sa te bucuri de ele. imi inchipui ce parfum minunat e la tine.
cind le-ai plantat ?
ste a spus:
in septembrie le-am plantat Angela
ste a spus:
stau la fereastra orientata spre V in balcon unde sunt cam 18 gr. bulbii sunt plantati in turba, intr-un ghiveci sufient de larg si le ud cam de 3 ori pe saptamana si ingrasamant de 2 ori/sapt.
angela draganoiu a spus:
eu am gresit de 2 ori cu ele : le-am plantat primavara, ca atunci am gasit bulbii, le-am tinut in balcon unde a fost foarte cald. au crescut multe frunze lungi dar flori ............... nu. am sa tin minte la toamna sa cumpar atunci bulbii pt ca iarna am cam 15-20 grade in balcon desi as putea sa sper.
albela a spus:
Am cumparat bulbi de frezii asta toamna si am considerat ca e logic sa ii plantez odata cu celelalte bulboase in octombrie. Nu au inghetat iar acum au inceput sa infloreasca.
albela a spus:
Cred ca bulbii de frezie au rezistat peste iarna afara pentru ca i-am acoperit cu un strat gros de frunze si ace de pin.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cumparat din Praktiker un pachet de 10 bulbi de frezii duble si m-am gandit, citind ce ati scris, sa fac asa: sa pun o parte din ei in gradina (ar fi bine intr-un pet ingropat sau direct?) si o parte as pastra sa ii pun la toamna pe balcon, sa am floricele in primavara urmatoare. Ce spuneti, e bine, rezista oare bulbii sa ii pastrez de acum pana in toamna, eventual undeva la racoare si intuneric?
 

lelia

Well-Known Member
Eu zic sa-i plantezi pe toti ,sunt cam firavi bulbisorii si se vor usca pana in toamna .Dupa ce trec florile si se usuca frunzele ,cam prin iulie ,august ,scoti bulbisorii ii pastrezi in loc uscat si racoros ,iar prin oct. noiembrie plantezi in ghivece .
Spre sfarsitul lunii, poti sa-i plantezi direct afara ,acum cred ca-i putin cam rece .
Bafta ! sa vedem floricele ,mie imi plac foarte mult !
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc mult de sfat, Lelia! Citisem ca unora li s-a intamplat sa nu mai gaseasca bulbii in toamna :( , de asta ma gandeam sa pastrez, dar daca va fi asa, poate mai gasesc atunci sa cumpar altii, neaparat vreau sa incerc sa am frezii in balcon.
 

angela draganoiu

Active Member
in primavara am pus in curte niste bulbi. n-au miscat nimic toata vara, aproape uitasem si unde ii pusesem, e drept ca a fost seceta mare- dar i-am udat cit am putut de des. acum au iesit ca nebunii aproape toti :cry: ce ma fac io cu astia, dom'le :? ii scot sau ii las acolo sa se invete minte sa creasca cand trebuie :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ii pui intr-o jardiniera, daca vrei sa ii mai ai, altfel ingheata...daca nu sunt foarte mari nu au probleme la transpalntare, vor si inflori, eu am uitat intr-o toamna sa ii scot sa le schimb pamantul si au rasarit, am rasturnat jardiniera, am inlocuit pamantul si i-am replantat, nu au avut probleme ;-)
 
Sus