Freesia

mimish

Active Member
din 20 de bulbi plantati, au rasarit toti.....cei simpli au cam 7 cm, iar cei involti sunt mai mititei deocamdata... sper sa imi si infloreasca.... jardiniera cu frezii duble am dus-o la munca, unde are caldura constanta si multa lumina....cealalta o am acasa, aproape de fereastra. Sper sa le fie bine tuturor....astept :)
 

mimish

Active Member
Ale mele sunt desirate, lungi si urate. Si florile intarzie sa apara, asa ca le-am trecut pe lista "de ignore" (din lipsa spatiului). Daca s-or simti sa infloreasca, poate imi schimb parerea despre ele. Daca nu, zau ca nu mai incerc! (Si doar mi-a zis mama ca e o floare pretentioasa, dar na....)
 

claudya

Member
am auzit ca infloresc dupa 6 luni decand i pui in pamant. :? nu stiu daca e adevarat.sunt si eu curioasa sa vad ce or iesi.si la mine e prima data cand pun frezii.
 

mimish

Active Member
Oau! Inseamna ca as mai avea inca de asteptat... eu le-am pus pe la jumatatea lui noiembrie, parca......
 

marean

Active Member
Eu le-am plantat ...dupa intalnirea din Ploiesti :mrgreen: ,le am de la Fleur :wink: . Astept rabdator :wink: !
 

Fleur

Active Member
Florile apar dupa cel putin 4 luni. Eu am puse din noiembrie intr-un ghiveci si vor inflori curand ca au boboci.
Ale tale marean vor inflori la inceputul verii. Cam asa le-am pus si eu anul trecut si au inflorit in iunie si au tinut destul de mult.
Anul asta am 3 serii. Desi le-am pus pe toate odata le-am tinut uscate pe unele o vreme si au dormit mai mult.
 

emundin

Member
Eu am frezii in gradina si infloresc in fiecare primavara ....vara scot bulbii s ii plantez iarasi toamna
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vrei sa zici ca trec iarna in gradina?Cu zapada,ger si ingheturi? :eek: Fara sa pateasca NIMICUTA? :eek:
 

emundin

Member
Eu asa le las... cand se face frig afara pun rumegus 3 cm si nu patesc nimic :) si sunt sigur ca am frezii
 

adinal

Member
Freziile sunt florile mele preferate. :visator: Mi se par cele mai gingase din lume, iar parfumul ... :indragostit:
 

marean

Active Member
Fleur a spus:
Florile apar dupa cel putin 4 luni. Eu am puse din noiembrie intr-un ghiveci si vor inflori curand ca au boboci.
Ale tale marean vor inflori la inceputul verii. Cam asa le-am pus si eu anul trecut si au inflorit in iunie si au tinut destul de mult.
Anul asta am 3 serii. Desi le-am pus pe toate odata le-am tinut uscate pe unele o vreme si au dormit mai mult.
Le astept cu nerabdare,multumesc mult pt ele !
Le-am scarmanat putin :oops: si am zarit deja un muguras,deci au inceput sa creasca !
 
eu am cumparat din Auchan 2 pungi ( galben batut si rosu batut).
o sa le plantez si eu in acest week-end afara daca am asa de mult de asteptat pana infloresc.
anu trecut am cumparat tot 2 pungi( nu mai stiu culorile) numai ca nu mai stiu in ce luna era( cred ca se incalzise bine afara) ca nu a inflorit nici una.
poate cele de anu trecut( care au stat afara in pamant de atunci) vor inflori si atunci o sa am doua serii de frezii :visator:
 

mena

Member
Am plantat si eu frezii in ghivece pe care le-am tinut in balconul inchis. Am avut grija de ele, le-am administrat ingrasamant si in iunie m-au rasplatit cu floricele...
Chiar aveam mari emotii ca nu le voi vedea niciodata inflorite - mai ales dupa ce am citit experientele unora dintre voi...dar se pare ca eu am fost mai norocoasa...norocul incepatorului... :)
Intrebarea mea este: acum dupa ce au trecut toate florile trebuie sa raresc udarile? Intra in stare de repaus pana la anul?
 

cris_tkp

Member
Am plantat si eu prin februarie intr-un ghiveci micuti niste bulbi......Au inceput sa creasca niste frunze luuuungi.......m-am chinuit sa le fac cumva sa stea drepte dar nu am ajuns la un rezultat. Nici nu le-am pus vre-un ingrasamant....doar apa. Cu toate astea.....uita-ti ce minunatii au iesit...cu un miros......la mine pe balcon :D
 

gabrielais

Active Member
eu am pus mix de culori si am gasit pachete numai cu albe; alea mix au rasarit dar alea albe nici o miscare :cry:
 
Sus