Freesia

Leanna

Member
E foarte frumoasa Simona!!!!! :)

Pe a mea cineva a reusit s-o fringa, de nevoie am taiat-o si am pus-o in vaza...in schimb am remarcat boboci si la frezia nr 2 :)
 

marean

Active Member
Daca gasesi frezii ( in special batute ).poate imi dai si mi...un buzzz :mrgreen: , tare imi oresc cativa bulbi ( cand am avut sansa,am zis ca nu am ce sa fac cu ditamai pachetoiul de 80 de bulbi :cry: :cry: :cry: :cry: ) .
 

Simona D.

Member
In primavara erau pe aici plin de bulbi galbeni si mov, din aia la pungulite de 10 buc. aduse din Ungaria. Nu am vazut insa duble.
 

Viovett

Member
Daca mai vedeti pe undeva, anuntati va rog.

Fleur, inteleg ca ai experienta :D In anii trecuti ai fortat bulbii ? Eu asa procedez cu lalelele si narcisele - le tin vreo doua luni in frigider si apoi le plantez in ghivece - si la mijlocul lui februarie am "recolta". La frezii insa sunt incepatoare ( asta in cazul fericit in care voi mai gasi bulbi ).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Luni am vazut in Kaufland.Poti incerca la magazinele de specialitate,mai mici.Si in Ambient erau,daca nu ma insel.
 

roxy

Member
Eu am intrebat de bulbi de toamna la o florarie si mi-a spus ca inca nu au adus :eek: . Dar oare cand au de gand? La mine in Kaufland nu prea mai exista nimic, s-au cam vandut toate, din cauza asta m-am hotarat sa comand de undeva dar nu frezii
 

Viovett

Member
Am fost la Kaufland ( ambele din Buc pe care le stiu Obor si Barbu Vacarescu) si n-am gasit bulbi de fresie. Ambient avem in Buc ? Unde ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu nu avem.La celelalte hiper nu ai incercat??Poate totusi..........
Cine mai merge pe la aceste marketuri???Hai sa ajutam fata cu niste bulbi de fresie :D
 

Viovett

Member
Am primitara bulbi de freesia . A fost o prietena la Metro Voluntari si a gasit (aviz amatorilor).
Multam frumos pt. gand bun Gabiuta! :D
 

mimish

Active Member
eu am primit prin comanda la kertimag...am luat si simple si cu floare dubla! acum astept minunea! :)
 

ste

Member
Eu le-am plantat cam de o luna, deja au peste jumatate de m, dar de data asta nici urma de tija florala...
 

Fleur

Active Member
Eu am unele intr-un ghivecel de anul trecut puse. Au inflorit in primavara, au intrat in repaus si acum au vreo 10 cm si s-au inmultit ca ar trebui sa le schimb ghiveciul. Bulbii de batuate inca nu i-am plantat dar o s-o fac zilele astea.
 
Sus