Fragute - Fragaria vesca

riana

Active Member
Sicamin, si la mine au inceput sa se coaca capsunile, dar daca ai drum prin mosnita te invit cu drag la fragute
Aura, cum a zis si Meli sunt productie propie. am primit un fir acum 2 ani si acum e padure de ei.fructele sunt destul de marisoare si rodesc pana in toamna
 

Aura

Member
dintr-un firicel....o padure intreaga? :eek:
eu ma minunez de fragute din cele citite si vazute....dar cred ca nu am mancat niciodata... :( la piata..nu gasesc...si pana ajung eu la deal, la munte...se duc fragutele la" plaja" :oops:
asa ca va invidiez si pofta buna la fragute! :D
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am , extras un pui din gradina botanica "ilegal" :rofl: care initial se uscase dar ceva ceva semne ca mugurele e inca in viata ...pfff Doamne ajuta
 

victoria

Active Member
Asta inseamna ca pana la toamna se mai inmultesc iar....................deci poate te induri si de noi cu 1-2 stoloni,la schimb sau contra cost :)
 

riana

Active Member
Aura a spus:
dintr-un firicel....o padure intreaga? :eek:
eu ma minunez de fragute din cele citite si vazute....dar cred ca nu am mancat niciodata... :( la piata..nu gasesc...si pana ajung eu la deal, la munte...se duc fragutele la" plaja" :oops:
asa ca va invidiez si pofta buna la fragute! :D
Aura
daca ai fi mai aproape acum te-as invita pe la mine sa mananci fragute :D
Victoria , sigur ca va trimit cu draga inima
 

Aura

Member
multumiri, Riana!ma bucur ca ai impartasit cu noi momentul :D fragute oi gasi eu pana la urma...
Dan, va sa zica umbli cu vrabioare pictate?? :) cum naiba sa iei butas, stolon din gradina botanica....? :rofl: se mai gasesc doi-trei ca tine....dornici de plantute si trei-patru ca mine pofticioase....si desfintati fragutele pe acolo :evil:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura pai erau destule si nu se supara natura ca lipseste unu

Riana daca ai inima asa mare iti multumim
 

Aura

Member
Am inteles, Dan.
Riana, si eu am cumparat anul acesta semincioare de fragute...dar nu mi-au supravietuit. :( poate ne spui cum ai procedat tu.
Multumim :D
Aura
 

riana

Active Member
eu i-am primit de la o vecina cand am fost sa-mi dea niste irisi si intre irisi era si un fir de fragute. am vrut sa-l arunc dar vecina mea a spus ca sunt fragi care rodesc de mai multe ori .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: fragi remontanti? Riana, trece-ma si pe mine pe lista daca o sa ai de vanzare! :D N-am mancat fragi pe saturate din copilarie, cand culegeam de pe dealurile din apropierea casei...da' aia rodesc o singura data...
 
Sus