Forsythia goldrausch

bradut

Well-Known Member
Salut!

Am cumparat astazi de la Metro un ghiveci cu Forsythia Goldrausch. Cred ca este vorba de o planta tip "gard viu". As dori sa stiu mai multe despre ingrijrea ei si daca este bine sa o plantez acum in gradina. Are deja flori si ma gandesc ca daca se mai raceste vremea ar putea sa si le piarda.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu planta e toleranta si la temperaturi scazute deci n-ar trebui sa-si piarda florile din cauza asta. Poate doar din cauza socului schimbarii conditiilor de mediu dar asta nu ai cum sa previi.
 

sicamin

Member
Bradut poti planta in gradina si acum. Eu am plantat una in primavara,tot asa inflorita . Acum este inflorita si foarte frumoasa.Inca nu am avut timp sa pun pozele, la tot ce a inflorit in gradina.
 

bradut

Well-Known Member
Intr-un parc din apropierea casei mele sunt asemenea tufe si inca nu au intrat in vegetatie. Ma gadeam ca daca sadesc planta mea (inflorita deja) acum, va fi totusi prea devreme. In Suceava este ceva mai frig. Au fost chiar si temperaturi negative (noaptea) cu ceva zile in urma. In plus, am cumparat de la Metro si un butas de Magnolia Stellata. Oare este prea devreme sa-l plantez acum?

Legat de Forsythia Goldrausch, m-ar interesa cum se inmulteste.
 

AngelEyes

Member
Se inmulteste usor,prin butasi verzi sau putin lemnificati,taiati primavara sau vara.Se infing in nisip sau direct in pamant.Vecinii mei pun primavara butasi de forsythia si de hibiscus de gradina direct in pamant,dupa ce fac tunderile de primavara.Foarte multi dintre ei se prind :) Merita incercat.
 

valentyna

Member
saptamana trecuta am adus acasa cateva crengute,nu se zareau mugurii pe ele.le-am pus in apa la caldura si peste noapte s-au aratat mugurii.acu deja s-au aratat florile galbioare.pot spune ca e "o minune".nu au decat5 zile de cand le-am pus in apa si ele deja au inflorit :dans: :dans: :dans:
 

mihai63

Member
AngelEyes a spus:
Se inmulteste usor,prin butasi verzi sau putin lemnificati,taiati primavara sau vara.Se infing in nisip sau direct in pamant.Vecinii mei pun primavara butasi de forsythia si de hibiscus de gradina direct in pamant,dupa ce fac tunderile de primavara.Foarte multi dintre ei se prind :) Merita incercat.
Chiar asa de simplu?
 

mihai63

Member
Eu am o tufa mare:are aproape 1,80m,dar nu am incercat cu butasi.
Anul acesta sigur voi experimenta metoda propusa de voi.
Sa-mi tineti pumnii :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa gustul meu este mai frumoasa asa.In vaza. Dupa ce ii trec florile nu pot zice ca este o planta reprezentativa pentru gradina.Este o tufa cu o aglomerare de frunze obisnuite :) .Va rog sa nu ma certati prea tare pentru gusturile mele shui :rofl:
 

mg

Member
Este adevarat ca dupa inflorire este banala , ba uneori prin cresterea exagerata este enervanta, si totusi ... prin faptul ca nu este pretentioasa si infloreste prima , de multe ori , pina sa iesim noi in gradina cu aranjamentele , merita !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si eu sunt o sustinatoare a Fosythiei. a adevarata vestitoare a primaverii in randul arbustilor, dupa pierderea florilor poate oferi fundal verde pentru florile altor specii ce infloresc dupa ea.
dimensiunea se controleaza prin tundere.
 

ena

Member
Eu aduc in casa crengi taiate, pe la jumatatea lunii decembrie si de Craciun am flori naturale in vaza. Este foarte frumoasa si afara cand infloreste si totul este inca mohorat... culoarea vie te binedispune.
 

bradut

Well-Known Member
AngelEyes a spus:
Se inmulteste usor,prin butasi verzi sau putin lemnificati,taiati primavara sau vara.Se infing in nisip sau direct in pamant.
Inmultirea prin butasi primavara se poate face inainte ca planta sa intre in vegetatie sau abia dupa ce a facut frunze?
 

mg

Member
moni_cli a spus:
sper sa se prinda, am infipt si eu cateva crengute in pamant.
Pai nu este bine si nici suficient ..... Mai trebuie udate apoi in fiecare zi privite si rugate sa se prinda si sa creasca mari :D :D :D Deci mai trebuie dragoste si atentie ! :)
 
Sus