Foc de tabara

elaelena

Member
eli, al tau are marginea aceea de rosu-ars pe margini? nu se vede clar in poza
am vazut acest trandafir la gradina botanica si arata chiar bine...
 

elipopa

Active Member
elaelena a spus:
eli, al tau are marginea aceea de rosu-ars pe margini? nu se vede clar in poza
am vazut acest trandafir la gradina botanica si arata chiar bine...
da are, din pacate aparatul meu nu prea reda clar culoarea rosie!! cand e soare chiar zici ca a luat tufa foc!! e foarte frumos, floarea rezista mult, e destul de mare si de bogata! singurul defect e ca nu are parfum!
 

elipopa

Active Member
cred ca la cel din prima poza se vede putin culoarea de rosu ars pe marginea petalelor!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator

Foarte greu de redat nuanta acestui trandafir de catre un amator neexperimentat in ale fotografiei, asa ca mine. E de un rosu intens, foarte aprins.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Prima floare anul asta, un pic pleostit de-atata ploaie, dar imaginea reflecta mai corect culoarea foarte interesanta a trandafirului:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Madalina, al tau are deja dunga inchisa pe marginea petalelor? L-am analizat si eu pe al meu, si nu i-am gasit dunga :? O fi altceva? Acum e de un rosu frumos, intens. Peste vara prinde o tenta mai portocalie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pare sa fie ok, stai linistita.
Cam asa arata trandafirul meu in primul an:
https://picasaweb.google.com/1174759916 ... 6182047458

Al meu e deja "ars" dar poate sa fie din cauza climei foarte secetoase din primavara asta (cu exceptia ultimelor zile).
De unde l-ai cumparat? Al meu e luat direct de la Rosafruct si ei lucreaza cu dl. Wagner asa ca sunt sigura ca trandafirii romanesti din gradina sunt ceea ce trebuie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu l-am cumparat. E prins din butas primit de la Taiana, acum 2 ani. Am doi, pusi unul langa celalalt, amandoi prinsi din butasi, nu credeam ca se vor prinde atat de usor.
Pe atunci stiam doar de trandafir rosu, trandafir grena, portocaliu, galben... etc. Habar nu aveam de denumiri sau soiuri :rofl:
 

Dea

Active Member
Nick, iti pot da eu butasi mai spre toamna. Am doi, unul e deja la al 3-lea, al 4-lea an.
 
Sus