Flox / Phlox

Roxana Peled

Active Member
adrianam a spus:
Eu nu am avut succes cu phloxul pana acum, nu mi-a rezistat nici unul- nici cei pitici, nici cei inalti!
Serios? :eek:
Ma mir pentru ca sunt niste plante extrem de rezistente. Cel putin aluia pitic nu stiu ce-ai putea sa-i faci ca sa-l omori si crede-ma ca le-am incercat pe toate (neintentionat) :giggle: . Poate au o problema cu solul de la tine din gradina?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Phloxul meu s-a întins. De fapt, s-a compactat ( am plantat cam la o palma distanță doua ghivece cumparate de la dl. Levy). Acum se cam trece. Cum rezista la separare, a încercat cineva?


 

kerkyra

Well-Known Member
Daca primesc peste doua saptamani cateva tufe de phlox (nu din cel tarator) am sanse sa se prinda?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La voi a inceput sa infloreasca floxul?
Mie mi-au disparut pur si simplu vreo 3 tufe /nici nu mai stiu culorile si NU gasesc nici o explicatie !!!/ si abia acum incepe sa infloreasca sporadic cate unul din cei ce au mai ramas :( .
 

adrianam

Well-Known Member
La mine a inflorit cel alb, plantat in primavara.
Este primul an cand am plantat phlox si a inflorit, pana acum mi-au murit toti.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De obicei se fac tufe mari ,frumoase.Am vazut la vecinii mei (cei cu gradina de flori nu cei gazonati si bradosi :finger:) ca au de ani de zile tufele impecabile .Este adevarat ca cel clasic roz .Poate hibrizii sa fie mai sensibili :think:
 

belisima

Well-Known Member
si mie mi-au disparut 2 tufe,unul frumoooos:sweating: si unul din cei clasici,am siluat altul de la soacra.dar am o tufa superba de pe la cebule, roz,dar da superb in strat ,m-a convins ca merita sa ai flox in gradina!
 
Sus