Flox / Phlox

MASCHA

Active Member
Singurul flox care mi-a murit subit a fost unul portocaliu cumparat de la Baumax,cred ca a sucombat datorita solului buretos cu care se vand,desi a trait un an jumate,dupa ce a inflorit s-a uscat brusc,cu ceilalti nu am avut nici o problema acum au inceput sa infloreasca .
Consider ca alaturi de rudbechia,coreopsis,dali sunt plante care dau farmec gradinilor in lunile aride de vara si ca atare nu trebuie sa lipseasca din nici o gradina.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu pe unde am vazut inflorit, arata superb!
Poate am mai mult noroc cu cei cumparati de la polonezi, deocamdata vad ca le merge bine. A inceput sa se deschida si Sherbet blend. Vineri era cam decolorat , vad astazi cum a evoluat.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am luat anul trecut seminte din Polonia si nu mi-a iesit nimic;de altfel nici din radacinile de la ei nu au iesit in primavara ceva.Raman cu ce am eu.
 

gabriela61

Member
Si eu am phloxul inflorit si superparfumat.Anul acesta a crescut foarte inalt si-l cam termina ploaia.Si s-a si inmultit.Ce nu stiu este cum fac sa infloreasca din nou cand trec florile. Nu am din acela fitos am din cel obisnuit .
 

adrianam

Well-Known Member
Am vazut in unele gradini din Craiova, tufe care umpleau gradina de flori albe si roz.
La mine abia sunt niste piticuti cu cate o inflorescenta. Sherbet blend aduce ceva cu ce era in poza, dar este foarte plapand.
 

oanaiulia

Member
Este normal ca phloxul acelapitic, care acoperă pământul sa infloreasca acum? Eu știam ca primăvara e perioada lor de inflorire.... Ani aceste le am plantat.... La fel am patit si cu aubrieta... E plină de flori acum! O fi de la vreme...?
 
Ultima editare de un moderator:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu stiu daca e normal ,dar am fost la cimitir si am vazut si acolo infloriti cei roz acoperitori :)
 

ghia_don

Active Member



Cel alb sufera de ceva, din multele tije care le-a avut, majoritatea s-au uscat:(. Acum mai are doar doua flori. Cred ca are ceva la radacina..In schimb mi-au aparut multi pui prin toata gradina, cred ca din semintele scuturate anul trecut. Astept sa-i vad infloriti, dar nu cred ca o vor face anul asta...
 

laural

Well-Known Member
Eu am dor 2 tufe albe deocamdata, dar au inceput sa-mi placa si mie. Cu seceta cum se descurca ?
 

ghia_don

Active Member
Nu le place ! Se uritesc, se usuca frunzele si nu mai infloresc. Trebuie udati bine in perioadele de seceta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumuseti ai tu Doino acolo.Eu sunt tare necajita ca tocmai cel alb care era cel mai batran si cel mai bogat s-a gandit sa dea ortul popii :banghead:
 

laural

Well-Known Member
Aha, deci nu le place seceta. Stiam eu ceva, de asta nu am mai multe soiuri.
Mi-a dat soacra in primavasa asta 2 tufe din cele albe clasice...sa vedem cum rezista la mine in conditii de "apa doar de la cel de sus "
 

ghia_don

Active Member
Eu nu le tai inflorescenta decit daca se usuca de tot, cu tot cu tija. Fetelor, incercati sa ciuguliti doar florile trecute din inflorescenta, si veti vedea ca sub florile uscate si uritite sint noi boboci care sint gata sa infloreasca. In felul asta veti avea flori o perioada mult mai mare decit daca taiati inflorescenta. Eu am tot experimentat si metoda asta mi s-a parut cea mai eficienta. Daca am taiat inflorescenta n-a mai dat alta...
 

laural

Well-Known Member
Eu ma facut si si. Am curatat inflorescenta si asa cum zice Ghia_don, au dat boboci noi, dar la o floare am taiat inflorescenta si vad ca a dat din 2 laterale 2 tije cu boboci, dar se pare ca vor fi mult mai anemice florile...sa vedem.
 
Sus