Florimo vs Florasol

Simina

Active Member
Am fost vineri in Selgros dupa pamant de flori.
Nu prea aveam din ce alege:
Florimo si Florasol.
Florimo am mai folosit - e un pamant usor. Avea de 3 tipuri: Florimo pt. muscate , Florimo pt plante acidofile si Florimo -universal.
Florasol-ul era la promotie sac de 50l/dar nu l-am incercat pana acum si nici n-am luat.

La muscate am mai folosit Florimo/pt muscate si este bun. De aceea l-am ales si acum.
 

flowerd

New Member
Buna! Eu am folosit florasol si mi s-a parut un pamant foarte bun. l-am folosit mai ales la rasaduri, fiind un pamant usor, nu a sufocat micile plantule, asa cum mi s-a intamplat cu alte tipuri de pamant. Sper sa va ajute experienta mea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
silvia a spus:
Am vazut la o micuta florarie din oras saci cu pamant de flori din Ungaria. Pe sac scrie FLORASOLcu ph 6-7.
Contine turba eutrofa,turba oligotrofa,imbogatit cu ingrasaminte complexe.Utilizare:la tote tipurile de plante interioare si exterioare,de balcon etc.Un sac de 20 kg costa 35 lei.
Doresc sa stiu parerea voastra despre acest tip de pamant.
 

dorinas

Member
Eu am folosit de ambele dar mai bun mi s-a parut Florimo. Florasol avea bucati mari de lemn prin el si rumegus cam mult pe post de turba, asa ca am folosit o singura data.
 
Am cumparat pamant de flori Florisol si altul Florasol. Pentru Florasol scrie ca dupa trei, patru saptamani de la transplantare, se administreaza nutrienti pentru flori. Pe florisol scrie ca este fertil 12 luni. Ce sa inteleg ca nu trebuie sa administrez ingrasminte florilor :eek: :eek:
 

simonac

Member
cand schimbi pamantul cu unul "proaspat", acesta din urma contine toti nutrientii de care plantele au nevoie, asa ca pe o perioada de cateva luni, nu mai este necesar sa le administrezi ingrasaminte
 
Sus