Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Deocamdata nu ma deranjeaza acest aspect, mai am multe borduri. Intentionez sa-l scot cand se trece si sa-l mai insir prin gradina. Probabil peste vreo 5 ani ma voi ruga de voi sa ma mai scapati de el :rofl:
Si irisii si chica voinicului sunt invazive, dar ce spectacol frumos fac!

O idee daca vreti borduri albastre in gradina:
primavara - bordura de irisi:
vara - bordura de chica voinicului:
toamna - bordura de aster:

Merg si combinate, cel putin chica voinicului cu asterul se impaca foarte bine. Irisii cam sufoca ce-i in jur.
 

bradut

Well-Known Member
Foarte frumoase borduri!

(Carmen, multumesc frumos pentru oferta de aster. Am sa te intreb pe la anul de ei, fiindca pentru toamna asta sunt mai mult decat ocupata. Inca lucrez la gropi pentru trandafiri, dar si la aranjarea lor. Cred ca ma apuca iarna, si tot nu termin, atata ii mai foiesc! Parc-as da nu stiu ce examen in gradinarit! :rofl: )
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Caramell, ce tare, bordura de aster la rosii :rofl: :rofl: Cat despre albine, mie imi place enorm toamna, cand roiesc la greu pe florile lui, ma bucur ca mai au ceva papica acum, la sfarsit de sezon ;-) Mie imi era cam frica de albine dar am constatat ca nu sutn deloc agresive, daca nu se simt amenintate n-au nici o treaba ;-)
Nu mai sta si apucate de albinarit,este tare dulce mierea. ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu-i zice de doua ori ca e in stare. :) Asta daca nu cumva are ascunsa deja prin vreun cotlon vreo albinuta :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Daa, si mie imi place atat de mult! Trebuie sa mai fac colturi din astea, fiindca pur si simplu incanta ochiul. :indragostit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
supewrb asterul vostru, eu am doar din cel inalt, voi urmari sa cumpar si o tufa macar din cel pitic :D
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
supewrb asterul vostru, eu am doar din cel inalt, voi urmari sa cumpar si o tufa macar din cel pitic :D
Cu prima ocazie iti trimit aster mov si roz pitic!Alb pitic am pus abia anul asta ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am numai inalt,clasic ,mov care s-a catarat ca :x ....pe trandafirul urcator linga care s-a gasit sa apara acum muuuulti ani.
Da,este frumos cel roz si alb de asemenea.Trebuie sa dau o fuga la unul din furnizori sa vedem ce ofera :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na dracie, deci dupa primul an se transforma in uriasi? :eek: :rofl:
Happy, tu de cand il ai pe cel pitic ca auzi ca asterul e cu surprize, dupa o vreme creste ca Fat-Frumos :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar care e cel pitic totusi??Ca si pe mine ma intereseaza la primavara.Na ca am facut un topic de aster aici :rofl:
 

carla

Active Member
Am eu aster pitic albastru, daca vrea cineva sa-mi spuna la primavara, ca oricum o sa-l mut si mai arunc din el
Cu alea din comert m-am fript si eu, am luat anul trecut de la Baumax 2 ghivece cu aster pitic iar anul asta s-a dat de trei ori peste cap si s-a facut urias :(
http://macarina.sunphoto.ro/Toamna_2012/81301071
Si asa arata asterul pitic care imi asediaza bujorul, cred ca la anul o sa-l inconjor cu niste benzi din alea de tabla verde infipte in pamant ca sa-l fac sa stea locului
http://macarina.sunphoto.ro/Toamna_2012/81634039
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus