Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Clematis Arctic Queen si primul crin inflorit anul asta:



Sezonul la delfinium e la inceput:
















 

fixpix

Active Member
popgeo a spus:
Arata bestial eremurusul..... ai incercat sa il pui in vaza sa vezi cit sta ?
Doamne feri!
2 are si el si apoi sa-i taie pentru o vaza?
Lasa-i Happy sa faca seminte, ca io 1 sigur o sa vreau sa incerc!
:hug:

WOW GEO. Ai niste Delph.
Ai idee cat de inalti is?
Cred ca eu am cam de 1,2-1,4 m. CEL MAI inalt.
:(

A da... astia cam cat de PERENI is? Cam cati ani pot spera sa traiasca aceeasi tufa?
Sa stiu cand ma pot apuca de rasaduri.
 

fixpix

Active Member
anasstasia a spus:
Asa zic si eu. Florile NU trebuie sa stea in vaza, ci in gradina.
Ei nici chiar asa.
Uneori e placut sa poti aduce putin din gradina in casa.
Cum gradina mea e la 10 km si eu stau intr-un amarat de apt... imi place (destul de rar, ce-i drept) sa mai aduc cate un fir de trandafir si sa il pun intr-o sticla (inalta si supla, nu grosolana).
Si da bine!
Sambata au trecut pe la noi fratele cu cumnata si mama ei.... bineinteles ca atata au mirosit trandafirii (mai ales DOuble Delight) si crinii albi ca a trebuit sa le dau cate 3 fire.

Dar nu am mania buchetelor bogate!
:rusine:
 

nick1971

Active Member
fixpix a spus:
Sambata au trecut pe la noi fratele cu cumnata si mama ei.... bineinteles ca atata au mirosit trandafirii (mai ales DOuble Delight) si crinii albi ca a trebuit sa le dau cate 3 fire.

Dar nu am mania buchetelor bogate!
:rusine:
:rofl:
 

fixpix

Active Member
Faine Crinutza. SI prikindelu. Vezi ca goanga din ultima poza e BUNA. Mamarutza in devenire. Papa purecii aia mici.
SI io am vazut pe trandafiri mai ales o groaza de pureci dar si mamarutze in toate fazele.

Tama...de ce cala de gradina? Ramane acolo peste iarna???
MMM
 

tama

Member
fixpix a spus:
Faine Crinutza. SI prikindelu. Vezi ca goanga din ultima poza e BUNA. Mamarutza in devenire. Papa purecii aia mici.
SI io am vazut pe trandafiri mai ales o groaza de pureci dar si mamarutze in toate fazele.

Tama...de ce cala de gradina? Ramane acolo peste iarna???
MMM

nuuu, scoatem bulbii afara in toamna, iar prin ianuarie-februarie ii pun intr-un ghiveci plin cu nisip si dupa ce-si scoate coltii :) , o mutam in gradina
abnul asta nu a desfacut socrella bulbii(sunt ca niste cartofi), dar in toamna sigur o desfac ca tre sa iau si eu din ea. este a mea defapt dar pana terminam curtea noastra de amenjat i-am inchiriat ei :rofl:
 

fixpix

Active Member
Pricep io pricep toata povestea, scosu, bagatu, soacra...da calculele mele zic ca nu prea e de gradina.
"De gradina" la mine inseamna ca ceea ce bagi nu mai scoti.
:rusine:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
fixpix a spus:
popgeo a spus:
Arata bestial eremurusul..... ai incercat sa il pui in vaza sa vezi cit sta ?
Doamne feri!
2 are si el si apoi sa-i taie pentru o vaza?
Lasa-i Happy sa faca seminte, ca io 1 sigur o sa vreau sa incerc!
:hug:
Na pai nu stiam ca are numai doi.....

fixpix a spus:
WOW GEO. Ai niste Delph.
Ai idee cat de inalti is?
Cred ca eu am cam de 1,2-1,4 m. CEL MAI inalt. :(

A da... astia cam cat de PERENI is? Cam cati ani pot spera sa traiasca aceeasi tufa?
Sa stiu cand ma pot apuca de rasaduri.

Inaltzimea variaza si functie de soi si functie de clima din anul respectiv si functie de fertilitatea pamintului si functie de maturitatea plantei (cel putin la mine).

Dar:
Ai mei majoritatea sint in jur de 1.6-1.8 m (Anul asta insa majoritatea sint pe la 2M)

Ai mei sint destui de pereni (5-10 ani), dar de obicei ii despart odata la 3-4 ani, cind tufa ajunge mare (peste 10 lastari florali)...ca si viatza efectiva i-am vazut traind si 5-6-7 ani in aceeasi tufa......dar probabil depinde destul de mult de soi. Am avut citiva care au trait numai 3 ani dar eu cred ca erau din aia mai sensibili si nu le-a placut ceva in gradina mea.
 

crinutza

Member
Multumesc Fixpix. Da,am aflat si eu de anul trecut ce sunt ganganiile alea cand erau mult mai multe. Pe astea le-am gasit intr-un colt de gradina sub un prun care abunda de paduchi :( ,le-am cules cu grija si le-am dus pe trandafiri,asta e,prunul sa se descurce .
 

happy

Well-Known Member
Geo sa stii ca prefer sa am flori frumoase in gradina.Este tare vizitat de albine pt. polen . :wink:
PS Sa stii ca am 3 eremurus portocalii ,nu am asa multi cum ai tu delphinium :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E bine de retzinut.....si eu doresc sa ma apuc de albine la un moment dat....Dar ma intereseaza si partea estetica.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos... macii orientali si cei anuali par sa fie o atractie irezistibila pt albine..... cind sint in floare par a fi preferatzii albinelor inaintea oricaror altor flori din gradina mea. Si delfiniumii sint atractivi dar la florile de mac e inghesuiala de albine !!

Iti urez la cit mai multi eremurusi....

happy a spus:
Geo sa stii ca prefer sa am flori frumoase in gradina.Este tare vizitat de albine pt. polen . :wink:
PS Sa stii ca am 3 eremurus portocalii ,nu am asa multi cum ai tu delphinium :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus