Florile din gradina 2017

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cum se cheama bujorul roz-pal, Geo? Minunate flori, trebuie sa fie o minunatie in gradina acum :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine s-a extins pasiunea la cam multe flori.....dar bujorii ocupa un loc special, narcisele, bujorii, crinii , daca e facuta o selectie atenta a soiurile pot sa aiba inflorire de cite 2 luni pe ani.... la crini chiar mai mult.



Ce de frumuseți !!!!Dacă mă mai uit mult la pozele astea cred că este posibil sa devin și fan bujori :-)
Parcă mă văd în toamnă cum alerg ca disperata după ei:tavalit:
 

Cata Rose

Member
IMG_20170525_092642.jpg Mie nu îmi vine să cred ce floare mare a făcut trandafirul asta...are vreo 14-15 cm diametrul.Ca să nu mai vorbesc de parfum!
 

Cata Rose

Member
Superb.... cum se numeste ?
L-AM cumpărat sub denumirea de Dame de Couer .Dar nu prea seamănă .De aceea zic că am doar kindere in gradina
Am mai cumpărat și în primăvara vreo 21 și s-au prins doar 15.Sa vedem ce iese.Oricum trandafirul asta m-am surprins.Anul trecut nu a făcut flori așa mari și parcă nici parfumul nu era așa puternic
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Clematis si trandafir urcator



Irisi bulbosi:



Lagerstroemia, rodiu si gelsemium sempervirens au inghetzat peste iarna si dau lastari din radacina.





Sezonul de apogeu la bujorii ierbosi si la macii orientali...

Maci orientali



Bujori



 
Ultima editare:

Cata Rose

Member
Un alt cățărător ,tot de anul trecut,cumpărat din piața cu 10 lei de la o tanti care mi-a spus că este roșu :tavalit:cred că între timp s-a decolorat pentru că arată așaIMG_20170526_190006.jpg IMG_20170527_141518.jpg inca unul care așteaptă și el soarele,că de ploi ne-am cam saturat.Il cheamă Rosa Margaret IMG_20170527_141703.jpg un th cred albIMG_20170527_142254.jpg IMG_20170527_141958.jpg și aștept și eu să se producă minunea la Eden ca nu vrea sa deschidă bobocii oricât m-aș uita la el
 
Ultima editare:
Sus