Florile din gradina 2016

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Richelieu.... exceptionale poze si flori.... cum se numeste cea alba cu multe flori mici... ?

Dar tufanica galben intens de unde ai cumparat-o ?
 
Ultima editare:

Richelieu

Well-Known Member
Multumesc @popgeo!! Cea alba este Lobularia Maritima. Rezista foarte bine la frig. Pe la mijlocul verii am tuns-o si a reinflorit.

Mai este una cu flori mici, e Calluna Vulgaris.

Tufanica a fost achizitionata dintr-o piata de flori din Iasi.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mam mir ca au rezistat crizantemele si daliile... la noi au fost 2 inghetzuri deja ... le-ai acoperit cu ceva sau nu sint in gradina ?
 

Richelieu

Well-Known Member
Daliile din gradina au murit la prima bruma. Cea din poza am avut-o in ghiveci pe terasa. Crizantemele sunt in gradina, se vede zapada pe una din ele.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ajania Pacifica este cea care infloreste acuma ? Mi se pare mie sau la tine nu prea a dat inghetz ?
 

Richelieu

Well-Known Member
A dat inghet, noaptea au fost frecvent temperaturi negative. In zonele cu umbra permanenta pamantul este inghetat la suprafata. Trebuia sa infloreasca la sfarsit de octombrie inceput de noiembrie dar toamna a fost ploioasa si friguroasa. Ultimile zile au fost insorite si a inceput cu greu sa infloreasca.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Richelieu.... daca reuseste sa treaca iarna.. ar dori si eu niste Ajania pacifica daca ai in plus.
 

Richelieu

Well-Known Member
A prins-o gerul neinflorita deplin. In sud cred ca i-ar fi mai bine. Sa vedem cum va arata la primavara.
 
Sus