Florile din gradina 2016

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Incep topicul... inca sint ceva flori in gradina chiar daca a dat gerul... sint insa cam afectate.


Ghiocei



Spanz/Hellebore

 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E prima data cand in gradina au rezistat bobocii de trandafir pana in ajun de an nou... Toamna s-a prelungit cu-n soi de primavara in vest, nu-i de mirare ca nici florile nu mai stiu ce anotimp e!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine au fost citeva perioade de frig semnificativ deja, asa ca nu au rezistat bobocii de trandafiri sau alte flori... doar spanzul si citiva ghiocei.
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pana saptamana asta nu am avut deloc inghet la sol. Nici brume mai serioase nu am vazut, asa ca am mai avut plante de interior afara. Lamaiul si cateva muscate au stat in curte pana inainte de noul an. E o premiera pentru mine.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hehe.... asa da. Sa fie doar in Ianuarie iarna si pina de craciun sa fie toamna...;-), un fel de clima mediteraneeana.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Azi e chiar iarna. Muresul are maluri inghetate si sloiuri cu gramada plutesc pe apa, iar de o ora a inceput sa ninga. E prima ninsoare care imbraca gradina si e binevenita! Florile mai au de asteptat o vreme...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am completat in sfirsit cu pozele aferente primul post.... toate sint cam afectate dar sper sa isi revina...

Rog un moderator sa puna la Sticky si topicul asta...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Ghiocei


Hellebore - primul rand e de toamna-iarna si al doile a rand e de primavara.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Ghiocei timpurii



Iasomie de iarna


Viburnum Farerri cu citeva floricele si frunzele de la sternbergia si macii orientali



Helebore - de primavara si de iarna - cele de primavara sint avansate...cele de iarna mai au putini boboci ramasi.



 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Completare ..cu putina zapada, luni...18 ianuarie... mai sus.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Ghiocei


Iasomie de iarna (da portneste inflorirea de toamna si tine pina primavara)



Helebore/Spanz - de iarna sint cele deja aproape trecute, cele de primavara au bobocii umflati deja..




 
Ultima editare:

Antonio2003

Member
La mine e un ghiocel cu floare dubla,cu una inflorita si una imbobocita,au mai inflorit pe langa gradina si niste floricele mici si albastre,poate fi primavara si in februarie :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Primii crocusi si continua ghioceii timpurii




Helebore/spanz - cele de primavara au deschis florile de-a binelea




Iasomia de iarna se da in spectacol:

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Probabil se numeste Jasminum nudiflorum....una din tufe probabil va fi disponibila annul asta.

Au mai inflorit:

Ghiocei:


Crocusi timpurii si iasomie de iarna la mare spectacol



Helebore
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Irisi reticulata si inca o poza cu iasomia de iarna inflorita:


Spanz:

 
Ultima editare:
Sus