Florile din Gradina 2014

Roxana Peled

Active Member
lelia a spus:
floarea alba de dupa ranunculus
Lelia, de jumatate de ora sunt in ceata completa! :eek:
Ai dreptate! Planta aceea este ranunculus!!! Eu am fost convinsa pana acum ca este Anemone coronaria dar acum dupa ce ai spus tu mi-am adus aminte ca anul trecut am achizitionat un ranunculus si nu o anemona. Problema este ca de jumatate de ora caut pe net sa-mi dau seama care este diferenta dintre cele doua plante si nu reusesc sa inteleg! Mie mi se pare ca arata la fel! :rofl:
Ma poate lamuri cineva? :nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
Roxana ,la prima vedere plantele seamana ....dar nu rasar ....daca l-ai avut pe amandoua in gradina n-ai cum sa le confunzi .Sa incepem cu cromii ,sunt total diferiti ,la anemone sunt mici si sferici ca cei de brandusa dar scofalciti ,cei de ranunculus au niste ,,gherute”, frunzele sunt asemanatoare dar sunt dispuse diferit ,si florile sunt diferite ,petalele anemonelor sunt mai ferme ,celelalta sunt mai delicate ,fac parte din aceiasi familie deci se aseamana ca mod de ingrijire ,perioada de inflorire ,etc....se aseamana dar nu sunt identice ...
Sper ca am risipit ceata :rofl: si-ti vei lua din amandoua ,sunt plante superbe ,delicate ,minunate ,mie una imi plac mult de tot .
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Lelia, o sa-ti urmez sfatul ... in toamna imi cumpar anemone si le plantez langa :D
Si-mi mai iau si ranunculus ca n-am stiut ca sunt asa frumosi ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Pe langa florile pe care le aveti voi, ale mele sunt nesemnificative dar ma laud si eu cu ce am :)
Iris comun

iris de la gabrielais dar nu-i stiu numele

Ville de Lyon plantata in primavara prima floare nesemnificativa

nu stiu cum se numeste

oare ce-o fi

Tradescantia

trebuia sa fie Multi Blue
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poza 4 cred ca e in, iar urmatoarea ceva geranium, e foarte frumos modelul tau :)
 

taia

Active Member
Ce-mi place tufita din poza 5 ! Este geranium cantabrigiense " Biokovo". De pe unde l-ai luat ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stiti cumva daca cotinus (scumpia) trebuie tunsa pentru a arata bine? Ca eu am doua, asta Purple si una normala dar ambele sunt chele la baza, in primavara asta au 'inverzit' doar de pe la jumatate in sus

 

elianna

Well-Known Member
taia a spus:
Ce-mi place tufita din poza 5 ! Este geranium cantabrigiense " Biokovo". De pe unde l-ai luat ?
Daca despre tufita mea e vorba, am cumparat un mix cu vreo 10 seminte fitzoase de la Gartenland din care am reusit sa obtin 3 sau 4 plante dar una singura geranium. Acum, daca este apreciata, ma bucur :D
 

taia

Active Member
Claude, in general scumpia nu se taie, se curata doar varfurile uscate ,primavara devreme.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi Taia, ma gandeam ca poate trebuie tunsa putin ca sa-si pastreze 'pantalonii' :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
Foarte frumoase, bradut, felicitari! Oare in poza 3 copacelul cu flori albe e un tip de magnolie? Are petalele deosebite, ce este mai exact?
 

cistele1

Member
La tine , bradut, totul arata bine: si campurile, si dealurile si plantele pline de flori si cele inghetate etc. :clap:
Si aricii sunt excelenti...
 
Sus