Florile din Gradina 2014

laural

Well-Known Member
Ce fete harnice si pricepute :clap: :clap: :clap: nici nu se putea altfel, pt. ca daca stai dupa unul si altul nu mai faci nimic...si mie imi place sa fac o gramada de chestii singura, dar acolo unde e munca zdravana, recunosc ca o mana de barbat se vede ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Pai pana la urma singura diferenta esentiala dintre o femeie si un barbat e de forta. E clar ca galeata de 20 si ceva de Kile de adeziv nu o sa mi-o car singura pana la zidul care trebuie facut dar sa-mi mixez adezivul singura cu bormasina pot de exemplu :) . Daca il pun pe sot sa mixeze si adezivul il rup de spate si dupa 4-5 galeti si mixate si carate vrea pauza :rofl: si din pauza in pauza nu mai termini treaba. De asemenea prefer sa-mi pun singura caramizile ca doar stiu mai bine ce si cum vreau decat sa stau langa altcineva sa-i spun cum sa faca si sa ma mai si enervez ca nu-i iese cum vrreau eu. Da' ce eu nu am maini? Nu e complicat deloc!
O alta diferenta intre femeie si barbat, de data asta neesentiala, e de atitudine! Femeia crede si a fost invatata ca ea nu poate, ca nu e treaba de femeie si din cauza asta nici macar nu incearca sa vada cat de usor sunt de facut lucrurile "de barbat" care nu cer fortza.
In plus nici nu ma frustreaza cu nimic sa fac astfel de lucruri :D . La noi in casa sotul gateste si gateste fenomenal si in fiecare zi. O face cu placere, e pasiunea lui! Eu prefer sa ridic trei case singura decat sa ma pui sa gatesc in fiecare zi! :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
Roxana ai dreptate in cele spuse;sotia mea este si barbat si femeie si o respect pentru ca inafara de tot ce a facut si face este plina de idei si atunci cand vine cu o propunere care se face, iese f bine.Dupa mine sexul slab nu este femeia ci barbatul caci daca un barbat ar trece si ar face ce face o femeie ar fi pierdut.
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
La noi in casa sotul gateste si gateste fenomenal si in fiecare zi. O face cu placere, e pasiunea lui! Eu prefer sa ridic trei case singura decat sa ma pui sa gatesc in fiecare zi! :rofl:
Pai atunci e echitabil :) fiecare cu atributiile si placerile lui :)
 

laural

Well-Known Member
De acord cu Roxana...si la noi sotul meu gateste de obicei :marfa: eu prefer oricand altceva :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu fac de toate, cel mai bine m-am simtit cand am invatat sa folosesc drujba si am taiat un copac uscat :) La mine nasol e acum cu greutatile, ca nu pot cara greutate mare ca risc sa ajung naibii intr-un scaunt cu rotile, in rest, fac tot ce pot, imi dau cu ciocanul peste degete de numa' numa, surubaresc, gauresc.... ;-)
 

fixpix

Active Member
Ce de poze faine...
Scuze, dar am un job nou, si gata cu statu pe internet...
Geo, e Asphodeline lutea.
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc!
Irisul galben de la Cebule m-a surprins foarte tare pentru ca infloreste incontinuu de mai bine de o luna :indragostit:
 

lelia

Well-Known Member
Foarte frumoase !
Imi place coltul acela ,,de pe stanca ” e foarte gingas ! :visator:
Sa te bucuri de toate plantele tale ,sunt minunate !
Ce este planta care seamana cu asterul ?
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Lelia!
Planta care seamana cu Aster este un Aster :rofl: . E un Aster alpinus! Astia asa infloresc, in primavara :D
Am fost foarte surprinsa de cat de mult a crescut de anul trecut si cat de bogat a inflorit :indragostit: . Tineam insa minte ca aveam mai multe culori, acum vad ca sunt toti albastru-movuliu.
 

lelia

Well-Known Member
Da ce coincideta ,am crezut ca-i vreo margareta mai boiereasca :rofl: Si daca tot sunt la copitolul necunoscute ,floarea alba de dupa ranunculus (care e superb )ce este ?
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc gradinarito! :*
Laura, in ultima poza e o salvie roz-cyclam, nu stiu exact cum o cheama :D
Lelia, floarea alba este o camelie. A inflorit mult mai tarziu decat cea rosie dar sunt fericita ca a supravietuit in gradina. E o camelie ceva mai sensibila, nu suporta soarele absolut deloc. Am luat-o cu 3 tulpini, doua au murit in vara trecuta, a ramas cu una singura. Am plantat-o in toamna in gradina in ideea ca daca rezista bine, daca nu, nu :) . Vad ca a rezistat si a si inflorit!
 
Sus