Florile din Gradina 2014

taia

Active Member
Gabiuta, Heucherele mele sunt aproape toate inflorite.
Happy, Adina - rhododendronii sunt incarcati de boboci. Eu nu-mi bat capul prea mult cu ei, primavara pun putin ingrasamant organic amestecat cu ace de brad, din cand in cand ii ud cu apa in care pun putin otet,in rest natura-si face treaba.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine arata gradina ta, Bradut! Din ce am vazut si spatiul e generos dar l-ai si amenajat foarte ingrijit :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Prima poza e un adevarat tablou reconfortant si plin de culoare.Parca iti vine sa intri in el si sa incepi sa te plimbi. :D
Ce sunt tufele acelea caramizii?
 

bebe Iris

Active Member
Fixule ce-mi place penultima imagine! :visator: E tare frumoasa gradinuta ta!

Bradutule, tie nu-ti mai zic nimic...stii si tu ca este superba gradina ta :D
 

taia

Active Member
Bradut, gradina ta indeamna la visare !
Fixule, frumoase si sanatoase plantele tale, sa te tot plimbi printre ele !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caline, vino cu lamuriri la imagini, te rog!
Ce sunt plantele din imaginile 1, 6 si din penultima fotografie? Foarte frumos in gradina ta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
Sunt tufe de spiraea (Firelight si Magic Carpet).
Aha.Multumesc.Stiam ca esti fan spirea :D
Fixu' e impatimit al plantelor mai.... speciale,mai deosebite .Cine stie ce o mai avea el in gradinuta :cool: .
 

fixpix

Active Member
Mersi, Mersi!
Astea inca nici nu-s asa speciale...
1 e Arum maculatum cules de prin paduri, 6 e Limnanthes douglasii - anuala, luat seminte acu cativa ani si imi tot apare prin gradina fara sa mai fac nimic, in penultima sunt capsulele inca verzi cu seminte de la Tulipa tarda.
Randu 3 Asphodeline lutea (prima inflorire la mine in gradina) si Valeriana officinalis.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Fixule... spectaculoase poze... Ce e planta aia cu flori galbene pe un ciorchine (Poza 7-8) ?

Au mai inflorit...

Camassia & Aquilegia





Clematis



Bujori




Irisi:




Amaryllisi la apogeu:
 

belisima

Well-Known Member
acsti lupini sunt dintr-o comanda de seminte in polonia chiar eram curioasa daca vor fi rosii,acum imi pare rau ca pe cei albi i-am pierdut din neatentie
 

laural

Well-Known Member
Lupinul e pretentios ? Are soacra mea si nu mi s-a parut. Eu am pus un lupin galben la cimitir, unde nu uda nimeni niciodata plantele si e ok !
Acum am pus si eu la germinat seminte, sunt la a doua frunzulita :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Foarte frumoase belisima! :D
Nici eu nu m-am inteles cu lupinul. L-am plantat in gradina si cum l-am plantat asa a ramas ... adica o frunza :)
 
Sus