Florile din Gradina 2014

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Cristina, de lamuriri - m-am intors sa o vad si eu pe Valentine :D. Eu cu dicentra nu m-am inteles bine, am avut in gradina, mi-a tinut un an, parca, dupa care a disparut :(
Inca infloresc lalele la mine in gradina si, in premiera, o clematita - Multiblue:


 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e doamna, ai dreptate: e continus coggygria var. Royal Purple cred. Nu stiu denumirea populara romaneasca, nea Google ii zice "scumpie"
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti traiasca. Arata bine ca tufita grasuta in gradina.
Sa vedeti si berberisul ce frumos e, tot cu frunze roscate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aprilie 21 - 22 Continua inflorirea:

Irisii germanicum - primii din cei medii-inalti :


Bujorii ierbosi trag tare spre inflorire:


Bujori Arbustivi:






Aprilie 22




 

taia

Active Member
Hristos a Inviat !
Am lipsit zilele acestea, dar acum m-am delectat cu frumusetile din gradinile voastre.
Geo, bujorii tai m-au dat gata ! Esti inaintat bine fata de mine.Pe aici de abia se formeaza bobocii.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorii arbustivi sint la apogeu..... ... sper sa nu va disper ca prezint poze la aceleasi plante.... ;-) Parca azi lumina a fost mai buna si culorile sint mai corecte. Camera mea pare sa nu prinda foarte corect nuantzele de roz/rozu/violet la bujori, decit in anumite conditzii de lumina.




 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Astea sint mici, pt ca bujori respectivi sint foarte tineri... adica abia au trecut de stadiu de bebelus. Bujorii arbustivi traiesc peste 100 de ani si tufele pot ajunge la 1.5-2m si peste.... cu zeci pina la sute de flori.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde de soi.... de obicei nu sint chiar asa voluminosi... deci te poti apropia de ei. Dureaza 10-15 ani pina ajung la dimensiune matura....
cistele1 a spus:
Wow, banuiesc ca daca se fac asa inalti, nu te mai apropii de ei la ce bogatie de frunze dezvolta...
Poate se pot face clatite sau lichior cu ei... ca si la florile de soc... :)

cistele1 a spus:
Ce ditamai tufele si florile!
Cel alb, care in pozele precedente era inchis, arata "delicios"...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Admirabila combinatia din stancaria ta, Claude! :D Iar deditei sunt splendizi. Niste tufe foarte frumos dezvoltate si atat de decorative chiar si dupa inflorire! Cred ca au deja cativa ani. Am avut si eu rosii si violeti, dar i-am pierdut. Tare imi erau dragi, insa ceva nu le-a priit. De fapt, daca stau bine si ma gandesc cam toate plantele astea cumparate in turba (armeria, saxifraga, pulsatilla, chiar si phlox pitic mai deosebit) n-am reusit sa le aclimatizez la mine in gradina... :(

Puii sunt teribil de simpatici. Ce bine s-au sincronizat! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetele :D Din pacate stancaria va fi demontata si mutata in curand pentru ca e deasupra beciului si am ceva infiltratii de apa, trebuie sa re-izolez. Sper sa supravietuiasca mutarii :(

Adina-Ioana, al meu doar unul e cumparat, cel grena, pe urma am inmultit eu din seminte si se comporta bine. Ai tai au avut apa vara? Eu cand e seceta ii ud o data pe saptamana! Cum spui si tu, dediteii sunt grozavi chiar si dupa inflorire, moatele alea sunt tare frumoase! Nici la mine saxifraga nu a rezistat, am zis ca voi mai incerca, in schimb Armeria maritima s-a extins ceva de groaza!

Puii fac dans sincron :rofl:
 
Sus