Florile din Gradina 2014

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
S-a mai racorit si a inceput sa ploua, insa au mai inflorit:

Narcisele foarte timpurii in plin avint, continua irisii reticulata, ,crocusii mari se straduie sa deschida florile printre macii orientali si un crin foarte grabit a scos nasul.



 

taia

Active Member
Geo,tu esti mai avansat cu infloriciunile ! La mine au inflorit :crocusii,irisii pitici, primulele.Narcisele mai au cateva zile si se deschid si ele. Lalelele sunt deja mari, iar cele timpurii au inceput sa formeze bobocii de floare. De maine se anunta incalzirea vremii si dupa ploicelele din ultimile zile, vor "pleca" toate voiniceste.
 

elianna

Well-Known Member
Sa va bucurati de floricelele din gradinile voastre :D
Mi-e mi-a inflorit doar un ghiocel si cand sa-i fac poza, era deja la pamant, deh! pisicile :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A mai venit un pic de soare....:-), au mai inflorit:
Crocusii cei mari deschid florile... tufa de narcise foarte timpurii etaleaza toti bobocii infloriti....



 

liliann

Member
Vai de mine, eu nu ma mai fost la casa de la Craciun si cum voi ajunge dupa 15 martie cred, de fapt sigur voi constata ca s-au trecut demult ghioceii (facusem rost de ei anul trecut, deci nu ii vad nici anul asta infloriti) si crocusii (am cumparat bulbii in toamna si eram curioasa ce e de capu' lor) :ros_unghii:
Oricum, bine ca nu ratez primulele, crizantemele, zambilele, lalelele ...... :giggle:
Mai am toporasi si irisi pitici primiti anul trecut, astia cand infloresc? :ros_unghii:
 

happy

Well-Known Member
Depinde in ce zona este casa!La mine ghioceii sunt infloriti cam 30% dar si acestia sunt tristi din cauza vremii,acum burniteaza.Crocusii abia peste o saptamana cred ca vor inflori! :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de mine Happy, am facut schimb de locatie? :eek: :rofl: Ca la mine ghioceii abia ce s-au trecut iar crocusii sunt infloriti, ba unii dintre ei sunt chiar pe trecute :roll:
 

happy

Well-Known Member
Eschimosii sunt sudistii incepand de acum :rofl: Da mai Claudia la tine s-a schimbat clima puternic,tare mie frica si de niste mutatii genetice la plante ,la oameni.... :barfa:
 
Fratilor,am privit pozele de cateva ori ,m-am uitat f atenta la data,am zic sigur ca am halucinatii,voi in ce tara traiti?Eu am cativa ghiocei infloriti,lalelele si narcisele de abia scot capul din pamant ,mai avem putina zapada iar voi veniti cu asemenea minunatii.Chiar nu va ganditi si la cei oropsiti ,ca mine,din sud-est, unde a fost zapada cat casa? :cry: :cry: :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No stai si nu te supara ca nici altii, care n-au avut zapada cat casa, n-au narcise, doar popgeo e vedeta la vremea asta :rofl:
as vrea sa pot spune ca la vremea cand vor inflori ale noastre popgeo se va uita cu jind la pozele noastre, dar are atat de multe ca ale noastre vor sxi termina de inflorit si el tot va mai avea :tavalit:
Eu ma bucur cand vad poze cu flori inflorite, in felul acesta parca mai creste speranta ca primavara adevarata va veni totusi si la mine ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mah... mai face si clima asta excese...... asta a fost cel mai timpuriu an de cind imi amintesc. E o exceptie, dar eu nu m-as supara daca asa ar fi in fiecare an. De obicei primele narcise se deschideau dupa 8 martie..... dar anul asta cred ca de 8 martie or sa fie multe deschise....;-)
A fost o iarna aproape fara zapada.... si cu foarte putin ger, de aia sint asa avansate plantele.

Din ce vad eu in ultimii ani, lumina vine de la est si caldura de la vest.....;-) La timisoara de obicei e mai avansata vegetatia decit la Caransebes cu 1-2 saptamini...

sevastregeanina a spus:
Fratilor,am privit pozele de cateva ori ,m-am uitat f atenta la data,am zic sigur ca am halucinatii,voi in ce tara traiti?Eu am cativa ghiocei infloriti,lalelele si narcisele de abia scot capul din pamant ,mai avem putina zapada iar voi veniti cu asemenea minunatii.Chiar nu va ganditi si la cei oropsiti ,ca mine,din sud-est, unde a fost zapada cat casa? :cry: :cry: :cry:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Crocusii tarzii, niste crocusi timpurii intarziatzi, alt grup de narcise dar tot alea foarte timpuri:



 
Dar nu-i corect :x ,in fiecare an trimiteti zapada in Vrancea.La anul mai luati-o si voi in vest ,ca noi ne-am saturat.La mine cred ca vor inflori peste o luna.
 

adrianam

Well-Known Member
Sunt o minunatie toti crocusii aceia deschisi! :D
A iesit soarele si de aceea cred ca s-au deschis.
Eu ajung la gradina numai cand este innorat si ii gasesc de fiecare data inchisi!
 

akhalteke

Member
Harnice floricelele la Romania! Si foarte frumoase! La noi ploua destul de mult si crocusii abia au reusit sa se deschida mai bine intr-o zi. Narcisele mele acum se straduiesc si ele. Dupa cum ma asteptam, floricelele difera putin fata de imaginea de pe pachet: crocusi am doar mov, galbeni nu, narcisele sunt toate galbene desi trebuiau sa fie si albe, iar cateva lalele au frunze variegate, ceea ce nu ma deranjeaza. Oricum sunt multumita, caci cheltuiala a fost minima. Dupa culoarea bobocilor, zambilele par sa fie ce trebuie. Doua lalele nu au binevoit sa rasara. Inca. S-ar putea sa fie mai intarziate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca vrei narcise....;-) In vara/toamna or sa fie disponibile de la mama......;-)

akhalteke a spus:
Harnice floricelele la Romania! Si foarte frumoase! La noi ploua destul de mult si crocusii abia au reusit sa se deschida mai bine intr-o zi. Narcisele mele acum se straduiesc si ele. Dupa cum ma asteptam, floricelele difera putin fata de imaginea de pe pachet: crocusi am doar mov, galbeni nu, narcisele sunt toate galbene desi trebuiau sa fie si albe, iar cateva lalele au frunze variegate, ceea ce nu ma deranjeaza. Oricum sunt multumita, caci cheltuiala a fost minima. Dupa culoarea bobocilor, zambilele par sa fie ce trebuie. Doua lalele nu au binevoit sa rasara. Inca. S-ar putea sa fie mai intarziate.
 

laural

Well-Known Member
Eram hotarata sa-mi comand butasi de lavanda sa-mi pun in livada, dar acum ma gandesc ca nu stiu daca iepurii mananca acesta planta....pt. ca in gradina mea am multi musafiri pufosi. Stie cineva ?
 
Sus