Florile din Gradina 2014

Roxana Peled

Active Member
Am si eu poze cu floricele :D

Camellia mea din gradina
am si zambilute
narcise luate la oferta cu 3 lei in toamna si alte narcise
anemone vinca lalele aubrieta si ceva ce nu imi mai aduc aminte ce e
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
LadyBug a spus:
Plus ca, nu-i asa, florilor cu bulb le este mai bine sa le rupem floarea pt ca planta sa isi foloseasca energia pt a mari bulbul pt anul urmator?
Depinde de tipul de planta. La crini, cu cit mai putzina tulpina se rupe cu atit mai bine, pt ca tulpina are frunze. Eventual se doreste indepartarea capsulei de semintze.
 

LadyBug

Well-Known Member
Asta nu stiam despre crini, multumesc de info, PopGeo, e bine de stiut.

Roxana, camellia cam cati cm creste pe an in gradina, vad ca pare fericita acolo, e din alea rezistente la ger?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase, intr-adevar!
Eu zic ca albisoara este chionodoxa - am avut si eu in gradina dar albastra :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Un buchet de ghiocei tarzii, e uimitor ca pot sa exista ghiocei pe caldura asta:




Lalele:


Narcise:


Buchete:




 

MASCHA

Active Member
Frumoase flori Roxana,dar camelia m-a dat gata,am mai vazut una la Taia ,tot in gradina :visator:

Adriana ,anemonele sunt Anemone blanda,rezista afara si sunt mici 10 cm inaltime,au la Cebule,vezi o comanda la toamna sa iau si eu fritillaria,acum ca stiu sa o plantez :)
 

adrianam

Well-Known Member
Da, la toamna sigur mai punem de o comanda, ca asa fumos este in gradina cand e plina de narcise sau lalele! :)
In toamna am ratat fritillaria rubra, parca nu a mai avut-o!
 

Roxana Peled

Active Member
LadyBug a spus:
Roxana, camellia cam cati cm creste pe an in gradina, vad ca pare fericita acolo, e din alea rezistente la ger?
Camellia sa stii ca nu creste prea mult, 5-6 cm pe an maxim. Este o camellie normala, rosie, cumparata de la Brico. Am si una alba, tot de la Brico, tot in gradina. Cand ajung acasa ii fac poze si o postez fie ea inflorita sau nu.
Luati-va inimile in dinti fetelor si plantati-va cameliile in gradina! In casa nu o sa vedeti oricum niciodata flori de la ele ;-)
Nu le asezati insa in soare!!!! In opinia mea sunt mai sensibile la soare decat la frig. Daca le vreti oarecum protejate plantati-le langa un zid al casei.

Adriana, Macha are dreptate, anemonele sunt anemone blanda blue. Si eu am fost surprinsa si incantata de rezultat! :indragostit: Le-am luat la punguta in toamna din comert si nici nu tin minte sa fi fost foarte scumpe. E primul an in care am asa ceva. Ce mi s-a parut grozav este ca in zona care apare in poza am plantat maxim 6-7 cormi si a aparut o padure de flori.

Bebitzo, nu sunt zephyranthes ca am avut si din acelea si am reusit sa le stric ca fraiera :pumni: . Cred ca Gradinaritza are dreptate si sunt Chionodoxa! Am prins niste oferte pe la sfarsitul toamnei si am mai cumparat si ciudatenii despre care nu stiam nimic :rofl:

Popgeo, "ghioceii" tai nu sunt Leucojum Aestivum? Ca aia cam prin aprilie-mai infloresc, de aceea se cheama "aestivum" - de vara!
 

carla

Active Member
Aha, inseamna ca poate mai am si eu o sansa sa ii vad :D
Ghioceii mei de la cebule, plantati in toamna, nu au rasarit deloc si am crezut ca nici nu mai rasar, de vreme ce aia normali s-au trrecut demult
Dar daca infloresc mai tarziu, atunci poate urmeaza sa rasara. Azi ma duc sa verific din nou locul cu pricina
 

adrianam

Well-Known Member
Da, planteaza-i cat mai repede, poate mai prinzi si flori de la ei, ca la tine in zona este mai racoare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca nu au rasarit in martie, slabe shanse sa mai iasa acum.

carla a spus:
Aha, inseamna ca poate mai am si eu o sansa sa ii vad :D
Ghioceii mei de la cebule, plantati in toamna, nu au rasarit deloc si am crezut ca nici nu mai rasar, de vreme ce aia normali s-au trrecut demult
Dar daca infloresc mai tarziu, atunci poate urmeaza sa rasara. Azi ma duc sa verific din nou locul cu pricina

Completare pt 1-2 aprilie:












Duble:



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, se pot dar ideea e sa in primul an rupi bobocul, altfel planta are shanse semnificativ mai mici sa ajunga viguroasa. Cu cit mai devreme ii plantezi in primavara, cu atit mai bine. Inceputul lui martie are fi cel mai bine.
La crini regula e "cu cit mai putzin afara din pamint, cu atit mai bine". Ideeal ar fi sa fie transplantati in maxim citeva zile de la scoatere. Se pot tzine in nisip umed intre timp.

laural a spus:
Bulbii de crini se pot planta si primavara? Multumesc
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce bine ca ati vorbit despre asta, eu eram convinsa ca bulbii de crin se planteaza primavara si nu rezista neaparat peste iarna. La mine cel mai bine le-a mers in ghivece plantati de iarna, in curte au fost pitici si pricajiti fata de cum au crescut in ghivece, dar le-am dat si cu ingrasaminte des. Al doilea an, insa, majoritatea bulbilor erau mucegaiti sau mancati de viermi :( Am luat iar anul trecut primavara si acum vad ca au supravietuit peste iarna, se pregatesc sa infloreasca in ghiveci, n-au mai murit.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinii asiatici si orienpet se descurca mult mai bine in gradina. In ghiveci probabil doar cei orientali stau mai bine, dar e decurca ok si in gradina daca li se da un medi mai protejat de soarele torid de vara. Depinde de cum sint iernile la tine si ce sol ai, dar daca se dreneaza bine, ar trebui sa rezista si in gradina.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ladybug, toate florile sint frumoase. Fiecare cu frumusetzea ei aparte. Poti sa ne prezinti mai multe varietati.

LadyBug a spus:
E-he, voi aveti flori frumoase, dar eu am fluturas frumos! :D

 
Sus