Florile din Gradina 2014

MASCHA

Active Member
Roxana sa sti ca eu am plantat in gradina primule din acestea colorate si mari,dar in anul urmator au rasarit obisnuite,cred ca cele din florarii sunt "drogate " ca sa impresioneze si dupa un an in gradina revin la forma normala ,,, si martisoare de anul acesta ,
 

bebe Iris

Active Member
;-) Din toate 4 Roxana...si din cea rosie inalta. Stiu ca din cea galbena ti-am promis anul trecut, doar ca nu mi-ai dat adresa si cand mi-am reamintit sa ti-o cer era deja iunie si prea cald afara...
Mascha, eu n-am patit sa se schimbe niciuna. Cum le-am plantat, asa au ramas si reinflorit, in fiecare an.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Flickr inca e stricat la cap, dar parca incepe sa mearga, cel putzin cu pozele noi.

Au mai inflorit: (In lucru)

Ghioceii tarzii



Zambile




Narcise - Sezonul lor e la apogeu














Duble:




Duo-Trio-Multi







 

Roxana Peled

Active Member
bebe Iris a spus:
;-) Din toate 4 Roxana...si din cea rosie inalta. Stiu ca din cea galbena ti-am promis anul trecut, doar ca nu mi-ai dat adresa si cand mi-am reamintit sa ti-o cer era deja iunie si prea cald afara...
Mascha, eu n-am patit sa se schimbe niciuna. Cum le-am plantat, asa au ramas si reinflorit, in fiecare an.
Multumeeeesc! :*
De data asta nu mai uit :D
Si eu imi aduceam aminte ca-mi zisese cineva ceva de ele dar nu-mi mai aduceam aminte cine :oops: si primavara-vara trecuta am fost atat de ocupata cu terasa aceea ca nu am mai apucat sa iau mesajele din urma sa vad ce am mai vorbit. Sper sa-ti placa si tie ceva de pe la mine sa nu raman datoare!
 

MASCHA

Active Member
bebe Iris a spus:
;-)
Mascha, eu n-am patit sa se schimbe niciuna. Cum le-am plantat, asa au ramas si reinflorit, in fiecare an.
Nu stiu ce sa zic,poate se corcesc intre ele caci multe rasar din seminte,o sa le urmaresc pe ultimele plantate,sunt puse izolat de restu,o sa vad la anu ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lanul de muscari m-a dat gata, Lelia! Si primulele tale imi plac foarte mult, la fel ca si bergenia (e o planta pe care aici in zona am vazut-o mai mult in cimitire si mereu m-am gandit cat de bine ar arata in gradina :) :) )
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 29-31 - Au mai inflorit:

Muscari si Lalelel:





Narcise

Buchete





Simple-Mono











Duble





Duo-Trio



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Completare

Martie 30-31 , sezonul narciselor se apropie de sfarsit, mult mai devreme decit in alti ani. De obicei rezistau pina la 1-2 mai. Anul asta daca rezista pina 8-15 aprilie max. Ce e drept au si inceput de la mijlocul lui februarie.

Au mai inflorit:







Duble





Duo-Trio



 

LadyBug

Well-Known Member
Am si cateva poze din week-end-ul trecut la casuta din Eforie Sud, unde nu au fost ingrijite deloc




Florile de pe bord din gradina sunt:
 

carla

Active Member
Mai Lady, e frumos sa te joci cu tensiunea noastra???
Cum sa postezi asa o poza cand eu sunt in focuri la servici, iar concediul e atat de departe ..... :cry:
 

LadyBug

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Lasa florile.Se vede maaaaaaarea .... :D .Cat e de albastra.... :indragostit:
Da, era superba, nu stiu cate culori, nuante... daca vrei sa vezi marea pe anul asta, am ucateva poze in albumul asta, pe 22 erau nori si lebede: http://orhidee.sunphoto.ro/Marea_Neagra

Floricelele le-am luat acasa, pt ca la Eforie nu prea sta nimeni sa le admire, si si-au revenit, in masina se pleostisera un pic. Dar mai am multe acolo, astept sa mai infloreasca sa le pozez, nu sunt plantate de mine, dar acum sunt ale mele :) asa ca ma laud eu cu ele :)
Plus ca, nu-i asa, florilor cu bulb le este mai bine sa le rupem floarea pt ca planta sa isi foloseasca energia pt a mari bulbul pt anul urmator?
 
Sus