Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

happy

Well-Known Member
claude a spus:
La mine Pennisetum a decedat in iarna de acum 2 ani, la fel si Miscanthus, plantat in acea toamna...asa ca nici nu mai stiu ce sa iau ca sa reziste la o iarna geroasa
La primavara sa imi aduci aminte si iti trimit miscanthus,este o frumusete de tufa si vreau sa o mut.Cred ca de la tine o am!!
De prin gradina mea inainte de ploi...


 

alfa

Active Member
Foarte frumoase florile voastre! Gradina lui bradut m-a dat din nou pe spate! Felicitari! :clap:
 

popescu gp

Well-Known Member
Sunt tare curios cum vor arata gradinile dupa valul asta de ploaie si vant;ce fericiti sunt unii care pot spune ca inca mai au toamna, la noi putem spune ca se apropie iarna( doar zapada lipsa in rest avem de toate)
 

miki70

Active Member
Happy frumoasa aleea cu aster, mai vrei? Peste un an vei fi invadat :rofl: La mine a fost plin de albinute pana a venit ploaia, acum e trantit tot la pamant :(
 

miki70

Active Member
Happy cred ca un butasel pot sa-ti dau. E tinerel si nu s-a dezvoltat f mult. Sa se usuce putin pamantul si ma duc sa-l inspectez.
 

happy

Well-Known Member
popgeo a spus:
Superb trandafirasul....

Hapy.. cam cit e de folositor pt albine...?
Orice floare are polen in primul rand iar acesti trandafiri acoperitori infloresc toata vara.... ;-)
Ceva pozat azi ,dupa furtuna se pare ca a mai ramas cate ceva.Asterii au fost cei mai ciufuliti!

Se pare ca un aster a ramas neatins ...
 

Roxana Peled

Active Member
Nu arata ciufulit deloc asterul tau, arata foarte bine! :D
Iarba ce este, miscanthus gracillimus?
Si daca da, de unde asa ceva? Eu caut de mult si n-am gasit pe nicaieri :(
Am comandat de pe undeva la un moment dat si am primit unul din acela zebrat :)
 

happy

Well-Known Member
L-am pozat si eu pe cel care a fost mai la adapost,ceilalti sunt rupti,arata tare urat. :( Miscanthus este tufa,s-a marit tare mult si la primavara o mut asa ca daca doresti sa-mi aduci aminte la primavara.Am in vaza si acum flori din 2012 sunt tare aspectuoase!!! :marfa:
 

taia

Active Member
Cred ca sunt ultimile flori de anul acesta, ca azi noapte a inghetat.Crizantemele din gradina au ramas la stadiul de boboci.







 

happy

Well-Known Member
miki70 a spus:
Miscanthus asta cere apa multa? E un fel de trestie?
Nu se intinde ca trestia,este o singura tufa si nu cere apa deloc,abia acum infloreste.Pentru cineva care are gazon ar fi excelent...
Taia ,tu ai acolo o mica gradina botanica :clap: Cand mai incarci poze pe postimage alege o marime ceva mai mica!
 

taia

Active Member
[quote="happyTaia ,tu ai acolo o mica gradina botanica :clap: Cand mai incarci poze pe postimage alege o marime ceva mai mica![/quote]

Aleg, dar spune-mi si care ar fi marimea potrivita, te rog.
 

Roxana Peled

Active Member
happy a spus:
L-am pozat si eu pe cel care a fost mai la adapost,ceilalti sunt rupti,arata tare urat. :( Miscanthus este tufa,s-a marit tare mult si la primavara o mut asa ca daca doresti sa-mi aduci aminte la primavara.Am in vaza si acum flori din 2012 sunt tare aspectuoase!!! :marfa:

Iti multumesc mult pentru oferta! :D
Sper sa-mi aduc aminte ca nu stiu ce se intampla cu memoria mea in ultima vreme ... cam schioapata :pumni:
Ador ierburile decorative. Am 2 Pennisetum tare frumusei dar sunt abea in primul an, nu au trecut nici o iarna pana acum si din cate am inteles eu ar fi un pic sensibili la ger. Sper sa fie ok peste iarna dar daca nu, vor trebui cumva inlocuiti cu Miscanthus care e mult mai rezistent din punctul asta de vedere.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus