Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bradut , la voi vara e mai racoroasa... arata exceptional gradina. In Banat vara e foarte secetoasa.. toate plantele sufera...

Au mai inflorit:

Citeva narcise si oleandrii:


Crini:


Hibiscus Moscheutos:


 

bradut

Well-Known Member
Crizanteme si aster, acum, la inceput de august. Or fi niste specii mai timpurii, nu stiu. Oricum, pana anul acesta n-am avut vazut florile lor in august. Poate ca este si din cauza verii racoroase de care am avut parte.



 

Roxana Peled

Active Member
Sigur e din cauza vremii :D , si la mine au inceput sa infloreasca tufanelele. La aster nu am vazut nimic dar este adevarat ca nu am decat unul :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Hibiscus Moscheutos, Delfiniumi si un buchet de crini tirzii :






 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E seceta si arsitza foarte mare.... gradina rezista doar cu mult udat si mulcire.

Au mai inflorit:

Hibiscus Moscheutos:



Delfinium - a doua tura de inflorire:

 

bradut

Well-Known Member
Cu mare drag, Cornelia! :D Acu', cat mai este vara asta splendida. La mine vine frigul repede.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
As cere si eu azil in gradina Daliei, nu stiu cum face dar i-a iesit un vis acolo! :indragostit:
 

bradut

Well-Known Member
S-a nimerit, Clau. As spune ca a iesit in ordinea sosirii coletelor. :rofl:

Va multumesc pentru aprecieri. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intr-adevar MINUNAT e la tine Bradut :visator: .Dar...ca si la Alfa clima de munte isi spune cuvintul.
Este cu totul altceva decit la noi in Baraganul napirlit :cry:
 

bradut

Well-Known Member
Asta cam asa e, Gabiuta. E cam aiurea cand soarele isi face de cap. Am vazut si eu, anul trecut.
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta cat adevar spui cu conditiile zonale .Dar trebuie sa ne adaptam si sa dam Cezarului( zona de munte si subcarpatica)ce-i a Cezarului.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bradutz.. chiar ca e veselie in gradina... superb... nu pare sa fie seceta deloc la voi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, clima pare sa aiba tendintze to mai extreme...... In banat nu au fost asemenea extreme cite eram eu copil, si mai ploua si in lunile de vara cit de cit....

In ultimi 3 ani, in lunile de vara e prapad.. efectiv seceta continue de la inceputul lui Iulie pina la mijlocul-sfirsitul lui septembrie. Si temperatura solului e chiar foarte mare pe o perioada mare de timp..

Gabiuta a spus:
Intr-adevar MINUNAT e la tine Bradut :visator: .Dar...ca si la Alfa clima de munte isi spune cuvintul.
Este cu totul altceva decit la noi in Baraganul napirlit :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus