Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In constructie...

Ploile astea parca au inviat gradina, chiar daca la unele flori le-au ras complet petalele .... Au mai inflorit :

Delfinium:




Maci Orientali + ultimul e anual :







Campanule & Clematis & Ultimul bujor si primul crin:



Trandafiri:





Delfiniumi, partea a doua:




 

sorina

Active Member
Doamne ce frumuseti aveti in gradinile voastre asa ca am sa oa iau pe rand .
Adina Ioana vad ca ai colectie de Epy , rosu , alb roz ??? De obiecei unde ii ti in plin soare sau mai la umbra ca arata perfect .
Popgeo oricum M-ai omorat toata vara cu florile tale acum ai luat_o de la inceput si mor dupa narcisele albe , si alb roz si de clematite nu mai zic . Cea rosie e chiar rosie ??? Si cea alba cam cit tin florile la ele si daca le_ai taiat asta toamna sau in primavara ????
Gradinar 1 Cytisul e superb .
Pentru ca am fost acasa in concediu , bineinteles ca am gradinarit tot ce am putut , bine ca a tinut vremea cu mine . Dupa ce am terminat acasa am luat_o de la capat cu micro gradinuta de aici asa ca va prezint grupat cam tot ce a inflorit prin gradina in general .
 

sorina

Active Member
Cred ca am posta la marime gresita pozele va rog daca se poate sa ma corectati si scuze :aoleu:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt superbe pozele si florile, Sorina! Primulele duble sunt o minunatie, ca sa nu mai spun de bogatia de flori! :D Combinatiile din rocarie arata extraurdinar. Imi plac si decoratiunile... :clap: felicitari!

Epii mei stau in conditii diverse. Unii au soare cateva ore dimineata de pe la 9 pana pe la 13, altii au de la pranz pana seara.
 

taia

Active Member
Minunat, Sorina ! Primulele galbene batute sunt intr-adevar deosebite, rocaria este foarte frumoasa. Spune-mi te rog ce este planta cu flori portocalii,din rocarie.
 

sorina

Active Member
Multumesc frumos pentr aprecieri . Imi place si mie primula batuta , o am de la cineva care anul trecut dupa ce s_aterminat perioada de inflorire vroia sa o arunce si am luat_o eu si am pus+o unde vedeti si de fapt toate primulele pe care le am sunt din primavara trecuta ... le merge foarte bine . Doar acasa niciodata nu au mai rasarit si nu stiu de ce . Planta cu flori portocalii este Geum coccineum http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eum_a1.jpg eu am si acsa in Romania si aici .Este un fel de muscata de gradina si sunt mai multe culori si genuri dar eu doar din asta am , o ador pentru ca este plina de flori de primavara devreme pana vine inghetul
 

Dea

Active Member
Frumoase plante Sorina si aranjamente pline de culoare! :clap:
Primula cu flori duble am remarcat-o si eu, e deosebita!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am mai completat la prima postare de pe pagina asta.

A inflorit primul crin, infloreste ultimul bujor... si o sumedenie de delfiniumi si-au luat avint.


Sorina, felicitari pt poze. Acolo unde esti pare sa fie acum un fel de Aprilie de romania. Primula aia galbena dubla e grozava. Daca vrei sa o inmultesti si sa faci schimb... m-as abona si eu.
 

sorina

Active Member
De inmultit as inmulti_o eu si cum sa fac ca dor in noiembrie vin acasa ??? Da asa e aici e parca inceputul primaverii , sa nu va zic ca aici sunt lalelele inca in toi si liliacul dabia acum a inflorit /
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Noiembrie e foarte ok de transplantat primule.

sorina a spus:
De inmultit as inmulti_o eu si cum sa fac ca dor in noiembrie vin acasa ??? Da asa e aici e parca inceputul primaverii , sa nu va zic ca aici sunt lalelele inca in toi si liliacul dabia acum a inflorit /
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bine, te trag de mineca la toamna..... dar cred ca putem rezolva si prin posta.

sorina a spus:
Am inteles , mai adu_mi aminte in toamna te rog si se rezolva
Au mai inflorit:

Clematis si ultimii bujori:


Maci:
Queen Alexander si unul rosii anuali comun.




Crini:



Trandafiri:







Delfinium:
















 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sezonul delfiniumului incepe sa ajunga la apogeu. Au avut noroc de apa din plin si incep sa se dea in spectacol.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus