Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria222

Active Member
Eu am untisor sub niste pomi si nu stiu cum sa fac sa se inmulteasca mai repede :) E delicios in salata si stiu ca nu a fost cules de pe marginea centurii precum cel de la piata.
Dar e chiar colorata si frumoasa forsythia ta mica, Roxana! Si la mine au inflorit narcise, lalelele pitice,niste zambile violet, iar toporasii fac un parfum...vin cu poze mai tarziu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hehehhe...daca nu te deranjeaza...lasa-l citiva ani si o sa vezi de ce e in stare :D
Este foarte gustos dar si cind te invadeaza intr-o gradinuta nu mai e... :D
 

gabrielais

Active Member
Roxana Peled a spus:
gabrielais a spus:
Si la mine au rasarit slab caldarusele..azi le-am repicat si m-am ales cu 18 fire din 2 plicuri de seminte..am mai pastrat cateva acolo dar alea o sa le pun afara cand s-o incalzi..as fi vrut si eu radacini dar din ce mi-a placut mie n-am vazut, deci tot semintele raman baza :D
Gabriela, daca mie imi supravietuiesc mai multe din cele cateva sute de caldaruse care mi-au rasarit promit ca-ti trimit si tie :D
Am vreo 20 si ceva de soiuri, gasesti tu ceva sa-ti placa.
ok, multumesc!! ;-) sa stii ca eu ma declar multumita cu ce mi-a rasarit....daca vor supravietui toate va trebui sa vad pe unde le plantez :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta a spus:
Roxana cred ca cei care au gradina pe pamint :rofl: adica nu in ghivece,intelegi tu :) ,nu stiu cum sa scape de acest untisor care se inmulteste cu o rapiditate extraordinara si umple portiuni zdravene din gradi :rose: .Nu zic ca nu e frumos in poze dar altfel..... :x
Sa stii ca si mie mi-a iesit prin ghivece :giggle: . E insa singura buruiana pe care n-am smuls-o. La anul s-ar putea sa ma injur singura cum zici tu ... sau s-o fac salata :)

Asa e si la mine Gabi, am sute de rasadutze mici de caldaruse dar numai dumnezeu stie cate vor supravietui din ele. Daca supravietuiesc toate ma intind la vecinul :rofl: Mi-au dat insa senzatia ca dupa ce ating un anumit stadiu foarte greu mai vezi vreo evolutie :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu untisorul l-am cultivat special, l-am adus din padure. Arata putin diferit de cel din poza lui Happy, probabil al meu nu e gustos in salata :rofl:
Asa e, se inmulteste exponential, dar se elimina foarte usor prin smulgere (care nu e deloc o operatie complicata). Are avantajul ca in verile cu arsita, tine umbra si aduna ceva umiditate pentru plantele din jur. Si o duce foarte bine si la soare, desi e planta de umbra.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Gabiuta a spus:
Mi-au dat insa senzatia ca dupa ce ating un anumit stadiu foarte greu mai vezi vreo evolutie :?
Daca le tii tot in ghiveci, da, evolueaza mai greu. Dupa un anumit stadiu au nevoie sa fie scoase afara in gradina. Ideal chiar plantate afara.
 

gabrielais

Active Member
eu ma gandeam ca dupa 15 aprilie sa le transplantez in gradina; cele care au rasarit vara trecuta din semintele cazute au deja o rozeta mare si bogata; pare sa le priasca chiar si noptile racoroase :)
 

Roxana Peled

Active Member
Ok, iti pun o poza Caramelutzo si imi spui tu daca sunt destul de mari sa nu le mai repic in ghivece ci sa le pun direct afara? :D
Sunt micutze. Dar cum spui tu, ca te pricepi mai bine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai daca sunt ca aceea care mi-ai aratat-o saptamana trecuta (Black Barlow), cred ca poti risca sa le pui in gradina.
 

Roxana Peled

Active Member
Da? Zici? :D
Ce bine! Chiar ma bucur si vreau sa ma risc ca m-am saturat de facut ghivecele mici si de repicat in ele :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
nu stiu cum sa scape de acest untisor care se inmulteste cu o rapiditate extraordinara si umple portiuni zdravene din gradi :rose: .Nu zic ca nu e frumos in poze dar altfel..... :x
Eu vreau sa am curtea plina de untisor sa se sature albinle de polen!!! ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit/rasarit:

Delfiniumi, Irisi, bujori, grupuri narcise:




Sezonul narciselor e in plina desfasurare:












 

elianna

Well-Known Member
Alt continent, alta tara :D La mine narcisele abia au facut niste boboci mici si necajiti, la fel si lalelele. Nici forsythia n-a inflorit inca iar acum se anunta din nou ploi si frig :(
 

Roxana Peled

Active Member
elianna a spus:
Alt continent, alta tara :D La mine narcisele abia au facut niste boboci mici si necajiti, la fel si lalelele. Nici forsythia n-a inflorit inca iar acum se anunta din nou ploi si frig :(
Ma tem ca frumuseturile astea sunt la Caransebes :D

Ce bujori mari ai Geo! :eek: Ma uit si eu maine la al meu dar nu tin minte sa fi vazut nici un semn pana acum.
Delphiniumii de la mama ta sunt la fel de mari la mine ca si cei din pozele tale.
Cat despre narcise, cred ca o sa solicit si eu in toamna daca vei avea ceva surplus. Tot ce am primit de la voi s-a dezvoltat grozav! :marfa:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorii aia mari sint doar un singur fel care e timpuriu si rezistent la frig. In rest abia au scos motzul afara de citiva centimetrii...
Poti sa faci rezervare la narcise tot timpul anului trimitzind email cu numarul pozei si linkul la poza.


Roxana Peled a spus:
elianna a spus:
Alt continent, alta tara :D La mine narcisele abia au facut niste boboci mici si necajiti, la fel si lalelele. Nici forsythia n-a inflorit inca iar acum se anunta din nou ploi si frig :(
Ma tem ca frumuseturile astea sunt la Caransebes :D

Ce bujori mari ai Geo! :eek: Ma uit si eu maine la al meu dar nu tin minte sa fi vazut nici un semn pana acum.
Delphiniumii de la mama ta sunt la fel de mari la mine ca si cei din pozele tale.
Cat despre narcise, cred ca o sa solicit si eu in toamna daca vei avea ceva surplus. Tot ce am primit de la voi s-a dezvoltat grozav! :marfa:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus