Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Mulumesc !
Adriana tufanalele rotunde au crescut in diametru ca sa zic asa , toata coroana s-a dezvoltat . Mie imi plac mai mult anul acesta cand sunt mai mari .
 

Roxana Peled

Active Member
Ce-i crucea malteza? Aia rosie?
Eu nu mai tin minte ce e :oops: . E obtinuta din seminte cumparate in primavara in comanda comuna de la polonezi dar etichetutele s-au dus de mult pe apa sambetei. Am transplantat-o extrem de tarziu pentru ca nu terminasem amenajarile.
Cred ca de aceea se chinuie saraca sa infloreasca acum :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, aia e, e o planta la care tot timpul ii uit denumirea stiintifica :rofl: Acum n-o sa pot dormi la noapte pana nu-mi amintesc cum naiba o cheama :roll:

LE; miam amintit Lychnis chalcedonica :)
 

Roxana Peled

Active Member
Da, asa este! :D
Acum imi aduc si eu aminte etichetuta! Pacat ca e anuala :( , nu cred ca mai am seminte pentru la anul. Mi-a placut atat cat am avut-o. Daca o plantam mai din timp ar fi inflorit probabil toata vara ... si mi-ar fi facut si seminte :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu te impacienta ca e perena! Asa ca nu te apuca sa o smulgi! :) An de an tufa se indeseste ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Nuuuuuu!!! Vorbesti serios??? :eek:
Eu am fost absolut convinsa ca e anuala! Chiar imi parea rau de ea.
Ce fraiera sunt! Nici nu am citit, asa de convinsa eram ca e anuala :D
Ce cool!!! Nici nu stii ce mult ma bucur!
Merci ca mi-ai zis :*
 

lelia

Well-Known Member
Roxana ,am ramas :eek: un bradut pe acoperis ,e superb ! coltul acela ingradit cu garamida ....parca-i asezat pe un pedestal ,imi place mult !!!
Florile albaste ce seamana cu toporasii ,ce sunt ?minunatia de trandafir alb ,cel cu buchetele ,cine e ?scuza-ma pentru intrebari ,dar sunt vrajita ! :oops:
Sunt superbe toate ! sa te bucuri de ele ! :D
 

Roxana Peled

Active Member
Draguta mea,
florile albastre care seamana cu toporasii sunt chiar toporasi :D . Toporasii infloresc si primavara si toamna ... cel putin ai mei.
Trandafirul cu flori mici, albe este Snow Goose, o minunatie de trandafir parfumat si infloricios.
Iti multumesc pentru aprecieri! :D
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc si eu pentru raspuns !
Toporasii tai sunt de la oras ,sunt educati ,eu n-am vazut toporasi toamna ,am crezut ca-s alte flori :oops:

La mine crizanteme ,trandafiri si jasminul care crede ca-i primavara ....






 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos, Lelia, dar nu ma mir, gradina ta e frumoasa si plina de culoare in orice anotimp! :D
 

Roxana Peled

Active Member
Foarte frumoase Lelia! :clap:

Ma scoate din minti faptul ca ne infloresc florile de primavara :x
Credeti ca la primavara vor mai face ceva, sau numai frunze mai vedem de la ele?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
A, da, no ce sa-i faci,la mine bantuie Alzheimer-ul :oops: Ai dreptate cu iberisul...dar sa stii ca toamna trecuta la mione facusera boboci dediteii...si primavara tot au inflorit...lasa ca plantele se descurca bine, stiu ele ce sa faca ;-)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus