Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Madalino, e mai frig ca la altii :mrgreen: Dar ghioceii sunt in zona in care zapada se topeste prima data, in livada mai am zone cu zapada de 10 cm

Anna, sper sa ai dreptate si ghioceii mei infloriti sa insemne primavara, nu doar pacaleala :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tocmai buni de cules :mrgreen: Ce covoras ai tu acolo.... :eek: dar bate si soarele in zona aia ca altfel era ca la mine,adica NIMIC :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adica am eu ghiocei infloriti la mine in Siberia si tu Gabiuto nimic-nimic? :eek: :rofl: Esti sigura ca nu i-ai sapat in toamna? :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
N-am :( parol...Foarte greu rasar si cred ca se datoreaza umbrei .Dar cind la voi o sa treaca ... :) la mine o sa rasara si compensam :petrecere: .
Nu ,nu am sapat nimic :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
azi am tuns rosele si incerc pina deseara sa fac curat printre ele .. nu am pierderi la ele asa ca rezulta ca iarna a fost ok anu asta :) rosele de la Maria se prezinta bine au mugurasi am scobit si eu curioasa in musuroaie dar nu i-am descoperit inca
 

taia

Active Member
Acum tai tu trandafirii !? Eu bag foarfeca in ei, cand infloreste Forsythia.Acum m-am apucat de taiat clematitele, si din cate am vazut, nu am nici o pierdere.
As vrea sa fac niste stropiri la trandafiri cu zeama bordeleza.Oare e bine acum ?
 

geodezia

Well-Known Member
na eu am taiat ca deja muguri sunt maricei si de-abia ma misc printre ei .. stiam ca nu acum trebuie taiati da ce sa fac m-au mincat palmele si salele e nor dar e bine de facut treaba prin curte si sincer nu imi vine sa stau parca am mincarici in talpa
 

taia

Active Member
Eeee, asta cu mancatul talpilor si palmelor, mi-e si mie cunoscuta.In fiecare zi sunt si eu prin gradina. As face mai multe dar, din pacate pe la noi a cam tot plouat si pamantul e tare ud.Nu ma pot baga sa curat nimic, ca mi-i se lipeste de picioare.
Zilele aste am facut recensamant la clematite( cu ocazia asta le-am si taiat).Mi-am facut o lista cu tot ce am,unde sunt pozitionate,ce grupa sunt, si bineanteles cu ce va mai veni ( vreo 25 de bucati) .Am hotarat unde le pun pe fiecare,in functie de culoare si grupa.Ma tot uit la prognoza, sa se linisteasca odata cu ploile,sa apuce sa se usuce pamantul, si intru la curatenie.
Am in cap sa fac o rocarie si vreau sa merg sa-mi aduc tuf calcaros, ca sa pot planta flori si in piatra, nu numai pe langa.
 

elipopa

Active Member
Multumesc! E meritul temperaturilor prea mari pentru aceasta perioada! Am avut parte de o iarna cu foarte putina zapada si cu ploi interminabile.....
 

ghia_don

Active Member
Parca-parca se simte iz de primavara pe la voi, dupa cum vad :D ..
Poate nici pe la noi nu mai e mult ;-) ...am vazut azi ca un spinz mai grabit si-a scos capul din pamint :) ..
La mine ghioceii infloresc mult mai tirziu decit crocusii...verificat !
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nu dau nici un semn crocusii plantati in toamna. Nici macar nu au rasarit!
Doar ghioceii!
 

miki70

Active Member
adrianam a spus:
La mine nu dau nici un semn crocusii plantati in toamna. Nici macar nu au rasarit!
Doar ghioceii!
Nu toti crocusii infloresc in acelas timp, eu am platat mai multe culori si doar cei lila au bobocel.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus