Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

happy

Well-Known Member
Adina ,ca intotdeauna poze si flori extraordinare, cu cat sunt mai "batrane"sunt mai frumoase nu ca la oameni!!!:clap:

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ultimul buchet de narcise pe anul asta:



Bujor, irisi, Acalee.




Lelia, ce este minunea asta de mai jos ? Mahonia cumva ? Citi ani are si de unde ai luat-o ?
Lelia a spus:
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumoase :D Ma bucur ca au inceput sa infloreasca si la tine. La mine mai intarzie dar am rabdare :)
 

elianna

Well-Known Member
Felicitari! Ai cu ce te mandri :D Dupa sarbatori, cand imi mai trag nitel sufletul, sper sa reusesc sa pun si eu poze :)
 

miki70

Active Member
Claudia e bestiala ultima poza, sigur nu e dintr-o revista? :) Iberis-ul il ai de la Plantshop? Cum de ti-a facut flori asa repede :eek:
Geo f frumoase florile tale dar tb sa le pui la plante de apartament :) Cu Postimage ai incercat sa postezi poze?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi Miki, mi-a iesit o poza frumoasa la niste flori frumoase! :rofl: Iberisul meu are 3 ani, nici nu mai tin minte de unde l-am luat, e o minunatie, e scund si compact iar cand infloreste vezi doar nebunia de alb a florilor, nici o frunza! :) Oare merge inmultit prin butasire? Anul trecut am vrut sa iau seminte dar pe cand mi-am adus aminte le scuturase vantul!
 

miki70

Active Member
Claudia e bestial iberisul alb, cand am facut eu comanda la Plantshop nu-l mai aveau pe stoc :( . Merita sa incerci sa-l inmultesti, pune butasi mai lemnificati sub pet undeva mai la umbra. Dc ai clonex incearca in pastila de turba.
Eu am iberis lila dar nu asa timpuriu ca al tau si nici nu e asa stufos. Tu il tunzi?
 

miki70

Active Member
claude a spus:
:hipnotizat: Daaa, scoate-mi ochii cu minunatia aia de Miss Bateman :rofl:
:rofl: Si inca nu-i desfacuta toata :) . Te iau treptat, dc o postez cand toti bobocii sunt desfacuti orbesti :) . Ai grija, cand deschizi calculatorul sa ai ochelarii de soare pe nas :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Mai am si eu mici noutati :)




si primul trandafiras chinuit de la un Fairy


La mine Iberis-ul deja a inceput sa se scuture dar nu ma plang pentru ca au tinut ceva floricelele si este intr-adevar un spectacol.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
. Tu il tunzi?
Nu l-am tuns niciodata, doar dupa uscare rup tijele florale, ca se usuca oricum. In rest nu-i fac nimic, asa e felul lui, mic de inaltime si compact, se dezvolta pe lateral
 

miki70

Active Member
Roxana sunt foarte frumoase floricelele tale. Armeriei ii pui multa apa? Mie mi-au murit 2 pana acum si nu stiu cauza. Am luat alte 3 de la Plantshop anul asta dar una din ele e in stare mai urata si nu stiu daca de sete. A fost mai la umbra unor lalele carora tb sa schimb locul, asta sa fie cauza?

Claudia , iberisul ramane o tufa mica si peste iarna sau se usuca de tot si da din pamant in f an ?
 

Roxana Peled

Active Member
Nu cred ca umbra ar fi cauza. Asta din poza e la semiumbra-umbra si arata foarte bine, cele de la soare nu arata asa grozav. Nu sunt insa in masura sa dau sfaturi pentru ca toate sunt luate anul acesta iar incercarea mea anterioara s-a soldat ca si la tine cu un esec :) . Adica nici la mine nu au rezistat.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am si eu o armerie, care a stat la soare, in toamna am mutat-o la umbra, nu a avut parte de atentie deosebita si vad ca nu a murit, dar nici flori nu a mai facut. Am sa incerc sa-i dau ingrasamant, poate o ajuta.
 

belisima

Well-Known Member

harnicutii zilei!
ar fi bine sa m tot atatia si prin buzunre cati am pe alee-banuti-paralute :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, iberisul ramane tufitza peste iarna, nu se retrage in pamant :D

La mine armeria merge bine, s-a si extins, e la soare. Nu-i place solul in permanenta umed asa ca atentie cu apa, daca ii stagneaza mult la radacini putrezesc
 

Roxana Peled

Active Member
Dar nici prea uscat nu-i place. Cred ca la mine de asta a murit.
Pare sa fie incantata de un sol ceva mai afanat. Poate ca asta este secretul :gandit:
Claude, spune-mi te rog, continua sa infloreasca pe parcursul verii sau se da un pic in stamba in primavara si asta a fost tot? :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus