Flori pentru o gradina de munte(Bran)

numauita

Member
buna.
Voi ajuta la amenajarea une gradini la o casa la munte si am nevoie de sfaturi pentru ca nu stiu de unde sa o apuc. Proprietarii casei nici ei nu stiu prea multe despre gradinarit, cred ca eu sunt cea mai cunoscatoare.
Trebuie ceva pentru gardul care inconjoara casa( ei mi-a spus ca au auzit de Tuia).Eu m-am gandit ca daca pun un fel de gard viu ar merge sa il asocieze si cu flori cataratoare.
Nu stiu ce alte flori ar fi potrivite pt alee, avand in vedere ca nu prea trec pe acolo decat o data la 2-3 sapt. si nu are cine sa le ingrijeasca, dar am auzit ca e roua dimineata si asta ar putea inlocui udarea lor.
Vor si pomi fructiferi sa planteze. Terenul e in jur de 400 m patrati.
Multumesc anticipat.
 

angela draganoiu

Active Member
am si eu o casa linga Cimpina, nu-i chiar munte dar e cam racoare noaptea, si nici noi nu locuim permanent acolo asa ca am plantat trandafiri care suporta lipsa de udare. am mai avut craite, carciumarese si "ora cinci" (mirabilis jalapa). toate au rezistat eroic lipsei de udare.
o alta planta care suporta lipsa apei este portulaca. face flori minunate si se poate transforma in adevarate covoare colorate.
in aceleasi conditii mi-au mai rezistat petuniile.
acum am plantat o magnolie, cytisus si forsithia.
daca ce am spus te inspira ..............
 

numauita

Member
portulaca si coltunasi vreau sa iau ca sunt culori superbe, si am mai luat craite si gazanii.
Da, trandafiri neaparat.
mersi angela
 
A

Anonymous

Guest
Eu as pune mult ienupar,se fol si cu scop terapeutic,zmeur,mur,catina,pini,liliac,crizanteme, craiul noptii.
 
A

Anonymous

Guest
Incearca si cu floarea de colt edelweiss,eu am vazut-0 in Toplita si ii era f bine.
 

numauita

Member
Multumesc mult pt sfaturi.
Am plantat deja butasi de Mana Maicii Domnului in jurul gardului.
Vom pune multi trandafiri normali si urcatori, floricele mici , arbusti de fructe.

Vroiam sa va mai intreb daca stiti vreo pepiniera in Brasov sau in jur cu trandafiri,pomi, etc, si preturi acceptabile, ca sa nu fie nevoie sa le aducem de la bucuresti.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
ne poti spune mai exact cat de 'la munte' este gradina?
cu pomii fructiferi eu nu as fi foarte optimista. daca temperaturile medii sunt destul de scazute s-ar putea sa fructifice foarte putin.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
uite cateva specii care au o rezistenta mai mare la temperaturile scazute:

arbori:
mesteacan
scorus (Sorbus aucuparia)
salcam galben (Laburnum)

arbusti:
iasonia falsa, lamaita (Philadelphus)
spirea
bulgare de zapada (Viburnum opulus)
Pinus mugo
Thuja occidentalis

daca temperaturile din primavara si toamna sunt destul de scazute inflorirea poate sa fie periclitata, de aceea in privinta plantelor perene, eu m-as axa mai mult pe cele cu inflorire de vara.
 

numauita

Member
Multumesc mult de tot pentru sfaturi Ruixitzica, am notat tot si urmeaza sa ma consult cu prietenii care au casa.
Oare crinii sunt potriviti?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca da, doar sa nu fie niste soiuri mai pretentioase. crinii 'clasici' cred ca nu vor avea nici un fel de problema.
 

iulia.bv

New Member
Salut ! si eu am o gradinita de floricele la Bran . Din experienta mea , cel mai bine le merge la bulboase aici : lalele , zambile narcise ...cu ele este cel mai usor le pui toamna si trei patru ani de zile si nu mai ai munca cu ele . Vara , la fel : crini , dalii cale . Trandafirii teahibrizi sunt un pik mai sensibili la daunatori trebuie sa ii stropesti cam la fiecare saptamana , vin roiuri de paduchi verzi peste ei javascript:emoticon(':x').Incearca sa pui soiuri mai vechi si mai rezistente . Eu am mai pus tufe de hortensia , crizanteme , bujori si le merge tare bine . Cu condurasii nu am avut probleme s-au adaptat perfect la clima si au inflorit din iunie pana prin octombrie . Pentru gard am incercat anul acesta cu hisbicus siryanus sper sa se prinda . Anul trecut am pus butasi de iedera dar nu mi s-a prins nici macar unul javascript:emoticon(':cry:')
Pentru rasaduri de flori , eu pun printre trandafiri begonia semprefloris si cateva tufe de craite sa mai alunge paduchii . Rasadurile le iau de rasnov din piata sunt deja aclimatizate la clima braneana .
Copaceii fructiferi , in ce am observat eu se prind mai bine toamna , prin septembrie -octombrie . Pe ei iti recomand sa ii iei de la Baumax Brasov .
Mult succes!
 

numauita

Member
Iulia, ce ma bucur ca esti chiar in zona
Acum cateva saptamani am plantat multe seminte de flori in rodnuri(craite, micsunele, banuti, numauita,portulaca, etc.)si in mijlocul rondului am pus crini , gladiole sau dalii. Pe alee am pus trandafiri dar sunt foarte mici si piperniciti.
Am cumaprat in schimb de la Hornbach de la intrare in Bv 2 trandafiri care arata foarte frumos, unu normal si unul urcator.
Am plantat si pomi frunctiferi, meri, visini, pruni si peri. I-am luat de la o pepiniera din Bran si de la Hornbach (15-20 ron). Sunt cam mici si subtiri dar in ani sper sa sefaca frumosi.
De la Horbach am mai luat rasaduri de panselute si de la mine din Bucuresti din curte am luat primule.
Vrem la toamnaa sa punem si caisi si piersici sa vedem daca merg.
Am mai vrea sa punem trandafiri.

Am pus cat mai multe flori seminte si bulbi sa vedem ce se face, ca un experiment. Eu personal nu cred ca o sa se faca absolut tot.Stiu ca e mult de munca si abia in ani de zile o gradina arata frumos asa ca la carte.

Multumesc mult pentru sfaturi.
 

alfa

Active Member
Nu te aventura sa pui caisi si piersici la munte. Sunt sensibili la temperaturile foarte scazute iarna. Nu le prieste zona de munte, ba chiar s-ar putea sa nu-ti treaca de prima iarna.
 
A

Anonymous

Guest
numauita a spus:
Multumesc mult pt sfaturi.
Am plantat deja butasi de Mana Maicii Domnului in jurul gardului.
Vom pune multi trandafiri normali si urcatori, floricele mici , arbusti de fructe.

Vroiam sa va mai intreb daca stiti vreo pepiniera in Brasov sau in jur cu trandafiri,pomi, etc, si preturi acceptabile, ca sa nu fie nevoie sa le aducem de la bucuresti.
cu scuzele de rigoare pt ca abia acu vad topicul exista una foarte buna in sacele.dar am un lapsus cum se cheama
si ami exista una pe langa parcu dendrologic pt conifere......dar parca nu mai exista
altfel in piatza la gemeni erau tot felul de copacei si chiar magazine specializate
 

alfa

Active Member
Poti sa mai pui clematite, nalbe, omag, phlox. Phlox neaparat, e o curte la Comarnic, pe langa sosea, care ma "omoara" in fiecare an :) . Si la anul si seminte de galbenele si regina noptii.

Ma intereseza subiectul acesta, ca si gradinita mea de la Busteni e in curs de amenajare. :D
 

v.cristina

Active Member
poti sa mai pui hortensii (sfatul meu este sa fie cumparate din pepiniere)sau hosta -le place umezeala si umbra asa ca racoarea padurii va fi numai buna pt ele si neaparat trandafiri

cat despre clematite :roll: :roll: :roll: ele sunt iubitoare de soare asa ca trebuiesc planatate undeva la soare si ferite de vant si o rabdare de cativa ani sa ajunga mari si bogate

:)
 
Sus