Flori la geam- 2019

crysty

Active Member
Impatiens la geam iarna nu m-am gandit sa vad vreodata la cineva si nici nu m-am gandit sa fie posibil dar daca este caldura destula si lumina atunci plantele se descurca bine asta o vad de la niste muscate care acum sunt in ghiveci la o cafenea si au fost bagate inauntru din toamna impreuna cu diefenbachia. Acum 2 ierni am avut coleus la geam si i-a mers bine , era un coleus adult de vreo 40 cm inaltime era ramas de la semanat din vara si coleusii adulti sunt lacomi dupa apa si chiar daca ii puneam mai multa apa o bea pe toata si nu apuca sa stea pamantul ud sa putrezeasca radacinile :tavalit: . Coleus pentru pamantul ud este ca si cartoful in mancare sarata suge toata sarea cand vrei sa repari o mancare.
Eu am semanat niste impatiens cateva zile in urma dar nu a iesit , am scapat si pamantul uscat o data dar am umblat cu scobitoarea si nu am vazut nici macar vreo incoltire. Am pus restul de plic de seminte peste astea si am udat iar si astept. Ori semintele nu sunt bune desi plicul e in garantie , ori nu am udat si tinut la caldura destula. Daca nu imi rasare niciun impatiens macar panselutele rosii au rasarit cateva fire, craitele pentru test de germinare, cateva muscate si vreo 2 fire de ardei iute galben de ghiveci.
Ieri am semanat niste garofite si in seara asta mai seman cateva muscate . Vedem ce o iesi .
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Impatiens la geam iarna nu m-am gandit sa vad vreodata la cineva si nici nu m-am gandit sa fie posibil dar daca este caldura destula si lumina atunci plantele se descurca bine asta o vad de la niste muscate care acum sunt in ghiveci la o cafenea si au fost bagate inauntru din toamna impreuna cu diefenbachia. Acum 2 ierni am avut coleus la geam si i-a mers bine , era un coleus adult de vreo 40 cm inaltime era ramas de la semanat din vara si coleusii adulti sunt lacomi dupa apa si chiar daca ii puneam mai multa apa o bea pe toata si nu apuca sa stea pamantul ud sa putrezeasca radacinile :tavalit: . Coleus pentru pamantul ud este ca si cartoful in mancare sarata suge toata sarea cand vrei sa repari o mancare.
Eu am semanat niste impatiens cateva zile in urma dar nu a iesit , am scapat si pamantul uscat o data dar am umblat cu scobitoarea si nu am vazut nici macar vreo incoltire. Am pus restul de plic de seminte peste astea si am udat iar si astept. Ori semintele nu sunt bune desi plicul e in garantie , ori nu am udat si tinut la caldura destula. Daca nu imi rasare niciun impatiens macar panselutele rosii au rasarit cateva fire, craitele pentru test de germinare, cateva muscate si vreo 2 fire de ardei iute galben de ghiveci.
Ieri am semanat niste garofite si in seara asta mai seman cateva muscate . Vedem ce o iesi .
Am calorifer în balcon și mențin o temperatură de 19 grade celsius. Din acest motiv am toată iarna și gloxinii înflorite și violete, crăciunița a înflorit și ia, chiar și hoya a avut câteva flori ( ce-i drept cam anemice) iar în februarie a înflorit și impatiens. Problema mea cea mai mare iarna, e că ziua fiind mai scurtă nu am suficientă lumină și din acest motiv ajut plantele cu niște becuri led. Fără lumină artificială nu aș reuși. Cât despre semințele tale care nu au încolțit, nu știu ce metodă de germinare ai folosit. Sunt în comerț acrle cutii cu capac transparent speciale pentru răsaduri. În ele se păstrează și umiditatea. Eu în ele mi-am scos toți puii de gloxinie obținuți din semințe.
 

crysty

Active Member
am vazut cutii de alea verzi cu capac transparent , de plastic , la dedeman dar nu am luat ca la mine e si mai frig si ar mucegai rapid pamantul inauntru. As putea sa improvizez niste rasadnite de alea din tavi de plastic de la carne ca sunt si tavi transparente dar prefer sa le seman in pahare de rasad si le mai plimb pe la caldura fara capac ca sa nu stau sa stropesc cu prea mult antifungic sa le omor . La paharul cu impatiens am uitat sa mai ud si a stat la caldura mai mult de asta am gasit pamantul uscat . Nu imi fac probleme ca nu a iesit impatiens poate iese mai tarziu ceva. Oricum am stoc de plicuri de seminte cumparat in ianuarie de 100 de lei si am de facut vreo 200-300 de muscate si astea ies mai bine ca au samanta mai mare . Mai vreau sa fac alte vreo 200 de craite si alte flori plus ca de prin martie-aprilie dupa ce scap de astea vreau sa mai fac vreo 1000 de fire de busuioc pentru la ghivece.
E ultima grija a mea ca nu au iesit niste impatiens pe langa ce ma asteapta de pus .:-D Are ce sa ma consoleze daca nu rasare impatiensul si sa imi dea de lucru pana la urma :-). M-am invatat sa mai si pierd ca nu am conditii propice sau ca nimeresc seminte expirate amestecate cu bune .
In coltul din stanga sus din poza sunt 14 plicuri cu seminte de muscate , abia am ajuns la al 2lea , sub grupul de muscate , tot in stanga pozei dar jos, am craite ,pansele , garofite ,condurul doamnei, margarete africane si din toate astea scot rasaduri cat se poate, ca vreau sa duc si la cimitir multe anul asta ca am cam tras chiulul cu flori la mormant la rude si la tatal meu si anul trecut . In dreapta sus in colt am 3 plicuri de zorele pitice si multe plicuri cu flori de jardiniere si jos in dreapta care astea vor fi semanate afara cam pe 15 aprilie in jardiniere la cafenea pe langa vreo 200 de muscate si 100 de craite si ce-o mai iesi ca rasad din plicurile din stanga imaginii sus si jos.
Toate plicurile din poza m-au costat 100 ron, +/- cativa lei cumparate de la kaufland si de la dedeman. Plicurile din grupa 2 PG au costat in medie 2 lei bucata dar astea din grupa 3 PG au costat 4 lei bucata.
Mai am ceva ramas seminte de busuioc de anul trecut asa ca cred ca anul asta nu mai cumpar seminte si pentru asta.

Nici nu am atata spatiu sa fac sute si sute de rasaduri si seman esalonat cam cate 2-3-4 pahare pe zi cu cateva fire in fiecare pentru ca atunci cand ating 10 cm inaltime si da caldura afara sa incep sa duc din ele..
In centrul imaginii se vede plicul de impatiens consumat. Un plic de impatiens are putine seminte.
Au inceput sa rasara niste muscate, pansele rosii, si am cateva fire de ardei iute galben de ghiveci plus ca am de semanat si de asta multicolor cateva fire pentru ghivece.
Nici nu am spatiu sa fac tot deodata dar daca stateam sa cumpar tavite cu capac imi trebuiau multe si costul e si destul de mare si nu imi permit.
Am si seminte de craite colectate in toamna , vreo 4 varietati dar prefer sa si cumpar in fiecare an deoarece le stiu sterile nu purtatoare de boli si stiu ca specia e garantata adica nu incrucisata de albine.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
am vazut cutii de alea verzi cu capac transparent , de plastic , la dedeman dar nu am luat ca la mine e si mai frig si ar mucegai rapid pamantul inauntru. As putea sa improvizez niste rasadnite de alea din tavi de plastic de la carne ca sunt si tavi transparente dar prefer sa le seman in pahare de rasad si le mai plimb pe la caldura fara capac ca sa nu stau sa stropesc cu prea mult antifungic sa le omor . La paharul cu impatiens am uitat sa mai ud si a stat la caldura mai mult de asta am gasit pamantul uscat . Nu imi fac probleme ca nu a iesit impatiens poate iese mai tarziu ceva. Oricum am stoc de plicuri de seminte cumparat in ianuarie de 100 de lei si am de facut vreo 200-300 de muscate si astea ies mai bine ca au samanta mai mare . Mai vreau sa fac alte vreo 200 de craite si alte flori plus ca de prin martie-aprilie dupa ce scap de astea vreau sa mai fac vreo 1000 de fire de busuioc pentru la ghivece.
E ultima grija a mea ca nu au iesit niste impatiens pe langa ce ma asteapta de pus .:-D Are ce sa ma consoleze daca nu rasare impatiensul si sa imi dea de lucru pana la urma :-). M-am invatat sa mai si pierd ca nu am conditii propice sau ca nimeresc seminte expirate amestecate cu bune .
In coltul din stanga sus din poza sunt 14 plicuri cu seminte de muscate , abia am ajuns la al 2lea , sub grupul de muscate , tot in stanga pozei dar jos, am craite ,pansele , garofite ,condurul doamnei, margarete africane si din toate astea scot rasaduri cat se poate, ca vreau sa duc si la cimitir multe anul asta ca am cam tras chiulul cu flori la mormant la rude si la tatal meu si anul trecut . In dreapta sus in colt am 3 plicuri de zorele pitice si multe plicuri cu flori de jardiniere si jos in dreapta care astea vor fi semanate afara cam pe 15 aprilie in jardiniere la cafenea pe langa vreo 200 de muscate si 100 de craite si ce-o mai iesi ca rasad din plicurile din stanga imaginii sus si jos.
Toate plicurile din poza m-au costat 100 ron, +/- cativa lei cumparate de la kaufland si de la dedeman. Plicurile din grupa 2 PG au costat in medie 2 lei bucata dar astea din grupa 3 PG au costat 4 lei bucata.
Mai am ceva ramas seminte de busuioc de anul trecut asa ca cred ca anul asta nu mai cumpar seminte si pentru asta.

Nici nu am atata spatiu sa fac sute si sute de rasaduri si seman esalonat cam cate 2-3-4 pahare pe zi cu cateva fire in fiecare pentru ca atunci cand ating 10 cm inaltime si da caldura afara sa incep sa duc din ele..
In centrul imaginii se vede plicul de impatiens consumat. Un plic de impatiens are putine seminte.
Au inceput sa rasara niste muscate, pansele rosii, si am cateva fire de ardei iute galben de ghiveci plus ca am de semanat si de asta multicolor cateva fire pentru ghivece.
Nici nu am spatiu sa fac tot deodata dar daca stateam sa cumpar tavite cu capac imi trebuiau multe si costul e si destul de mare si nu imi permit.
Am si seminte de craite colectate in toamna , vreo 4 varietati dar prefer sa si cumpar in fiecare an deoarece le stiu sterile nu purtatoare de boli si stiu ca specia e garantata adica nu incrucisata de albine.
Eu vorbeam de hobby , dacă devine afacere...nu mă mai pricep.
 

crysty

Active Member
Eu vorbeam de hobby , dacă devine afacere...nu mă mai pricep.
nu e nici hobby dar nici nivel de adevarata afacere, e un fel de miniafacere de sezon :-D ca nu ma imbogatesc daca dau firul de muscate cu 50 de bani si cel de craite cu 30 de bani si asta pentru vreo 500 de fire in total (indiferent ca duc rasaduri primavara sau vara ca sa completez goluri). Mai urmeaza la vara vreo 20 ghivece in total cu plante aromatice adica menta ,busuioc, oregano,rozmarin,etc.
De exemplu un ghiveci mare cu busuioc din poza asta de referinta de anul trecut , din stanga pozei il dau cu 5 lei si unu mic cu 3 lei cum sunt celelate 2 in dreapta lui. Mai degraba dau de astea mici cateva ca mare nu prea se cauta. Cel mic are 10 plante si cel mare are 15 plante ,cu diametre la ghiveci de 12 cm respectiv 15 cm. De asta trebuie sa pun sute daca nu o mie de fire ca 15 intra la un ghiveci .Calitate si cantitate mai buna decat ce vinde kauflandul cu 5,50 lei. Mare branza la bani nu se face in total dar avand in vedere ca nu am serviciu e de mare ajutor. Intotdeauna seman mai mult ca nu toate semintele germineaza sau daca ies toate si nu se da folosesc la mancare ca nu e umflat cu ingrasamant ci pamantul este de calitate de la agro CS.
Administratorii de la cafenea daca imi cumpara busuioc ,imi aduc cateodata ghiveciul cu pamant inapoi dupa ce au consumat la mancare sau ceai si le ofer 1 leu reducere la urmatorul :-)
De la anul intentionez sa renunt la colaborare dar ramane de vazut.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
nu e nici hobby dar nici nivel de adevarata afacere, e un fel de miniafacere de sezon :-D ca nu ma imbogatesc daca dau firul de muscate cu 50 de bani si cel de craite cu 30 de bani si asta pentru vreo 500 de fire in total (indiferent ca duc rasaduri primavara sau vara ca sa completez goluri). Mai urmeaza la vara vreo 20 ghivece in total cu plante aromatice adica menta ,busuioc, oregano,rozmarin,etc.
De exemplu un ghiveci mare cu busuioc din poza asta de referinta de anul trecut , din stanga pozei il dau cu 5 lei si unu mic cu 3 lei cum sunt celelate 2 in dreapta lui. Mai degraba dau de astea mici cateva ca mare nu prea se cauta. Cel mic are 10 plante si cel mare are 15 plante ,cu diametre la ghiveci de 12 cm respectiv 15 cm. De asta trebuie sa pun sute daca nu o mie de fire ca 15 intra la un ghiveci .Calitate si cantitate mai buna decat ce vinde kauflandul cu 5,50 lei. Mare branza la bani nu se face in total dar avand in vedere ca nu am serviciu e de mare ajutor. Intotdeauna seman mai mult ca nu toate semintele germineaza sau daca ies toate si nu se da folosesc la mancare ca nu e umflat cu ingrasamant ci pamantul este de calitate de la agro CS.
Administratorii de la cafenea daca imi cumpara busuioc ,imi aduc cateodata ghiveciul cu pamant inapoi dupa ce au consumat la mancare sau ceai si le ofer 1 leu reducere la urmatorul :-)
De la anul intentionez sa renunt la colaborare dar ramane de vazut.
Nu a fost un reproș! Doamne ferește!... fiecare se deescurcă cum știe mai bine. Când aud de prețuri de astea de 50 de bani ,30 de bani...e nimic...când te gândești la câtă muncă,grijă,atenție, trebuie ca să aduci o sămânță la stadiul de floare sau plantă. Păi ce solar ar trebui să am eu, ca să obțin banii pe care-i cer la efectuarea unei instalații electrice a unui apartament sau a unei case, cu 50 de bani firul?
 

florin srcl

Active Member
nu e nici hobby dar nici nivel de adevarata afacere, e un fel de miniafacere de sezon :-D ca nu ma imbogatesc daca dau firul de muscate cu 50 de bani si cel de craite cu 30 de bani si asta pentru vreo 500 de fire in total (indiferent ca duc rasaduri primavara sau vara ca sa completez goluri). Mai urmeaza la vara vreo 20 ghivece in total cu plante aromatice adica menta ,busuioc, oregano,rozmarin,etc.
De exemplu un ghiveci mare cu busuioc din poza asta de referinta de anul trecut , din stanga pozei il dau cu 5 lei si unu mic cu 3 lei cum sunt celelate 2 in dreapta lui. Mai degraba dau de astea mici cateva ca mare nu prea se cauta. Cel mic are 10 plante si cel mare are 15 plante ,cu diametre la ghiveci de 12 cm respectiv 15 cm. De asta trebuie sa pun sute daca nu o mie de fire ca 15 intra la un ghiveci .Calitate si cantitate mai buna decat ce vinde kauflandul cu 5,50 lei. Mare branza la bani nu se face in total dar avand in vedere ca nu am serviciu e de mare ajutor. Intotdeauna seman mai mult ca nu toate semintele germineaza sau daca ies toate si nu se da folosesc la mancare ca nu e umflat cu ingrasamant ci pamantul este de calitate de la agro CS.
Administratorii de la cafenea daca imi cumpara busuioc ,imi aduc cateodata ghiveciul cu pamant inapoi dupa ce au consumat la mancare sau ceai si le ofer 1 leu reducere la urmatorul :-)
De la anul intentionez sa renunt la colaborare dar ramane de vazut.
Uite, mă gândesc la violetele africane. Se înmulțesc ușor, cresc repede si au flori tot timpul anului și mai mult de atât, în magazine sunt de la 9 lei în sus. Mă gândesc la mine, dacă ar fi să vând, m-aș băga la violete, sau chiar gloxinii pentru cei ce știu să aprecieze florile, dar la 15 lei ghiveciul.
 

crysty

Active Member
@florin srcl Am aflat de ce nu au rasarit semintele de Impatiens , erau semintele vechi. Pe plic scrie ca sunt ambalate in 2016/2017 si expira in 2020 deci ele sunt ambalate in toamna 2016 dar cine stie cand ele au fost recoltate.
Am 14 plicuri de seminte de muscate , am consumat 3 plicuri pana acum si m-am ales cu doar 20 puiuti hai sa zic vreo 23 ca mai sunt de iesit, ceea ce inseamna undeva la 50% germinatie.
Am gasit plic de seminte pe care scrie ca e ambalat in 2015 ,nici nu ma astept sa iasa ceva din el chiar daca scrie ca expira in 2019 in toamna sau in 2020.
Si asta se intampla pentru plicuri de Agrosel, cel mai mare distribuitor de seminte din tara dar asa e la romani daca nu mintim despre un produs si nu vindem marfa expirata atunci nu ne simtim bine.
Am dat 100 ron pe plicuri cumparate de la Kaufland care abia le scosesera la vanzare in ianuarie anul asta. Poate e vina lor ca nu au fost abia primite ci le-au avut prin magazii , eu m-am bucurat ca am gasit sa cumpar in ianuarie fata de cum aduce la dedeman la sfarsitul lui februarie dar seminte proaspat ambalate din toamna 2018.
Sambata am fost la dedeman si aveau seminte primite recent, si erau si mai ieftine dar nu mai aveam atat de cheltuit asa ca am luat cat mi-am permis.
Cu ate cuvinte anul asta m-am bucurat ca am gasit de cumparat in alta parte decat la dedeman, mai devreme, dar m-am pacalit ca am luat seminte pe jumate expirate.
Suna ca o reclama dar e mai mult un review, dedemanul nu m-a dezamagit cat a facut-o kauflandul in materie de gradinarit
Dar am invatat o lectie ca nu data expirarii e importanta ca si asa e falsa garantat ci trebuie sa ma uit la data ambalarii ,de exemplu daca scrie pe plic CLOSED 2018/2019 inseamna ca e ambalat in toamna 2018 si semintele sunt proaspete ,sau macar cel mai recente ,ca nu se stie cat au mai stat si vrac prin depozite pana sa le ambalaze.
Am cumparat sambata de la dedeman un pachet de tuberculi de begonie curgatoare rosii si unu de galbene si unul de dalie mai scunda la 50cm inaltime . Un plic de 3 tuberculi a costat intre 10,38 si vreo 11,37 lei adica un tubercul ar fi aproape 4 lei la begonie , pe cand la dalie e 11 lei radacina.
Aveau si niste plicuri de tuberculi de gloxinii dar mi s-au parut cam mici tuberculii plus ca pe mine ma intereseaza prioritar ceva pentru jgheaburi si borduri afara pe timpul verii.
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
un loc bun (dar cam restrins) pentru minirasadnite este pe boilerul centralei termice, cine are. e cam incomod sa urci acolo sa le verifici, dar temperatura e foarte potrivita. mai puteti incropi dintr-o patura electrica. eu am facut ceva dintr-o cutie mare de plastic si o patura electrica pentru catei. desigur astea sint limitate ca spatiu, eu le folosesc mai mult pentru rasadurile exotice. pentru rasaduri eu folosesc jiffy in pahare de bere si bag paharele unul intr-altul - daca e nevoie le mai "ajustez" cu foarfeca - e mai simplu cind e nevoie sa umbli in ele. merge si o punga de plastic mica peste care treci un elastic. un fungicid bun e ceaiul de musetel concentrat.
miniserele verzi cu capac transparent din supermarketuri sint dintr-un plastic f subtire si nu rezista mult. pe parcurs am renuntat la ele si fie ca mi-am facut eu din plexi fie ca am incropit din cutii de plastic pentru unt sau pantofi. doar ca astea sint mai scumpe. pina la urma tot paharele de plastic sint baza si se pot refolosi ani buni.
ideea cu vindutul ghivecelor la cafenele mi se pare interesanta, eu n-as abandona-o. ar merita o incercare cu ghivece decorative, de pus pe masa la clienti. poate vrea omul mai mult rozmarin la friptura si isi pune singur. Sau menta sau busuioc asezat mai bidermayer sa isi treaca palma uda peste el dupa masa, sa ii miroasa pielea placut, nu a mincare. pina a aparea nepoata am avut ani de zile jardiniere cu menta in bucatarie si linga scara pentru scopul asta.
 

crysty

Active Member
multumesc pentru sfaturi si pentru timpul dedicat . Am crezut ca vrei sa ma contrazici in ce priveste calitatea/prospetimea semintelor dar eu stiu despre ce vorbesc cand zic ca semintele nu sunt intotdeauna in termen. Am luat sute si sute de plicuri de seminte pentru ca eu produc cateva sute de rasaduri pe an de flori fara sa mai pun la socoteala aromaticele. Si am gasit plicuri cu seminte expirate ca nici nu iti inchipui si erau si de la agrosel chiar daca termenul era bun pe plic.
Nu se vand seminte asa de bine in comert si stau si expira pe rafturi. O samanta proaspat recoltata si ambalata va incolti indiferent ca substratul nu e de calitate sau chiar daca temperatura nu e optima .
Daca samanta nu e potenta ,nu e proaspata sau nu a fost pastrata in conditii bune atunci poti sa o plantezi si in turba aurita, sa o dai prin biostimulent , sa ii spui si Tatal Nostru ca tot nu rasare.
Un exemplu de conditii de pastrare proaste este daca magazinul de seminte capata o temperatura de 0 grade celsius noaptea pe timp de iarna cand e inchis .
Daca nu sunt conditii atunci pe parcurs incep sa moara dar o samanta trebuie sa incolteasca . Nu folosesc pastile jiffy ca mi-ar trebui sa cumpar vreo 1000 de pastile pe an daca imi pun mintea cu ele sa pun chiar si 2-3 fire in pastila. Astazi o sa cobor in piata sa cumpar un sac de turba neutra pentru rasaduri .
La cafenea vand ghivece cu aromatice cateva vara pentru consumul administratorilor acasa , ca ei vand doar bauturi . In ce priveste menta pentru cocktailuri au 2 ghivece mari pe terasa unde le-am plantat menta si isi culeg de acolo sa le asigure macar un 20% din consumul total ca restul cumpara la caserole . Ca sa produca cata menta se consuma vara la cocktailuri le-ar trebui o gradina :D de asta mai pun si menta la ghiveci si mi-o cumpara si tot nu le ajunge.
Anul trecut am inceput o colaborare si cu o pizzerie dar ei vor cate un ghiveci cu busuioc mai mult de decor :D dar ma duc rar la ei ca e departe e aproape in capatul orasului .
Anul asta am primit o oferta de colaborare pentru un solar lasat de izbeliste detinut de un tanar, angajatul de la cafenea, dar el crede ca cu o zi de munca de plantat rosii se termina treaba pe tot anul si tre sa duc munca de lamurire ca la un solar cu rosii si castraveti trebuie sa te tii de el si posibil sa nu mai vrea daca ii spun estimativ cam ce cheltuieli trebuiesc :tavalit: si sa ii spun ca trebuie sa te tii de solar ca daca nu mai da pe acolo la tara 2 saptamani vara, ori gaseste rosiile uscate ori pline de daunatori ca sa nu ii spun ca trebuie mranita, trebuie copilite, stropite ,legate pe araci, etc, si daca nu sta nimeni acolo degeaba isi face planuri sa cumpere rasaduri ca sa nu mai vorbesc daca vrea productie record cat o sa il coste sa aduca bondari si sau sa stropeasca cu biostimulator ecologic. Nu vrea sa faca vanzare de rosii ci pentru mancare :D. La mine cheltuielile undeva sunt transparente adica ori ii dau scris omului ce sa cumpere si eu vin si stropesc ori cumpar si ii aduc bon fiscal iar munca mea se plateste separat, nu are ce sa zica cineva ca s-a simtit pacalit de asta si apare cate cineva si imi solicita ajutorul pentru ca vorba circula si un client multumit poate aduce alti 3 potentiali clienti .
Cat despre ghivece decorative la cafenea nu sunt interesati administratorii , le-au vazut cum arata ca barmanul mi-a cumparat 3 bucati dar ei au spus ca nu vor.
Ca vase pentru semanat folosesc pahare de plastic negre patrate pentru rasaduri. Mai folosesc si pahare de iaurturi gaurite dar mai rar.
 
Ultima editare:
Sus