flori de phale "mancate"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alirare

Member
cu ocazia sarbatorilor de iarna mi-am largit colectia de orhidee cu inca 4. cu una dintre ele am primit si un daunator. asa arata florile. stie cineva despre ce e vorba si vreun remediu?
,,
 

Catalin

Member
Cred ca acele petale au fost stropite cu apa de catre cei ce intretin aceste plante pentru vanzare si implicit atacate de fungii...nu stiu daca exista vreun remediu dar cu siguranta noile flori nu vor avea aceasta problema!!
Ce fel de daunator?
 

alirare

Member
sigur musculita si nu ceva acarieni? am gasit pe scoarta, la suprafata, si printre tijele cu flori, fine panze de paianjen
 

helisananca

Member
eu am musculite dupa cum am scris in alt topic si mai si o phala asemanatoare inflorita insa nu are florile atacate,cred ca nu este musculita´neagra ca altfel le-ar fi papat si pe ale mele
 

alirare

Member
la 2 farmacii fito mi-au spus k e paianjen si sa le stropesc cu nissorun.se pare k da rezultate
 
Primele mele Phale le udam in cada. Le faceam dus, peste frunze si flori.Una dintre ele a capatat puncte transparente pe flori. Bobocii nici nu se deschisesera toti, cand au aparut acele puncte. Orhideea avea tija noua, care crescuse la mine. Florile au stat cu acele puncte pana s-au ofilit. Anul urmator nu le-am mai facut dus si s-au dezvoltat cum trebuie. Nu am facut niciun tratament si nu s-a transmis la alte orhidee.
Am mai vazut astfel de flori si la vanzare, in magazin. Oricum, punctele au aparut la cateva zile dupa ce le-am udat.
Daca plantele nu au tripsi, afide sau alte insecte care sa le atace florile, ma refer la cele mancate, atunci poate fi de la frig, apa rece, curenti de aer rece.
De ajutor: http://www.houstonorchidsociety.org/cul ... Bottom.pdf
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus